عناصر سه گانه جرم چیه؟

 

نتی بیوتیکا داروهایی هستن که واسه درمان عفونتای میکروبی استفاده میشن و واسه تهیه ی اونا از داروخونه، به همراه داشتن نسخه دکتر ضروریه. ازجمله عفونتای میکروبی رایجی که به کمک آنتی بیوتیکا درمان می شن برونشیت، ذات الریه یا سینه پهلو و عفونت مثانه هستن. آنتی بیوتیک به کشتن باکتریا یا متوقف کردن رشد اونا کمک می کنه. آنتی بیوتیکا در گروه ها و طبقه بندیای مختلفی جای می گیرن که تموم اونا عوارضی به همراه دارن. مشکلات آنتی بیوتیکا در مردها و زنان مشابهه. بعضی از این مشکلات نسبت به بقیه مشکلات عادی تر هستن. با ما همراه باشین تا با مشکلات آنتی بیوتیک آشنا شید.

 

۱. ناراحتیای معده

مشکلات آنتی بیوتیک بیشتر متوجه معده و دستگاه گوارشه و باعث مشکلات زیر می شه:

 • حالت تهوع؛
 • استفراغ؛
 • گرفتگی عضلات؛
 • اسهال.

آنتی بیوتیکایی مثل سفالوسپورینا، ماکرولیدها، پنی سیلینا و فلوروکینولونا نسبت به بقیه آنتی بیوتیکا مشکلات بیشتری ایجاد می کنن.

مصرف آنتی بیوتیکایی مثل آموکسی سیلین و داکسی سایکلین با غذا، امکان اتفاق عوارضی چون معده درد رو کم می کنه. البته این راه و روش واسه تموم آنتی بیوتیکا جواب نمی ده. بعضی از شکلای مختلف آنتی بیوتیکا مثل تتراسایکلین باید با معده ی خالی مصرف شن. واسه اطمینان از روش مصرف آنتی بیوتیکا، حتما با دکتر معالج خود مشورت بفرمایید.

اسهال کم، معمولا بعد از قطع مصرف آنتی بیوتیک بهبود پیدا میکنه، اما اسهال شدید، می تونه باعث موارد زیر بشه:

 • درد و گرفتگی عضلات شکم؛
 • تب؛
 • تهوع؛
 • وجود خلط یا خون در مدفوع.

این علائم به معنای رشد بیش ازاندازه ی باکتریای خطرناک در روده هستن. اگه دچار این موارد شُدید، حتما باید به دکتر مراجعه کنین.

۲. حساسیت به نور

حساسیت پوستی می تونه یکی از مشکلات آنتی بیوتیک باشه. موقع مصرف آنتی بیوتیکایی مثل تتراسایکلین، احتمال حساسیت نسبت به نور هست. با مصرف این آنتی بیوتیک ممکنه نور چشم تون رو بزنه یا پوست تون در برابر آفتاب حساس و دچار آفتاب سوختگی بشه. این مشکلات با قطع مصرف آنتی بیوتیک از بین می رن.

واسه مقابله با این مشکلات، قبل از قرار گرفتن در خطر نور خورشید حتما از بهترین کرمای ضدآفتاب مناسب خودتون که در برابر طیفای مختلف اشعه ی فرابنفش مقاوم هستن، استفاده کنین و تجهیزاتی مثل کلاه، عینک آفتابی و لباسای مناسب بپوشید.

۳. تب

تب یکی از مشکلات آنتی بیوتیکا خصوصا بتالاکتام، سفالکسین، مینوسیکلین و سولفونامیدها و خیلی از داروهای دیگره. این مشکل به دلیل واکنشای آلرژیک و حساسیت نسبت به یک دارو بروز می کنه.

اگه موقع مصرف آنتی بیوتیک دچار تب شُدید، نگران نباشید چون این مسئله خود به خود حل می شه. اما اگه در طول ۲۴ تا ۴۸ ساعت تب تون برطرف نشد، باید با مشورت دکتر یا داروساز از داروهای تب بُر مثل تیلنول یا مورتین استفاده کنین. این داروها احتیاجی به نسخه ندارن و می تونین اونا رو از داروخونها تهیه بفرمایید.

