دانلود پایان نامه

علم بهتره یا ثروت؟ سؤالی تکراری و آشنا که همه ما کمه کم یک بار در زمان تحصیل در مورد اون انشا نوشته ایم. خیلی از آدما باور دارن که واسه اونا داشتن پول و ثروت، بهتر از اینه که از علم و علم بهره مند باشن. در مقابل، عده ی زیادی فکر می کنن که بی علم و علم، نمیشه خود رو با شرایط جامعه ای که رو به رشده، وفق داد. شما در این مورد چه نظری دارین؟

حتما بارها به این سؤال فکر کردین که علم بهتره یا ثروت؟ شاید بارها در مورد اون انشا نوشته اید و برخلاف میل و آگاهی باطنی خود، طرف علم رو گرفتین. نویسنده ی این مقاله، جواب این سؤال رو از دیدگاه خود بررسی می کنه.

 

در دنیای مدرن امروز، بیشتر افراد باور دارن که ثروت از علم بهتره. در مقابل، کسائی هستن که فکر می کنن بی علم و علم نمیشه با جامعه ای که با سرعت تموم، رو به رشد و تعالی حرکت می کنه، همراه شد. در بعضی سطوح خاص، داشتن مقداری ثروت یا علم، فوایدی واسه افراد داره. با داشتن ثروت و علم می تونیم جایگاه بهتری در زندگی داشته باشیم و در بعضی زمینه های زندگی به موفقیت دست پیدا کنیم. مثلا، داشتن مقدار زیادی پول باعث می شه تا شرکت خود رو پایه گذاری و در اون سرمایه گذاری کنیم و پس به ثروت زیادی برسیم. علاوه بر این، زمانی که می خواهیم یک کار و کاسبی راه بندازیم، باید در مورد اون و مسائل مربوط به اون، علم و اطلاعات کافی داشته باشیم. داشتن این اطلاعات، رشد کار و کاسبی ما رو تضمین می کنن.

ثروت زیاد، آسایش در زندگی رو داره، البته اگه بدونیم که چه جوری از ثروت خود استفاده کنیم. با پول خیلی آسون می تونیم نیازای خود رو تأمین کنیم و مجبور نیستیم از بعضی مخارج، بیخیال شین. با پول می تونیم شرایط بهتری واسه تحصیل فرزندان مون فراهم کنیم و رژیم غذایی سالم، مقوی و کاملی رو واسه اونا تدارک ببینیم. از طرف دیگر، علم می تونه سبک زندگی ما رو بهبود ببخشد و اونو بهینه سازی کنه. با کمک علمه که می تونیم ماشین آلاتی واسه آسون تر کردن زندگی بسازیم.

قدرت پول، ما رو قادر می سازه تا در شرایط سخت پولی، به دوستان مون کمک کنیم و با کمک پولی خود، کمی از نگرانیای اونا رو کاهش دهیم. اگه به راهنمایی نیاز داشته باشن، داشتن علم و اطلاعات کافی، به ما کمک می کنه که بتونیم به صحبت هاشون گوش بدیم، منطقی فکر کنیم، راه حلای درست رو پیش پاشون بذاریم و به اونا در تصمیم گیری کمک کنیم.

ما در شرایط مختلف زندگی تصمیماتی می گیریم که بازتابی از پتانسیلا و تواناییای ماست. با داشتن علم و آگاهی کافی، می تونیم در تصمیم گیریای خود استقلال داشته باشیم و مطمئن شیم که تصمیمات و قضاوت هامون درست هستن. داشتن پول، استقلال پولی رو به دنبال داره. در آینده اگه کسب و کارمون با مشکلی روبرو شه، این استقلال پولی به ما کمک می کنه که از پس شرایط سخت بربیاییم، روی پای خود بایستیم و همه چیز رو از نو شروع کنیم.

بهتره که جایگاه علم و ثروت رو از زوایای مختلف زندگی بررسی کنیم.

