علم حسابداری چیه؛ با اصول ابتدایی این علم آشنا شید 

حسابداری چیه ؟ به بیانی آسون حسابداری یک زبانه. زبانی که راجبه موقعیت پولی یک سازمان اطلاعاتی رو فراهم می کنه. اگه یادگیری حسابداری رو شروع کنین در اصل شروع به آموختن این زبون تخصصی کردین. با یادگیری زبون حسابداری می تونین عملیات پولی هر نوع سازمانی رو بفهمین و با اون رابطه برقرار کنین؛ چون اطلاعات مورد نیاز بیشتر سازمانا خیلی مثل به هم هستن و میشه اونا رو در سه دسته اصلی طبقه بندی کرد: اطلاعات عملیاتی، اطلاعات حسابداری پولی، و اطلاعات حسابداری مدیریتی.

 

۱. اطلاعات عملیاتی

این دسته شامل اطلاعاتیه که به شکل روزمره مورد استفاده قرار میگیره تا یک سازمان بتونه کسب وکار خود رو هدایت کنه. مثلا حقوق کارمندان باید پرداخت شه. فروشا باید ثبت شن. مبالغ بدهی به سازمانا و افراد دیگر باید نگهداری شن. پولای سازمان باید تحت کنترل باشن. بدهیای مشتریان به سازمان باید بررسی شه و صورت داراییا باید توضیح داده شن. فهرست این نوع از فعالیتا طولانیه. اطلاعات عملیاتی بیشترین حجم اطلاعات حسابداری رو به خود اختصاص میدن و مبنای دو دسته دیگر اطلاعات حسابداری رو فراهم می کنه.

۲. اطلاعات حسابداری پولی

این اطلاعات رو مدیران، سهامداران سازمان، بانکا، بستانکاران، دولت، همه مردم و… استفاده می کنن تا درباره سازمان و کارکرد اون تصمیم بگیرن. سهامداران می خوان ارزش سرمایه گذاری خود رو بدونن تا واسه خرید یا فروش سهم شون تصمیم بگیرن. بانکا و بستان کاران مایل ان بدونن سازمان توانایی برگرداندن بدهی هاش رو داره؟ مدیران می خوان بدونن سازمان اونا در مقایسه با بقیه شرکتا چه جوری عمل کرده؟ اگه هر سازمان واسه ثبت موقعیت پولی سیستم خاص خود رو به کار می گرفت درآورده این نوع اطلاعات کار خیلی سختی می شد. اطلاعات حسابداری پولی در مورد قوانین پایه ای مربوط به نحوه ی گزارش دهیه و هدف اتحاد گزارشای پولی رو دنبال می کنه.

۳. اطلاعات حسابداری مدیریتی

مدیران واسه انجام بهترین تصمیم واسه سازمان نیاز به اطلاعات خاصی دارن. اونا از این اطلاعات واسه سه کارکرد اصلی مدیریتی شامل برنامه ریزی، اجرا و کنترل استفاده میکردن. اطلاعات پولی واسه تعیین بودجه، بررسی گزینه های مختلف بر مبنای هزینه، کاهش برنامه ها به موازات نیازای تازه و کنترل و نظارت بر کارهای در حال اجرا به کار میره.

اون طور که می ببینن حسابداری سیستمی چندجانبهه که افراد متفاوتی با نیازای جورواجور در اون موثر هستن. با در نظر داشتن کاربردها و استفادهای متنوعی که اطلاعات حسابداری داره، جواب انجمن حسابداری آمریکا به این سؤال که حسابداری چیه ؟ از این قراره: «مراحل شناسایی، اندازه گیری و انتقال اطلاعات اقتصادی به خاطر فراهم کردن امکان قضاوت و تصمیم گیریِ طبق اطلاعات واسه افرادی که از این اطلاعات استفاده می کنن.»

واسه اینکه استفاده از اطلاعات پولی آسون باشه، حسابداری باید بر مبنای قوانین و قوانین خاصی که به اونا «اصول» می گیم انجام شه. اصول حسابداری قوانین یا قواعدی رو فراهم می کنه که فعالیتای حسابداری رو هدایت می کنن. این قوانین اصول حسابداری پذیرفته شده ی همگانی (Generally Accepted Accounting Principles) یا به اختصار (GAAP) نامیده می شن. این اصول به وسیله هیئت استانداردهای حسابداری پولی تعیین شده که یک کارگزار غیردولتی تشکیل شده از حسابداران و مشارکت کنندگانی از صنایع و سازمان هاست. دلایل قانع کننده ای واسه سازمانا، از ممیزی گرفته تا گزارش درآمدها واسه خواسته وام از بانک، هست که به یک استاندار توافق شده ی کلی پای بند باشن.

نتیجه پایانی به دست اومده از تموم این اطلاعات حسابداری چیه ؟ دلایل نگهداری اطلاعات حسابداری رو گفتیم. نتیجه پایانی ثبت همه این اطلاعات تهیه ی صورتای مالیه. صورتای پولی امکان از نظر گذراندن موقعیت پولی یک سازمان رو در یک نگاه فراهم می کنن. صورتای پولی خلاصه هایی از اطلاعات عملیاتی فراهم می کنن که افراد درون و بیرون سازمان از اونا استفاده ی زیادی دارن. صورتای پولی در یکی از این دو دسته کلی قرار می گیرن:

گزارش وضعیت/ موجودی: این صورتای پولی وضعیت پولی یک سازمان رو در یک لحظه مشخص زمانی نشون میدن.

  • گزارش وضعیت مثل عکس فوریه.

گزارش جاری: این صورتای پولی جریان اطلاعات پولی رو در یک بازه ی زمانی نشون میدن.

  • گزارش جاری مثل فیلمه.

اصول حسابداری پذیرفته شده ی جمعی، حسابدار رو موظف به تهیه ی سه نوع متفاوت از صورتای پولی کرده:

۱. ترازنامه

ترازنامه یک گزارش جاریه که اطلاعات مربوط به منابع یک سازمان رو در یک زمان تعیین شده مشخص می کنه. داده هایی که در این صورت پولی اشاره می شه مثلا شامل دارایی نقدی شرکت در بانک، بدهیای شرکت به بستانکاران و ارزش داراییای شرکته.

۲. صورت حساب درآمد

صورت حساب درآمد که به اون صورت حساب سود و زیان یا صورت حساب عملیات هم گفته می شه گزارشیه که جریانات درآمدی (مقداری که به دلیل ی فعالیتای کسب وکار به دست اومده) و مخارج (مقداری که واسه عملیات صرف شده) در دوره زمانی مشخص تعیین می کنه. این دوره زمانی معمولا ماهانه، فصلی یا سالانهه.

۳. صورت حساب صورتا نقد

همونجوریکه از اسم اون بر میاد صورت حساب صورتا نقد جزو گزارشای جاریه که جریانات صورتا نقد رو در شرکت در بازه ی زمانی معینی توضیح می ده.

تموم هدف حسابداری فراهم کردن اطلاعاتی مفید واسه گروه هاییه که واسه گرفتن تصمیم درباره شرکت و عملکردش به اون اطلاعات علاقه مند هستن. واسه برسی مؤثر به این هدف، زبون خاص و پس ی اون قواعدی واسه کاربران اون ساخته شده. با یادگیری حسابداری شما این زبون و قوانین رو یاد می گیرین تا بتونین اطلاعات پولی رو به روشی قابل فهم و قابل مقایسه با بقیه به اشتراک بذارین.

برگرفته از: moneyinstructor

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *