بررسی سایت ما: (Galaxy A7 (2016

حتماً به خاطر دارین که سامسونگ تا یه مدت قبل حتی واسه ساخت بدنه پرچمدارانش هم پلاستیک رو مورد استفاده قرار می داد و احتیاجی هم نمی دید که در مقابل انتقادات به این موضوع جوابگو باشه. اما ظهور تولید کنندگان چینی در زمان کوتاهی بازار اجناس میان رده رو از این رو به اونو ساخته و موجب شد سامسونگ در مورد مقاومت در برابر درخواستای کاربران واسه عرضه اجناس فلزی و شیشه ای تجدید نظر کنه.

نشونه های اینجور تغییری اولین بار با عرضه Galaxy Alpha در سال ۲۰۱۴ نمایان شده و استقبال کاربران در ادامه به معرفی سری A منتهی گشت که به اجناس میان رده مجهز به بدنه ای با کیفیت مشابه وسایل پرچمدار اختصاص داشت.

سامسونگ تا الان میان رده های متنوعی رو از جمله گلکسی A8، A7, A5 و A3 در این سری عرضه کرده که نقطه اشتراکشان بدنه فلزی و کلی ترین تفاوتشان به اندازه نمایشگر برمیگرده.

با گذشت یکسال از عرضه، سامسونگ حالا دومین نسل بعضی از مدلا رو به بازار عرضه کرده، از جمله مدل گلکسی A7 که این بار از بدنه شیشه ای مشابه پرچمداران شرکت کره ای استفاده میکرد.

این تلفن هوشمند از خصوصیاتی مشابه با نسخه ۲۰۱۶ گلکسی A5 برخورداره و کلی ترین فرق اونو میشه اندازه بزرگتر به حساب آورد. با بررسی سایت ما از (Galaxy A7 (2016 همراه باشین.

طراحی

گلکسی A7 با ابعاد ۵.۵ اینچی بین نسخه های تازه بزرگترین مدله و میشه اونو مشابه گلکسی A5 مدل ۲۰۱۶ به حساب آورد که دچار افزایش اندازه شده و به بخش فبلتا قدم گذاشته.

هرچند بدنه فلزی نسل قبلی نمای زیبایی داشت، اما به کار گیری فلز بسیار باریک موجب شده بود ارزون قیمت بودن محصول در مقایسه با پرچمداران نمایان باشه و وزن دستگاه هم بسیار سبک تر به نظر برسه.

این بار اما سازنده شیشه ۲٫۵D به همراه لایه محافظ گوریلا گلکس ۴ رو در هر دو سمت تلفن هوشمند جدید مورد استفاده قرار داده تا کیفیت ساخت و ظاهر این محصول میان رده با پرچمدار شرکت کره ای خیلی متفاوت به نظر نرسه.

بر همین پایه وزن دستگاه در مدل تازه بیشتر از زیاد شده و از ۱۴۱ به ۱۷۲ گرم رسیده که رقم زیادی هستش و یه مدت زمان میبره تا به اون عادت کنین.

البته از طرف دیگه خمیده بودن لبه های شیشه در پشت و جلوی دستگاه موجب شده این محصول میان هنگام استفاده حس مناسبی داشته و تیزیای لبه مثل زبون طراحی اومنی بالانس سونی در دست احساس نگردد.

ابعاد دستگاه هم ویژگی دیگه ایه که در ارگونومی «گلکسی A7» جدید اثر مثبت داشته، چون که ابعاد این تلفن هوشمند با وجود نمایشگر ۵.۵ اینچی هم اندازه، از iPhone 6S Plus کمتره و به حدود ۱۵۱ در ۷۷ میلی متر می رسه.

ضخامت ۷.۳ میلی متری دستگاه با وجود اینکه نسبت به نسل پیش یه میلی متر زیاد شده، اما با این حال به طور کاملً مناسب هستش و باعث شده این تلفن هوشمند میان رده از جدیدترین پرچمدار سامسونگ هم باریک تر باشه.