موفقیت در کار و کاسبی

تحصیل، راهی واسه کسب علم، آگاهی و موفقیت در زندگیه. تحصیلات و کسب علم و آگاهی بیشتر در موردای مختلف، شرایطی رو واسه فرد فراهم می کنه تا با انجام تصمیمای درست، به موفقیت برسه؛ موفقیتی که به افزایش درآمد و امکانات منجر میشه. تحصیلات خوب، یکی از کلیدهای موفقیت در پیدا کردن شغل خوب و به دنبال اون، داشتن یک زندگی مناسب و مناسبه. با داشتن تحصیلات می تونیم وظایف محول شده در محیط کار رو خوب انجام بدیم و با کسب مهارت ها و آگاهی بیشتر در مورد ی کاری خود، به افزایش رتبه کاری دست پیدا کنیم. اشتیاق واسه تحصیلات بیشتر و کسب علم، دامنه ی دید و ذهن ما رو وسیع تر می کنه. اگه بتونیم از علمی که بدست آوردیم به درستی استفاده کنیم، این آگاهی، در رفتار و شخصیت ما بروز می کنه. با داشتن آگاهی کامل از یک موضوع، از ارائه نظرات در مسائل مربوطه، نمی ترسیم.

داشتن سرمایه زیاد هم واسه یک کار و کاسبی، ضروریه. به ما اطمینان می ده تا بتونیم مشکلات و مشکلات دوره های مختلف پیشرفت در تجارت رو تحمل کنیم و بگذرونیم. داشتن سرمایه قابل قبول به ویژه واسه شروع یک کار و کاسبی، خیلی حیاتیه، چون که تازه در حال تشکیل و پا گرفتنه و ارائه اجناس و کسب درآمد از اونا، به زمان زیادی نیاز داره.

واسه شروع یک کار و کاسبی، داشتن مقدار زیادی سرمایه، خیلی مهمه. این اطمینان پولی شرایطی رو فراهم می کنه که افراد می تونن ایدها و تفکرات بزرگ تر خود رو پیاده کنن و کمبود منابع پولی و بودجه، مانع اونا واسه اجرای ایده های بزرگ نمیشه. داشتن سرمایه زیاد، یکی از مهم ترین امتیازای یک کسب و کاره. یک شرکت، واسه داشتن امکانات و کارمندان خوب و به دنبال اون تولید محصول باکیفیت، نیاز به پول داره. با کمک پوله که یک شرکت می تونه بهترین افراد رو استخدام و بهترین ایدها رو اجرا کنه و واسه گسترش کار و کاسبی، امکانات بیشتری به اون اضافه کنه. علاوه بر اینا، پول زیاد، شرایطی رو فراهم می کنه که در اون، یک شرکت می تونه با ابزارهایی چون ، بازار فروش خود رو گسترش بده.

علم هم نقش مهمی در موفقیت ما داره. واسه موفقیت در کار و کاسبی و شغل، یاد گرفتن مهارتای جدید و مختلف، ضروریه. آگاهی و مهارت کافی در موردای مختلف مثلا ایجاد رابطه، برنامه ریزی، استفاده یا خلاقیت، به موفقیت هر چه بیشتر ما در محیط کار منجر می شه. یک کارمند فروش باید بتونه مهارت ها و تکنیکای لازم واسه ایجاد رابطه با مشتری رو یاد بگیره تا از این راه اجناس بیشتری بفروشه. صاحبان مشاغل جورواجور باید بتونن برنامه ای منظم واسه اجرای وظایف خود داشته باشن و خودشون رو واسه رویدادها و تغییرات پیشِ رو، آماده کنن.

مطلب مرتبط :   جرایم، کیفری، ارتکاب، جوامع، انتقالی

در دنیای امروز که کسب و کارا با سرعتی باورنکردنی در حال پیشرفت و رشد هستن، کسب موفقیت کاری خیلی سخته. چون رقابتِ سخت و تنگاتنگی جلو همه ما قرار داره و رقیبان زیادی در سطوح مختلف داریم. حتی واسه شروع رقابت، باید اطلاعات و علم کافی در مورد ی فعالیت خود داشته باشیم. این آگاهی با کسب علم و تجربه به دست خواهد اومد و توانایی تصمیم گیری درست رو به ارمغان میاره. اگه آگاهی کافی از شرایط موجود و علم کافی در مورد ی فعالیت خود نداشته باشیم، خیلی از فرصتا رو از دست میدیم و نمی تونیم با سختیای پیش رو، مقابله کنیم.

