چگونه در Illustrator تصاویر را به وکتور تبدیل کنیم؟

به هر گوشه اینترنت که سر بزنین، همیشه تصاویر رو می بینین. انگار اگه تصاویر وجود نداشتن، اینترنتی که ما امروز اونو می شناسیم، شکل دیگری پیدا می کرد. با این حال، بدیش اینه تموم تصاویری که در طول روز در سرتاسر اینترنت می بینیم، کیفیت خیلی بالایی ندارن.

در حالت عادی شاید این موضوع، خیلی مسئله مهمی به نظر نرسه. اما وقتی که بخواین یه پروژه گرافیکی رو جلو ببرین، می فهمید که نمیشه خیلی راحت روی این عکسای بی کیفیت کار کرد.

اینجاس که باید به سراغ مفهومی به نام گرافیک وکتور برید و از اون واسه جلو رفتن در پروژه خود کمک بگیرین. اینکه چیجوری تصاویر رو به یه گرافیک وکتور تبدیل کنیم، موضوعیه که با خوندن این مطلب به اون می رسید. اما سوال اصلی اینه که تصاویر وکتور چه هستن؟

تصاویر وکتور چه هستن؟

به زبون ساده، وکتورها تصاویر اندازه پذیری هستن که در تعریفشان به جای پیکسلا از المانای دیگری استفاده شده. تقریبا تموم تصاویر موجود در اینترنت، رَستر هستن. رسترها در اصل همون تصاویر پیکسلی هستن که به کمک مربعای رنگی کوچیک معنا پیدا می کنن.

اما بر خلاف رسترها، وکتورهای گرافیکی از پولیگونای رنگی دینامیکی و اندازه پذیر واسه نمایش معنی تصاویر کمک می گیرن. هندسه تصاویر وکتور از فرمولی پیروی می کنه که باعث می شه اونا از رزولوشن جداگونه باشن.

به خاطر همین، برخلاف رسترها تصاویر وکتور با تغییر اندازه رزولوشن، کیفیت خود رو از دست نمی دن و ظاهر بی عیب و نقصشان رو در هر شرایطی حفظ می کنن. اما بهتره دیگه از تعاریف فاصله بگیریم و به سراغ اصل مطلب بریم. واسه تبدیل تصاویر به یه وکتور گرافیکی پنچ قدم پیش روی تون قرار داره که در ادامه به توضیح اونا می پردازیم.

قدم اول: انتخاب یه تصویر

مهم نیس از چه عکسی می خواین واسه شروع پروژه خود استفاده کنین. فقط باید به این موضوع توجه کنین که کار روی عکسای بزرگتر زمان بیشتر هم می خواد. البته بعضی از تصاویر هم هستن که با کار روی اونا میشه یافته های بهتری گرفت.

از این رو، بهتره واسه شروع روی یه سوژه ساده تمرکز کنین تا یه منظره چشم نواز و پر جزئیات. به زبون ساده تر، اگه می خواین از گرافیک وکتورها نتیجه بهتری دریافت کنین، بهتره به سراغ تصاویری برید که رزولوشن تقریبا پایینی دارن و عموما از پس زمینه های سفید یا شفاف استفاده می کنن.

واسه نمونه، ما از تصویر ریو، شخصیت سری بازیای محبوب استریت فایتر، استفاده کردیم. عکسی که در بالا می بینین یکی از بهترین نمونه هاییه که میشه واسه شروع کار پیشنهاد داد.

قدم دوم: تریس کردن تصویر

«Image Trace» اولین ابزاریه که باید به سراغش برید. این وسیله به شما اجازه میده تا اطلاعات رنگا رو از تصاویر استخراج کنین و یه نمونه مشابه از اونا بسازین. این نمونه های مشابه اصلی ترین ابزاری هستن که واسه ساخت تصاویر وکتور به اونا دسترسی دارین.

واسه شروع کار، تصویر مورد نظر خود رو در Illustrator باز کنین. حالا روی تصویر کلیک کنین تا تنظیمات ویرایش در اختیارتون قرار بگیره. تنظیماتی که در موردش صحبت می کنیم رو می تونین در بالای پنجره Illustrator ببینین.

اگه خوب دقت کنین، وسیله Image Trace رو هم در نوار تنظیمات می بینین. با کلیک روی منو کشویی کنار اون، دسترسی تون به تنظیمات بیشتر Image Trace باز می شه. از بین گزینه های موجود «High Fidelity Photo» یا «Low Fidelity Photo» رو انتخاب کنین.

به کار گیری هر کدوم از این وسیله در اصل به نوع و کیفیت تصاویر بستگی داره. به همین منظور بهتره از low-fi واسه تصاویر بی کیفیت JPG و PNG که رزلوشن بالایی ندارن استفاده کنین. اما پیشنهاد می شه واسه تصاویر باکیفیت که رزولوشن بالایی هم دارن از hi-fi استفاده کنین.

با انتخاب هر کدوم از این وسیله، تغییرات به صورت خودکار اعمال می شن. البته این وسط می تونین چند تغییر جزئی هم بسازین، اما در کل نتیجه با تغییر خیلی مشخصی همراه نیس. در هر صورت تصویر ویرایش شده تون مثل چیزی می شه که در زیر می بینین.