نوار فلزی دور و بر بدنه خوب ساخته و پرداخته شده و خیلی فرقی بین ظاهر و کیفیت ساخت دستگاه با پرچمدار همین شرکت احساس شه. در سمت راست بدنه دکمه پاور در کنار درگاه مربوط به کارت حافظه و سیم کارت مشاهده می شه و در نمای چپ بدنه هم دکمه های کنترل صدا قرار دارن که به دلیل اندازه ۵.۵ اینچی دسترسی به اونا خیلی راحت اجناس کوچکتر سازنده کره ای انجام نمی گیره.

نمای بالای بدنه به درگاه سیم کارت دوم اختصاص داره و دیگه متعلقات از جمله ورودی هدفون و تنها اسپیکر دستگاه در کنار درگاه MicroUSB قرار گرفتن. نمای روبروی گلکسی A7 جدید هم مثل همیشه به دکمه های لمسی ناوبری اندروید و دکمه بیضی شکل هوم دستگاه اختصاص داره که بر خلاف نسل قبلی، این بار حسگر اثر انگشت درون اون تعبیه شده.

سامسونگ ً نسخه جدید رو در ۴ رنگ مشکی، صورتی، طلایی و سفید ارائه می کنه که لازمه بدونین دست کم نسخه مشکی رنگ از نظر مقاومت در برابر جذب اثر انگشت اصلا کارکرد مناسبی از خود نشون نمی ده و این موضوع به سرعت ظاهر زیبای بدنه شیشه ای رو تحت تاثیر قرار میده.

در کل میشه گفت طراحی نسخه جدید نسبت به نسل قبلی خیلی فرقی نداشته و کلی ترین تغییرات اون اضافه شدن حسگر اثر انگشت به دکمه هوم و به کار گیری شیشه به جای فلز در پشت بدنه هستش، موردی که کیفیت ساخت و البته وزن این تلفن هوشمند میان رده و قشنگتر رو به شکل محسوسی زیاد کرده.

نمایشگر

گلکسی A7 جدید به نمایشگری ۵.۵ اینچی با رزولوشن ۱۰۸۰ و تراکم ۴۰۱ پیکسل در هر اینچ مجهزه که هرچند روی کاغذ فرقی نداشته، اما هنگام مقایسه با نسل قبلی بهبودهای اون مشخص می شن.

واسه نمونه میشه به اختلاف رنگ یا همون Delta E اشاره کرد که در مدل تازه زیاد شده و در صورت قرار دادن تنظیمات نمایشگر روی حالت Basic تماشاگر یکی از بهترین نمونه های موجود در بازار از دقت رنگ رو مشاهده می کنین. البته کاربرانی که به رنگهای اشباع در پنلای AMOLED علاقه دارن هم این وسط فراموش نشده و می تونن تنظیمات رو بنا به سلیقه خود روی حالت Adaptive بذارن.

اندازه روشنایی نمایشگر هم ویژگی دیگه ایه که روی حالت خودکار در محیطای پر نور به بیشتر از ۵۳۰ قصد زیاد شده و در گروه بهترینای این رده قیمت قرار میگیره، خصوصیتی که ً به خوانایی مناسب صفحه نمایش زیر نور مستقیم خورشید منجر شده.

البته گذشته از همه این بهبودها و با وجود اینکه سامسونگ عموماً کارکرد بسیار مناسبی در این مورد داره، نمایشگر این تلفن هوشمند هم مثل نسل قبلی به مشکل چشمک زدن دچاره، موردی که هرچند با چشم عادی نمیشه دید، اما می تونه واسه کاربران حساس به سردرد منجر شه.

در آخر لازمه اشاره کنیم که این مشکل بیشتر از همه در روشنایی پایین تر از ۴۰ درصد نمایانه و اگه اینجور خصوصیتی واسه شما مشکل سازه می تونین روشنایی نمایشگر رو تا حد امکان زیاد کنین.

نرم افزار

سامسونگ هنگام عرضه نسخه جدید «گلکسی A7» هنوز اندروید مارشملو رو واسه اجناس خود آماده نکرده بود در نتیجه این تلفن هوشمند به نسخه ۵.۱.۱ آب نبات چوبی مجهزه که رابط کاربری سازنده به نام TouchWiz روی اون مورد استفاده قرار گرفته.