با افزایش آگاهی و کسب علم، می تونیم ذهن خود رو واسه رویارویی با مشکلات مختلف آماده کنیم. در خیلی از مراحل زندگی، باید در مقابل مشکلات و سختیای مختلف بایستیم و مشکلات زیادی رو از جلو خود برداریم. بعضی وقتا، به دلیل پیچیده شدن شرایط و بزرگ شدن مشکلات، از پس اونا بر نمی آییم اما هر مشکلی، راه حلی داره. پیش از اینکه واسه حل هر مشکل اقدامی صورت گیرد، باید اونو از زوایای مختلف بررسی کنیم. این مشکلات رو باید هم از دید و جایگاه خود و هم از دید بقیه ببینیم. با انجام این کار، ریشه ی مشکل رو پیدا می کنیم و با آگاهی کافی، راه حلای مختلف و زیادی واسه اون پیدا میکنیم. علاوه بر این، با این روش می تونیم ذهن خود رو وسیع تر کنیم و در مراحل و مشکلات مختلف، دامنه ی وسیع تری از شرایط رو ببینیم و بررسی کنیم. بعضی وقتا، فارغ از اینکه چه اندازه سعی کردیم، نمی تونیم راه حل صحیحی واسه مشکل پیدا کنیم. با داشتن آگاهی کافی، می تونیم یک مشکل بزرگ رو به مشکلات کوچیک تر تقسیم کنیم و کم کم اونا رو از پیش رو برداریم.

با کمک قدرتی که این آگاهی به ما می ده، می تونیم بر مشکلات کوچیک تر تمرکز کنیم و اونا رو از پیش رو برداریم و بعد با آمادگی بیشتر به دنبال حل ریشه ای مشکل باشیم. بعضی راه حلا ممکنه در اولین لحظه به فکر ما نرسند اما کم کم که با مشکلات مون دست وپنجه نرم می کنیم و اونا رو از زوایای مختلف بررسی می کنیم، راه حلا و توضیحات بهتری واسه اونا پیدا می کنیم.

آسایش در زندگی

حتما این جملات رو بارها از زبون افراد مختلف شنیدین: «پول همه چیز نیس.» یا «پول خوشبختی نمی آورد.» اما اگه بخوایم صادق باشیم، پول می تونه آسایش ما رو در زندگی تأمین کنه. پول می تونه کیفیت رو به زندگی ما اضافه کنه. با پوله که می تونیم رژیم غذایی سالم و کاملی داشته باشیم، خونه ی آسون و بزرگی واسه خونواده فراهم کنیم و لباسای شیک و باکیفیت بپوشیم. ، اجناس باکیفیت، از اجناس معمولی، گران تر هستن. با کمک پول می تونیم به خیلی از آرزوهایمان برسیم و لازم نیس نگران مسائل پولی باشیم و درگیر مشکلات روزمره ی زندگی شیم. با کمک پوله که می تونیم آسایش رو واسه خود و خونواده مون تأمین کنیم و امکانات تفریح و سرگرمی رو خیلی آسون در اختیار داشته باشیم. پس، پول، زندگی رو آسون تر می کنه و موجب آرامش بیشتر ما می شه.

با علم و علم می تونیم از راه اختراع فناوریای جدید، زندگی خود و بقیه رو آسون تر کنیم. تولید و ساخت اجناس جدید واسه آسون تر کردن زندگی، با کمک علم و علم، امکان پذیره. با کمک فناوریای جدید، می تونیم زندگی سالم تری داشته باشیم و مجبور نیستیم زیاد کار کنیم. همینا باعث می شه که آسودگی بیشتری رو در زندگی تجربه کنیم.

علاوه بر موارد گفته شده، علم می تونه کارکردهای دیگری هم داشته باشه، مثلا با عرضه اجناس جدید، به افراد کمک می شه تا ظاهر خود رو بهبود ببخشند و این ظاهر قشنگ تر، موجب آرامش فکری اونا می شه. فناوریای جدید، زندگیامون رو آسون تر کردن. مثلا، وسیله ای مثل کولر رو در نظر بگیرین. در اوج گرمای تابستون، از باد خنک و مطبوع کولر لذت می بریم و مجبور به تحمل گرمای طاقت فرسا نیستیم. پس، علم هم به یه جور موجب آسون تر شدن و لذت بخش تر شدن زندگی می شه.

روابط صمیمی

زمانی که بتونین به دوستان تون در شرایط سخت پولی کمک کنین، روابط صمیمی بین شما تقویت می شه. البته نه فقط مسئله پولی، بلکه از خودگذشتگی و محبت شماس که این روابط صمیمی رو محکم می کنه. علاوه بر این، کمک کردن به دوستانی که در شرایط سخت پولی قرار دارن از روشای دیگر مثل دعوت کردن از اونا واسه شرکت در فعالیتای تفریحی مختلف، می تونه به بهتر شدن شرایط روحی اونا کمک کنه. حتی اگه امکان کمک پولی رو نداشته باشین، می تونین با اشتراک گذاشتن منابع و امکانات خود، به حل مشکلات اونا کمک کنین.