اگه میزان تب شما بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراده، دچار تحریک و خارش پوست شدین و در نفس کشیدن مشکل دارین، حتما باید به دکتر مراجعه یا اورژانس رو خبر کنین.

۴. تغییر رنگ دندانا

مصرف آنتی بیوتیکایی مثل تتراسایکلین و داکسی سایکلین در کودکان در حال رشد می تونه عوارضی هم چون لکه دارشدن همیشگی دندانا برجای بزاره. این آسیب بیشتر در کودکان زیر ۸ سال بروز می کنه. مصرف این آنتی بیوتیکا در بانوان باردار هم نتیجه ای مثل روی دندانای کودک شون داره. در صورت امکان بهتره این افراد خواسته تجویز داروهای جانشین رو از دکتر داشته باشن.

۵. واکنشای آلرژیک

مصرف هرگونه دارویی می تونه باعث ایجاد حساسیت بشه. آنتی بیوتیکا هم در بعضی موارد موجب بروز واکنشای آلرژیک در افراد می شن. این مشکلات بعضی وقتا کم و بعضی وقتا شدید ظاهر می شن و واسه رفع اونا باید به دکتر مراجعه کرد.

مشکلات آلرژیک نسبت به بعضی از آنتی بیوتیکا بی معطلی بعد از مصرف بروز پیدا می کنن. این مشکلات به شکل مشکلات تنفسی، وَرَم زبون و گلو و کهیر خود رو نشون میدن. اگه با مصرف آنتی بیوتیکا دچار این مشکلات شدید، حتما به دکتر مراجعه کنین یا خیلی سریع با مرکز فوریتای پزشکی تماس بگیرین.

۶. سندرم استیون-جانسون (SJS)

این سندرم یک مریضی نادر در پوست و مخاط بدنه که بر اثر عفونت یا داروهای آلرژی زا و درنتیجه ی مصرف آنتی بیوتیکایی مثل بتا لاکتام و سولفامتوکسازول ایجاد می شه. SJS یا سندرم استیون-جانسون، در اول علائم آنفولانزا یعنی تب، گلودرد و … رو از خود نشون می ده، این علائم با مشکلات پوستی مثل تاول ادامه پیدا می کنن و پس از اون لایه بیرونی پوست می ریزه. بقیه نشونه های این سندرم از این قرار هستن:

 • کهیر؛
 • درد و ناراحتی پوستی؛
 • تب؛
 • سرفه؛
 • وَرَم صورت و زبون؛
 • درد در گلو و دهن.

از مشکلات اینجور مشکلی نمیشه گریخت اما با انجام کارایی میشه اونا رو کم کرد. داشتن سابقه این سندرم در خونواده، تجربه اون در گذشته و سیستم ایمنی ضعیف بدن می تونه خطر دچار شدن به SJS رو بیشتر کنه.

اگه دچار مشکلات به دلیل این سندرم شدین، هرچه سریع تر باید به دکتر مراجعه و با مرکز فوریتای پزشکی تماس حاصل کنین.

۷. واکنشای خونی

مصرف بعضی از آنتی بیوتیکا باعث تغییراتی در خون می شه. مثلا، لِکوپِنی که به معنی کاهش گلبولای سفید خونه، می تونه باعث افزایش عفونتا بشه. مشکل دیگر ترومبوسیتوپنی است که به معنی پایین اومدن سطح پلاکتای خونه. از اثرات این مشکل میشه به خون ریزی، کبودی و لخته شدن خون اشاره کرد. بتالاکتام و سولفامتوکسازول بیشتر از بقیه شکلای مختلف آنتی بیوتیکا موجب واکنشای خونی در بدن می شن.

این مشکلات قابل پیشگیری نیستن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن، بیشتر در خطر خطر هستن. اگه دچار ضعف سیستم ایمنی هستین، قبل از مصرف آنتی بیوتیکا، حتما با دکتر تون مشورت کنین.

اگه عفونت جدیدی در بدن تون ظاهر شد، حتما با دکتر صحبت کنین. در صورت مشاهده ی موارد زیر هم خیلی سریع با مرکز فوریتای پزشکی تماس بگیرین:

 • خون ریزی یه ریز؛
 • خون ریزی در ناحیه رکتوم (راست روده)؛
 • خروج موادی مثل دانه قهوه از دهن موقع سرفه کردن.