ظاهر و کارکرد این رابط کاربری تغییر چندانی نداشته و مثل دیگه اجناس سازنده س، البته با یه فرق که در نسخه جدید گلکسی A7 بر خلاف مدل ۲۰۱۶ A5، به دلیل فضای بیشتر نمایشگر، اپلیکیشنا در ستونای ۵ تایی چیده شدن.

Digiato Galaxy A7 2016 Review SS02

کلی ترین ویژگی رابط کاربری دستگاه رو هم میشه توانایی تقسیم صفحه به ۲ بخش به حساب آورد که با در نظر گرفتن نمایشگر ۵.۵ اینچی Full HD این تلفن هوشمند میان رده، به طور کاملً کاربردی به نظر می رسه.

سازنده ً درون قسمت Themes بخشی اختصاصی واسه اجناس سری A در نظر گرفته که با به کار گیری اون می تونین تمای مناسب و بهینه شده واسه ظاهر این تلفنای هوشمند قشنگتر رو نصب کنین.

در آخر لازمه اشاره کنیم که این تلفن هوشمند به قابلیتی به نام KNOX active protection مجهزه که بطور فعال از دستگاه در مقابل حملات و آسیبای امنیتی مراقبت می کنه.

کاربر هم اینکه با به کار گیری نرم افزار My KNOX می تونه به ایجاد یه گاوصندوق مجازی اقدام کرده و اپلیکیشنای شامل اطلاعات حساس خود رو درون اون بذاره. این بخش مثل قرنطینه عمل می کنه که امکان دسترسی به اطلاعات و ایجاد تغییرات در اپلیکیشنای موجود در اون بسیار محدود بوده و فقط در اختیار کاربری قرار داره که اونو ایجاد کرده.

_MG_2485

ایجاد اینجور بخشی مثل یه لایه حفاظتی اضافه عمل کرده و با به کار گیری اون میشه اطلاعات حساس شغلی یا شخصی رو از فضای عمومی دستگاه جدا کرده و درون یه بخش با دسترسی کنترل شده و محدود قرار داد، خصوصیتی که  علاوه بر افزایش امنیت، بعضی راه حلای مبتکرانه رو هم ممکن می کنه، از جمله نصب همزمان ۲ نسخه از اپلیکیشنای اجتماعی مثل واتس اپ و تلگرام واسه ۲ شماره جور واجور.

در کل میشه گفت هرچند رابط تاچ ویز حالا به بلوغ مناسبی رسیده و در بهترین شرایط خود قرار داره، اما سابقه سامسونگ نشون میده در صورت جفت و جور این تلفن هوشمند، مدت زیادی رو در انتظار دریافت بروزرسانی اندروید مارشملو باقی می مونین؛ اگه اگه این ویژگی واسه شما اهمیت داشته باشه، الان می تونین با همین رقم اجناس مشابهی رو از سازنده های دیگه بخرین که از آخرین نسخه سیستم عامل موبایل گوگل بهره مند باشن.

دوربین

«گلکسی A7» جدید به لطف سنسور ۱۳ مگاپیکسلی، گشودگی دهانه دیافراگم f/1.9 و لرزشگیر دستی اپتیکال میتونه تجربه عکاسی تا اندازه ای نزدیک به پرچمدار این شرکت ارائه کنه، محصولی که از این نظر در گروه بهترینای بازار قرار داره.

رابط کاربری دستگاه از طراحی همیشگی برخورداره و با ۲ بار فشردن دکمه Home به سرعت در برابر شما ظاهر می شه.

قبل از بررسی کیفیت تصویربرداری لازمه اشاره کنیم که این تلفن هوشمند به شکل پیش فرض تصاویر رو با نسبت ۱۶:۹ و رزولوشن ۹.۶ مگاپیکسل ثبت می کنه که در صورت تمایل می تونین با مراجعه به بخش تنظیمات نسبت ۴ به ۳ و رزولوشن ۱۳ مگاپیکسل رو انتخاب کنین.

این تلفن هوشمند ً از حالتای تصویر ورداری مختلفی پشتیبانی می کنه که از جمله اونا میشه تنظیمات دستی، پانوراما، عکاسی در شب رو نام برد. سازنده البته در این محصول حالت HDR رو هم به بخش حالتای ثبت تصویر انتقال داده.