یک دوست واقعی، نقش خیلی مهمی در زندگی هر فرد اجرا می کنه. دوستان خوب، در شرایط سخت به همدیگه کمک می کنن. علاوه بر شرایط سخت، بهترین و زیباترین لحظات زندگی رو با هم سهیم می شن. ، در شادی و غم، در کنار هم هستن. دوستان واقعی می تونن مشکلات همدیگه رو ، به اونا توجه کنن، تجربیات و اطلاعات خود رو در مورد اون مشکل در اختیار هم بذارن و به همدیگه در تصمیم گیری کمک کنن. واسه خیلی از ما پیش اومده که در شرایط سختی گیر افتادیم و یک دوست با راهنمایی و کمک هاش تونسته ما رو نجات بده و به زندگی عادی برگرداند. احتیاجی نیس که ما خودمون همه شرایط سخت و دوراهیای زندگی رو تجربه کنیم، کافیه تا از تجربیات همدیگه درس بگیریم. تجربیات و اطلاعات دوستان و نزدیکان، به ما آگاهی کافی می ده تا خودمون رو واسه مشکلات پیش رو آماده کنیم و اشتباهات بقیه رو تکرار نکنیم. رد و بدل کردن این اطلاعات و تجربیات نه تنها روابط صمیمی ی ما رو نزدیک تر می کنه، بلکه منبعی مهم از اطلاعات رو در اختیار ما قرار می ده که در هیچ کتاب و مدرسه ای آموزش داده نمی شه. مثال آسون ای که واسه این مورد میشه عنوان کرد، مشکلاتیه که ما در زمان مدرسه در فهم درسا داشته ایم. در این شرایط اولین راهی که به ذهن مون خطور می کرد، پرسیدن از یک دوست بود. دوستان خوب هم معمولا واسه حل مشکل هم کلاسی و رفیق خود، تموم سعی شون رو می کنن.

مطلب مرتبط :   رژیم، روحانیت، "، علما،

استقلال

افرادی که درآمد خوبی دارن و از نظر پولی تأمین هستن، از استقلال پولی برخوردارن و بی ترس از مشکلات پولی می تونن زندگی رؤیایی خود رو بسازند. این افراد، نگرانی ی پولی ندارن و مجبور نیستن واسه داشتن زندگی معمولی و رفع نیازای لازم زندگی، از خیلی از تمایلات و آرزوهای خود دست بکشند. با داشتن پول، افراد می تونن خیلی از مشکلات رو حل کنن و استرس به دلیل نگرانیای پولی رو تجربه نمی کنن. با وجود پول، افراد لازم نیس واسه تأمین لازم ترین مایحتاج زندگی، وامای زیاد بگیرن. می تونن بهترین شرایط تحصیلی و به روزترین امکانات رو واسه فرزندان خود تهیه کنن. همه این عوامل، دست به دست هم میدن تا تمکن پولی، استقلال رو واسه فرد به دنبال داشته باشه.

داشتن علم و آگاهی کافی، ما رو در راه استقلال در زندگی، هدایت می کنه. ما رو به یه جور تربیت می کنه تا کمتر به بقیه متکی باشیم. آدما اگه آگاهی لازم در موردای مختلف رو کسب کرده باشن، خیلی آسون می تونن خیلی از مشکلات خود رو به تنهایی حل کنن. علاوه بر این، با علم و آگاهی می تونیم اعتمادبه نفس خود رو افزایش دهیم. در این شرایط، از کسائی که می خوان تواناییا و آگاهی ما رو زیر سؤال ببرن یا به اون شک کنن هیچ ترسی نخواهیم داشت. علم و علم به ما کمک می کنه که درست و غلط رو از هم تشخیص دهیم و در شرایط مختلف خوب درک کنیم که چه کاری رو باید انجام بدیم و چه کاری رو نباید انجام بدیم. اینطوری، در حل مشکلات و در شرایط مختلف، می تونیم روی پای خودمون بایستیم و جداگونه باشیم.