۸. مشکلات قلبی

در بعضی موارد نادر، مصرف آنتی بیوتیکا باعث بروز مشکلات قلبی مثل فشار خون پایین یا ضربان بی نظم قلب می شه. آنتی بیوتیکای فلوروکینولون مثل سیپروفلوکساسین یا اریترومایسین موجب اینجور مشکلاتی می شن. تربینافین (ضدقارچ) هم می تونه اینجور عوارضی داشته باشه.

اگه دچار مشکلات قلبی هستین، حتما قبل از مصرف هرگونه آنتی بیوتیک این موضوع رو با دکتر خود در بین بذارین.

اگه با مصرف این داروها، مشکل قلبی پیدا کردین یا مشکل تون خیلی بد تر شده، حتما به دکتر مراجعه کنین. مشکلات تنفسی و مشکل در ریتم ضربان قلب مشکلاتی هستن که باید با دکتر مطرح بشن. درصورتی که این مشکلات شدید باشن، باید با مرکز فوریتای پزشکی تماس بگیرین.

۹. تِندونیتیز

تندونیتیز به نا آرومی یا سوزش تاندون گفته می شه. تاندونا رشته های کلفتی هستن که استخوانا رو به ماهیچها وصل می کنن و در تموم نقاط بدن وجود دارن.

آنتی بیوتیکایی مثل سیپروفلوکساسین می تونن موجب تندونیتیز یا پارگی تاندونا بشن. موقع پارگی تاندونا هم تندونیتیز رخ می ده. همه افراد موقع مصرف آنتی بیوتیکای نام برده در خطر خطر پارگی تاندونا هستن به ویژه کسائی که:

 • مشکلای کلیوی دارن؛
 • پیوند شش، قلب یا کلیه داشتن؛
 • در گذشته مشکلاتی در ناحیه تاندونا داشتن؛
 • استروئید مصرف می کنن؛
 • بالای ۶۰ سال دارن.

این افراد قبل از تجویز دارو، باید دکتر رو از وضعیت خود آگاه کنن تا داروی مناسب واسه شون تجویز شه.

اگه با مصرف آنتی بیوتیکا درد تاندون هاتون بیشتر شد، باید حتما به دکتر یا اورژانس مراجعه کنین.

۱۰. تشنج

با اینکه معمولا آنتی بیوتیکا باعث تشنج نمی شن اما به هرحال بعضی وقتا این اتفاق میفته. تشنج بیشتر با مصرف سیپروفلوکساسین، ایمی پنم و آنتی بیوتیکای سفالوسپورین مثل سفکسیم و سفالکسین به اتفاق می پیوندد.

اگه سابقه صرع یا تشنج دارین، قبل از مصرف آنتی بیوتیک باید دکتر خود رو در جریان بذارین. در این صورت دکتر معالج داروی مناسبی واسه تون تجویز می کنه که با داروهای تشنج تون تداخل دارویی نداره. اگه با مصرف آنتی بیوتیکا دچار تشنج میشید یا وضعیت تون بدتر می شه، باید حتما به دکتر مراجعه کنین.

چند تا نکته مهم

درصورتی که دکتر واسه تون آنتی بیوتیک تجویز کرده، بهتره سؤالات زیر رو از اون بپرسید:

 • مشکلات آنتی بیوتیک منو تهدید می کنه؟
 • پیشنهاد شما واسه مقابله با مشکلات آنتی بیوتیک چیه؟
 • آنتی بیوتیکای دیگری هم وجود دارن که مشکلات کمتری واسه من داشته باشن؟

به یاد داشته باشین آنتی بیوتیکا تأثیری در درمان عفونتای ویروسی ندارن. خاصیت درمانی این داروها تنها مربوط به عفونتای میکروبیه و در مواردی مثل سرماخوردگی عادی، آبریزش بینی، سرفها و بعضی از شکلای مختلف عادی برونشیت، گلودرد و آنفولانزا بی تاثیرگذاری هستن.