دوربین «گلکسی A7» بدون دودلی در مقایسه با بقیه اجناس میان رده از کارکرد مناسبی برخورداره و تصاویر رو با رنگای طبیعی و جزئیات قابل قبول به ثبت میرسونه.

البته در بعضی شرایط نوری انگار دستگاه از نظر کنتراست و نورسنجی درست عمل نمی کنه و سایه ها رو زیادتر از اندازه تاریک به ثبت میرسونه. در اینجور شرایطی می تونین حالت HDR رو مورد استفاده بذارین که کنتراست تصویر رو به شکل زیادی بهتر می کنه.

علاوه بر این هنگام عکاسی یه درجه روی تصویر هست که می تونین با جابجا کردن اون، اندازه جذب نور رو به شکل دستی تنظیم کنین. هرچند این ویژگی نقطه ضعف کارکرد دستگاه رو رفع می کنه، اما بهتر بود تنظیمات به شکل خودکار درست عمل کرده و احتیاجی به دخالت کاربر نبود.

در ادامه می تونین نمونه ای از تصویر ثبت شده روی حالت خودکار رو با تصاویری که جذب نور اونا به شکل دستی و تا آخرین درجه تغییر یافته ببینین.

(تصویر سمت راست حالت خودکار و تصویر سمت چپ حالت HDR)

واسه مقایسه بیان کننده ماوس رو روی تصویر حرکت بدین. عکس سمت چپ به شکل دستی با بیشترین حد روشنایی و تصویر سمت راست با دست کم جذب نور ثبت شدن.

هنگام عکاسی در شب هم کارکرد دستگاه قبول کردنیه. جذب نور در سنسور این تلفن هوشمند به نسبت قیمت قبول کردنیه و نویز چندانی هم در تصویر مشاهده نمی شه.

فلش دستگاه هم از قدرت کافی برخورداره و در شرایط بسیار تاریک، می تونین اونو واسه ثبت عکسایی با روشنایی کافی و رنگای طبیعی مورد استفاده بذارین.

دوربین ۵ مگاپیکسلی جلوی دستگاه هم به لطف ضریب اف ۱.۹ میتونه سلفیای مناسبی به ثبت برسونه که هرچند کمی نویز درونشون مشخصه، اما کیفیت و جزئیاتشان بالاتر از Galaxy S6 به نظر می رسه.

در کل میشه گفت این تلفن هوشمند از کارکرد قابل قبولی در این بخش برخورداره و کلی تفاوتای اون با Galaxy S6 (به عنوان یکی از بهترین نمونه های موجود در بازار) به جزئیات کمتر، پردازشای ثانویه نرم افزاری ضعیف تر و کمی نویز بیشتر محدود می شه.

در آخر از شما دعوت می کنیم گالری نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین «گلکسی A7» مدل ۲۰۱۶ رو ببینین.

سخت افزار

قبل از هرچیز لازمه بدونین که با وجود اینکه سامسونگ رابط کاربری خود رو در سالهای گذشته ساده و سبک کرده، اما TouchWiz هنوز به نسبت سنگینه و در نتیجه مواجه شدن با تاخیر در تلفنای هوشمند میان رده این شرکت تعجبی نداره، خصوصاً محصولی مثل «گلکسی A7» که به نمایشگر Full HD مجهزه.

سازنده واسه این تلفن هوشمند چیپست اسنپدراگون ۶۱۵ مدل ۸۹۳۹ رو در نظر گرفته که از ۸ هسته پردازشی برخورداره و قدرت اون به ۱۵۰۰ مگاهرتز می رسه و در کل نسبت به مدل سال گذشته تغییری نداشته.

بررسی یافته های بنچمارک Geekbench نشون میده ۸ هسته پردازشی چیپست «گلکسی A7» جدید، خوب می تونن با بقیه کالاهایی مجهز به اسنپدراگون ۶۱۵ به رقابت بپردازند، اما بدون دودلی در مقابل Galaxy S6 حرفی واسه گفتن ندارن.

