مقایسه مؤلفه های شکل دهنده به راهبردهای سیاست خارجی آمریکا در دوران بوش و اوباما در خاورمیانه- قسمت ۹

 • پرداختن به بحث انرژی

 

و از آنجا که قدرت بودجه در دست دموکرات‌ها بود آنان توانستند از این طریق رئیس جمهور را در فشار محدود قرار دهند.
به طور کلی اگر بخواهیم عواملی را که سبب تحولات در کنگره شد را بر شمریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

 

 

  1. عراق و عدم موفقیت در ساماندهی آن؛

 

  1. فساد اخلاقی و اداری. بوش اقتصاد داخلی را آن طور که باید بهبود نداد؛
  2. عکس مرتبط با اقتصاد

 

 1. عدم موفقیت آمریکا در پیگیری سیاست‌هایش در رابطه با ایران.

 

پیام این انتخابات را در عرصهی سیاست خارجی می‌توان این‌گونه برشمرد:

 

 

  1. مردم آمریکا نشان دادند که خواهان تعامل در سیاست خارجی هستند؛

 

  1. تکیه بر نیروی نظامی برای پیشبرد اهداف کافی نیست؛
برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت tinoz.ir مراجعه کنید.

 

 1. سیاست ای افراطی و یک‌جانبه برای دولت مردان آمریکا با شکست مواجه شده است. (۵۱)

 

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که اگر چه ترکیب کنگره تغییر یافته اما ساختار قدرت در آمریکا تغییر نیافته است؛ و لایه‌های پنهانی قدرت فراتر از جا به جایی سیاسی کنگره می‌توانند ایفای نقش کنند و تأثیر گذار باشند. این انتخابات تنها ۵ درصد قدرت رئیس جمهور را در ساختار سیاسی آمریکا تحت تأثیر قرار می‌دهد. (۵۲)
۴-۳-۳-نظام جهانی در دوران بوش
سومین عاملی که به عنوان عامل تأثیر گذار بر سیاست خارجی آمریکا به آن خواهیم پرداخت عامل نظام جهانی است نظام جهانی عامل خارجی تأثیر گذار بر سیاست خارجی کشورها از جمله آمریکاست. عامل خارجی دلالت بر خصوصیات نظام بین‌الملل و خصایص اقدامات بازیگران دولتی و غیر دولتی تشکیل دهنده‌ی آن دارد. این مقوله همچنین تمامی جنبه‌ها و سطوح محیط خارجی آمریکا را در بر می‌گیرد که اقدامات انجام یافته در این محیط بر گزینش‌های مقامات آمریکایی به نحوی تأثیر گذاشته یا آن را مقید می‌سازد.
نظام بین‌الملل از طریق عواملی چون افراد، شخصیت‌ها، دولت‌های ملی، حقوق بین‌الملل، سازمان‌های بین‌المللی، شرکت‌های چند ملیتی، نهضت‌های آزادی بخش و… بر تصمیم گیرندگان سیاست خارجی کشورها تأثیر می‌گذارد. (۵۳)
بی شک تأثیر هر یک از عوامل فوق بر تصمیم گیرندگان سیاست خارجی با توجه به اینکه چه نوع نظامی بر جهان حاکم باشد متفاوت خواهد بود. جهان با دو ابر قدرت عظیم از جنبه‌های گوناگون با جهانی متشکل از چهار یا پنج قدرت کم و بیش مساوی تفاوت دارد. چنین جهانی با جهان تک قطبی که تنها یک قدرت مسلط در آن وجود دارد تفاوت خواهد داشت.
در سال ۱۹۹۰ سیستم بین‌المللی دچار تحول بنیادین و اساسی گردید چرا که در موجودیت و ماهیت و اجزای سیستم و کارکرد آن دگرگونی به وجود آمد. فروپاشی نظام دو قطبی ناگزیر وضعی را در پی داشت که در آن پویایی ژئوپولتیک جهانی، جهت گیری‌های تازه‌ای را می‌طلبید. ساختار دو قطبی از هم متلاشی شد و آمریکا تنها قطب باقی مانده در نظام جهانی بود. (۵۴)
مفهوم تک قطبی وضعیتی را تشریح می‌کند که در آن یک قطب[۴۹] وجود دارد. کنت والتز قطب را وضعیتی معرفی می‌کند که در آن:
۱-یک دولت به میزان فراوانی از منابع و توانمندی‌هایی که دولت‌ها می‌توانند از آن در دست‌یابی به اهداف خود استفاده کنند سیطره دارد.
۲-این برتری شامل بیشتر اجزای کلیدی توانمندی‌های دولتی همچون میزان جمعیت، اندازه، قلمرو و منابع مختلف، توان اقتصادی، قدرت نظامی و شایستگی‌های نهادی، سازمانی می‌شود. (۵۵)
بر مبنای مدل کنت والتز نظام تک قطبی به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن تنها یک دولت چنین ویژگی‌های را دارا است. برای تعیین قطبیت مهم‌ترین ابزار ارزش یابی توزیع توانمندی‌ها، تولید ناخالص ملی (GDP)و هزینه‌های نظامی کشورها است. پس از سال ۱۹۹۰ با فروپاشی یکی از آن قطب‌ها تنها یک کشور دارای این ویژگی‌ها بوده است. (۵۶)
جدول شماره ۱-۳- نشانگر اقتصادی قدرت‌های بزرگ «۲۰۱۲»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رفتن به نوارابزار

بیرون رفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Releated

بررسی رابطه مدیریت سرمایه در گردش با ضریب واکنش سود و مدیریت سود در بین شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران- قسمت ۵

در اجراء سیاست مدیریت سرمایه در گردش، در مورد بدهى‌هاى جارى که هم‌اکنون مورد بحث است، فرض بر این گذاشته مى‌شود که نرخ بهره وام‌هاى کوتاه‌مدت از نرخ بهره وام‌هاى بلندمدت کمتر است(راهنمای رودپشتی، ۱۳۸۷).۲-۲-۹-۲-۱ استراتژى محافظه‌کارانهمدیر محافظه‌کار مى‌کوشد تا در ساختار سرمایه شرکت میزان وام‌هاى کوتاه‌مدت را به حداقل ممکن برساند. او براى تهیه […]

بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد دانش آموزان پسر دبیرستانی شهرستان یزد نسبت به فعالیت بدنی و ورزش- قسمت ۴

معاون پژوهشیدانشگاه آزاد اسلامیواحد علوم تحقیقات هرمزگان   چکیده   هدف این پژوهش، بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد دانش آموزان پسر دبیرستانی شهرستان یزد نسبت به فعالیت بدنی و ورزش می باشد.با توجه به جدول مورگان، تعداد ۳۷۰ نفر به روش تصادفی خوشه ای به عنوان نمونه آماری انتخاب شده است. برای سنجش عملکرد، آگاهی […]