نتیجه گیری

داشتن علم و ثروت، هر دو توأم با هم، واسه شروع راه یک زندگی موفق لازمه. خیلی از آدما فکر می کنن که داشتن یکی از این موارد و حذف کردن مورد دیگر، کافیه اما حقیقت اینه که هر دوی این عوامل واسه داشتن زندگی موفق لازمه و باید تعادلی بین اونا برقرار شه. بی تحصیلات کافی و درست، حتی نمی تونیم آسونترین وظایف خود رو به درستی انجام بدیم چون آگاهی کافی نداریم و نمی تونیم از همه تواناییای خود به درستی استفاده کنیم.

معمولا کارمندان، واسه اجرای راه حلای کار و کاسبی، به شکل گروهی فعالیت می کنن و در طوفانای فکری، اطلاعات و علم خود رو در مورد یک موضوع و وظیفه ی خاص، عرضه می کنن و با دیگر اعضای گروه به اشتراک می ذارن. ما هم واسه شرکت در اینجور جمعایی و بیان نظرات خود، باید به اندازه بقیه یا حتی بیشتر از اونا، اطلاعات و آگاهی درباره موضوعات، داشته باشیم.

پولی رو که جمع می کنیم، می تونیم واسه راه اندازی کار و کاسبی خود هزینه کنیم یا در کار و کاسبی بقیه سرمایه گذاری کنیم. با بررسیا و تحقیقات کافی و دقیق، می تونیم تصمیم بگیریم که بهتره کجا پول مون رو خرج کنیم و چه جوری این سرمایه رو افزایش دهیم. داشتن پول بیشتر این امکان رو واسه ما فراهم می کنه تا دامنه ی کار و کاسبی خود رو گسترش دهیم و فعالیت در موردای دیگر رو هم امتحان کنیم.

واسه خیلی از آدما که به دنبال زندگی خوشحال تر و آسون تر هستن، پول به یک هدف اصلی تبدیل می شه. افراد همیشه به دنبال روشایی می گردن تا مهارتای خود رو افزایش دن و موقعیت شغلی خود رو بهتر کنن یا شغل بهتری پیدا کنن و در شرکت، خود رو خوب نشون بدن. چون که موقعیت شغلی بهتر، به داشتن درآمد بیشتر منجر می شه و شرایطی رو فراهم می کنه که فرد بتونه بی نگرانی ی پولی، زندگی کنه و استقلال مادی داشته باشه.

با داشتن تخصص و آگاهی، افراد از ارائه نقطه نظرات خود نمی ترسند و اعتمادبه نفس دارن. اینطوری، تشویق می شن تا اهداف خود رو دنبال کنن و به شهرتی در این مورد برسن. علاوه بر این، اگه در یک زمینه، علم کافی داشته باشیم، حتی می تونیم دنیا رو با ابداعات و خلاقیتای خود تغییر دهیم و با ساخت فناوریای نو، در جهت آسایش بقیه هم قدمی برداریم.

ما در زندگی روزمره مون، نمی تونیم به تنهایی از پس همه شرایط سخت بر بیاییم. در این شرایط، دوستان خوب و دلسوز با روشای مختلف مثل با در اختیار گذاشتن اطلاعات و تجربیات خود می تونن به ما کمک کنن. این اطلاعات رو ممکنه از مطالعه به دست آورده باشن یا نتیجه تجربیات شخصی اونا باشه. با داشتن این اطلاعات می تونیم در شرایط مثل، کارکرد صحیحی داشته باشیم و تجربیات تلخ بقیه رو تکرار نکنیم. کمک پولی، یکی دیگر از روش هاییه که دوستان خوب در شرایط سخت می تونن از راه اون، از ما پشتیبانی کنن تا بحرانای پولی رو بگذرونیم.

علم و ثروت، هر دو نقشی اساسی در زندگی خیلی از آدما اجرا می کنن و البته ایجاد تعادل بین اونا، نکته ای کلیدی و مهمه. با داشتن هر دوی این عوامل می تونیم درک کاملی از محیط خود داشته باشیم و در شرایط مختلف، کنترل زندگی رو به دست بگیریم.

ثروتای عادی ممکنه دزدیده شن ولی ثروتای واقعی، دزدیدنی نیستن. در روح شما، چیزای با ارزشی هست که هیچکی نمیتونه اونا رو از شما بگیره.

برگرفته از: ukessays.com


دسته بندی : علمی

دیدگاهتان را بنویسید