«گلکسی A7» جدید ً به ۳ گیگابایت حافظه رم و واحد پردازش گرافیکی ادرینو ۴۰۵ مجهزه که در صورت در نظر گرفتن اونا، معادله تا حدی به نفع رقبای هم رده تغییر می کنه، چون که خیلی از این اجناس به نمایشگری با رزولوشن ۷۲۰ مجهز هستن و این موضوع، فشار کمتری روی پردازشگر گرافیکی و توان پردازشی دستگاه اعمال می کنه.

بر همین پایه لازمه بدونین که این تلفن هوشمند در اجرای بازیا و اپلیکیشنای سنگین به روان ترین شکل عمل نمی کنه و اگه به توان پردازشی بالا نیاز داشته باشین اجناس دیگری در این بازه قیمت وجود دارن که هرچند به زیبایی «گلکسی A7» تازه نیستن، اما کارکرد قوی تری ارائه می کنن.

سازنده علاوه بر این ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی رو هم واسه محصول خود در نظر گرفته که ۱۱ گیگابایت از اون در اختیار کاربر قرار داره، اما در صورت نیاز می تونین این اندازه رو با به کار گیری کارت حافظه MicroSD تا ۱۲۸ گیگابایت دیگه زیاد کنین. البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که درگاه سیم کارت دوم با کارت حافظه یه جوره و در نتیجه لازمه واسه استفاده بین اونا انتخاب کنین.

حسگر اثر انگشت

یکی از تک و توک تغییرات نسخه ۲۰۱۶ «گلکسی A7» نسبت به نسل قبلی هم اینکه شدن حسگر اثر انگشت برمیگرده که مثل دیگه اجناس سازنده، درون دکمه Home دستگاه تعبیه شده.

روند ثبت اثر انگشت در این حسگر به سرعت و سادگی انجام میشه و حسگر در تشخیص اثر انگشت کاربر کارکرد سریع و دقیقی از خود نشون میده. علاوه بر این امکان لاگین کردن در صفحات وب هم با این حسگر شدنیه و در کل میشه کارکرد اونو به طور کاملً قابل قبول آزمایش کرد.

البته باید در نظر داشته باشین که قرار گرفتن این حسگر در پایین بدنه یه فبلت ۵.۵ اینچی نه خیلی سبک در راحتی دسترسی تاثیر منفی داشته و شاید بهتر بود سامسونگ با کمی ساختار شکنی، حسگر دستگاه رو به پشت یا کنار بدنه انتقال می داد.

پخش صدا

تنها اسپیکر نسل جدید «گلکسی A7» در بخش پایین بدنه قرار گرفته که نسبت به پشت دستگاه محل مناسب تری به حساب می اید. بلندی این اسپیکر واسه محیطای شلوغ کافی به نظر نمی رسه و در مورد کیفیت پخش اونم باید به نبود تفکیک و وضوح کافی، نویز زیاد و قدرت بیس نه خیلی مناسب اشاره کنیم.

در کل میشه گفت کارکرد این تلفن هوشمند در مورد پخش صدا تقریباً با مدل کوچکتر خود یعنی Galaxy A5 2016 برابره و بیشتر از هرچیز با میان رده بودن دستگاه تناسب داره.

سازنده البته بعضی از امکانات نرم افزاری خود رو هم در رابط کاربری دستگاه ارائه می کنه که با به کار گیری اونا می تونین تا حدی چگونگی پخش صدا رو برابر با سلیقه خود بهتر کرد. از جمله این قابلیتا میشه به اکولایزر و +SoundAlive اشاره کرد که با مثل سازی صدای گسترده باعث می شه پخش موسیقی با حس و حال زنده تری پخش شه.

Tube Amp هم توانایی دیگه ایه که تا اندازه ای طنین پخش صدای آمپلی فایرای آنالوگ و لامپی رو هنگام به کار گیری هدفون مثل سازی می کنه و در آخر Adapt Sound که با پخش صدا در فرکانسای جور واجور و گرفتن بازخورد کاربر، بهترین حالت پخش واسه هدفون مورد استفاده به وسیله کاربر رو انتخاب می کنه.