قبل از ویرایش.

بعد از ویرایش.

اگه خوب دقت کنین، می بینین که پس از ویرایش، خیلی از جزئیات ریز تصویر اصلی از بین رفته. در صورتی هم که با دقت بیشتر به تصاویر نگاه کنین، متوجه وضوح بیشتر تصویر اصلی هم میشین.

با این حال یه چیز شدیدا در تصویر ویرایش شده مشخصه. دیگه خبری از پیکسلا نیس. هر چقدر هم روی تصویر زوم کنین، پیکسلی نمی ببینن. علاوه بر این، اگه هر دو تصویر رو هم کنار هم بذارین، خیلی فرقی در اونا نمی ببینن. حتی در بعضی مواقع شاید نتونین تصویر ویرایش شده رو از نسخه اصلی تشخیص بدین.

قبل از ویرایش.

بعد از ویرایش.

به طور کامل مشخصه که تصویر اصلی در حالت بدون زوم روشن تر و پرجزئیات تره. اما کلا اگه خیلی روی جزئیات متمرکز نشید، می بینین که عکسا فرق خیلی زیادی با هم ندارن.

قدم سوم: جدا کردن رنگا از هم

اگه مراحل رو تا به اینجای کار درست انجام داده باشین، دیگه در تصویرتان خبری از پیکسلا نیس. انگار پیکسلا جاشون رو به دسته ای از اشکال رنگی دادن که مربعای کوچیک رنگی اصلا در میان اونا جایی ندارن.

با این حال، قبل اینکه کار به طور کامل تموم شه باید تصویر وکتور خود رو ویرایش کنین. البته قبل از شروع امر ویرایش، باید اشکال رنگی معنا بخش تصویرتان رو از هم جدا کنین و اونا رو در طبقه بندیای کوچیک تر بذارین. واسه انجام این کار هم کافیه که تصویر تریس شده تون رو انتخاب و روی کلید «Expand» از نوار وسیله کلیک کنین.

با کلیک روی این کلید، به شما این اجازه داده می شه تا کامپوزیت اشکال تشکیل دهنده تصویرتان رو ببینین. حالا اگه روی بخشی از تصویرتان کلیک کنین، طرح کلی آبی رنگ اونو می بینین.

حالا با راست کلیک کردن روی بخش مورد نظر، به تنظیمات بیشتر دسترسی پیدا می کنین. فقط کافیه از بین گزینه های موجود، «Ungroup» رو انتخاب کنین. با انجام این کار، به شما اجازه داده می شه تا بخش مورد نظرتون رو از تصویر جدا کنین و در بخشی جدا از هم به ویرایش اون بپردازید.

حالا اگه خوب به بخش «Layers» دقت کنین، می بینین که بخشای جدا شده به عنوان یه لایه جدا از هم در این قسمت جای گرفتن.

قدم چهارم: ویرایش تصویر وکتور

پس از اینکه تصویر رستر خود رو به وکتور تبدیل کردین، دیگه دست تون واسه اعمال هر ویرایشی بازه. به همین منظور، بهتره کارتون رو با حذف دسته رنگی شروع کنین که نمی خواین در تصویر پایانی دیده شن.

واسه انتخاب یه گروه کامل از رنگ، کافیه روی یه shape کلیک و راه Select > Same > Fill Color رو دنبال کنین. با این کار می تونین تموم گروه های رنگی برابر رو که قبلا از راه وسیله «Direct selection» انتخاب کردین، انتخاب کنین.

حالا فقط کافیه تا کلید Backspace رو بفشارید تا Shapeای مورد نظرتون از تصویر حذف شن.  هم اینکه با انتخاب لایه ها از راه  Direct selection، می تونین روی یه گروه رنگ خاص تغییر بسازین.

فقط لازمه که پس از انتخاب لایه مورد نظر، یا فضای خالی رو پر کنین یا به کمک براش و پن، رنگای بیشتری به طراحی خود اضافه کنین.

قدم پنجم: ذخیره کردن تصویر

اگه مراحل رو همونطور که توضیح دادیم پیش ببرین و البته کمی هم ذوق و سلیقه به خرج بدین، می تونین نتیجه ای مثل تصویر زیر دریافت کنین.

با این حال، یه مرحله ساده دیگه هم مونده که قبل از اتمام کار باید حتما اونو انجام بدین؛ ذخیره کردن تصویر ویرایش شده در فرمت وکتور. البته گفتنیست که چندین و چند فرمت جور واجور وجود دارن که می تونین واسه ذخیره پروژه های خود از اونا استفاده کنین.

اما بهترین فرمتی که می تونین واسه این کار ازش استفاده کنین، «SVG» است. وقتی که کارتون با تصویر تموم شد، کافیه راه File > Export > Export As رو دنبال کنین. حالا یه عنوان واسه تصویر خود انتخاب کنین و از بین فرمتای موجود در منو «Save as type» به دنبال «SVG» بگردین و اونو انتخاب کنین. با دنبال کردن این راه حل تمامه و تصویر ویرایش شده شما با فرمت وکتور در کامپیوترتان ذخیره می شه.