امکانات ارتباطی

نسخه دو سیم کارت «گلکسی A7» جدید از ۲ سیم کارت نانو پشتیبانی می کنه که درگاه سیم کارت دوم با کارت حافظه مشترکه و باید واسه استفاده بین اونا انتخاب کنین. البته با در نظر گرفتن حافظه ۱۱ گیگابایتی دستگاه به نظر می رسه نتیجه انتخاب بین این دو گزینه از الان مشخص باشه، چون که به فاصله کوتاهی حافظه دستگاه پر شده شما رو مجبور به جدا از سیم کارت دوم می کنه.

این تلفن هوشمند عوضش از آخرین نسل وای-فای دوبانده پشتیبانی می کنه و از دیگر قابلیتای اون در این بخش میشه به NFC، بلوتوث ۴.۱ و رادیوی FM اشاره کرد، اما لازمه بدونین که «گلکسی A7» جدید هم مثل پرچمداران گذشته شرکت چینی بدون فرستنده مادون قرمزه و در نتیجه نمی تونین اونو واسه کنترل وسایل صوتی تصویری مورد استفاده بذارین.

باتری

باتری دستگاه یکی از تک و توک بخشای بهتر شده در نسخه جدید «گلکسی A7» است که ظرفیت اون به شکل زیادی افزایش به ۳۳۰۰ میلی آمپر ساعت رسیده. با وجود رزولوشن بالای نمایشگر، این تلفن هوشمند میان رده از کارکرد بسیار مناسبی در این بخش برخورداره و با پخش ممتد نزدیک به ۱۳ ساعت ویدیو نشون داد میتونه با هر شارژ خیلی راحت بیشتر از ۲ روز کاربر رو همراهی کنه.

البته باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که در صورت جفت و جور نسخه ۲ سیم کارت و به کار گیری سیم کارت دوم، این زمان تا حدی کاهش پیدا می کنه. سامسونگ البته امکانات مختلفی رو در این بخش واسه رابط کاربری خود تدارک دیده که از جمله اونا میشه به حالت Ultra Power Saving Mode اشاره کرد که در صورت فعال کردن اون، امکانات اساسی سیستم مثل پیام رسانی، تماس و ساعت زنگدار تو یه بازه دراز مدت در اختیار شما قرار دارن.

در آخر لازمه بدونین که نسخه ۲۰۱۶ «گلکسی S7» از فناوری شارژ سریع بهره منده و ظرف ۱۰۰ دقیقه به شکل کامل شارژ می شه، وقتی که با در نظر گرفتن ظرفیت باتری به طور کاملً مناسب هستش.

جمع بندی

در کل میشه گفت سامسونگ اجناس سری A رو واسه خریداران جوون تری در نظر گرفته که هرچند واسه ظاهر و کیفیت ساخت دستگاه اهمیت بالایی قائل هستن، اما تمایلی به جفت و جور اجناس پرچمدار گرون ندارن.

اما بر خلاف نسخه تازه Galaxy A5، مدل ۲۰۱۶ «گلکسی A7» نسبت به سال گذشته خیلی فرقی نداشته و کلی ترین بهبودهای اون به افزایش ظرفیت باتری، اضافه شدن حسگر اثر انگشت و به کار گیری بدنه شیشه ای به جای فلز محدود می شه.

این تلفن هوشمند البته با این وجود هنوز میان جذابی هستش که از بعضی امکانات پیشرفته مثل نمایشگر AMOLED با رزولوشن Full HD و دوربین با کیفیت برخورداره. اما نکته اینجاس که قیمت مدل قبلی در طول سال گذشته به شکل مناسبی کم شده و در نتیجه شمائید که باید انتخاب کنین جفت و جور مدل تازه با ظاهر جدید و امکانات اضافه شده به صرفه تره یا مدل سال گذشته با قیمتی ارزونتر.

نکات مثبت

  • طراحی قشنگتر و کیفیت ساخت بالا
  • عمر باتری
  • کیفیت دوربین
  • پشتیبانی از کارت حافظه

نکات منفی

  • نبود فرق خیلی نسبت به مدل قبلی
  • وزن بالا
  • کارکرد پردازشگر گرافیکی و قدرت پردازش متوسط دستگاه
  • قیمت کمی بالاتر نسبت به رقبا
  • اندروید آب نبات چوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *