همه چیز در مورد ماموریت فضاپیمای پارکر به خورشید

بامداد امروز ناسا از به تعویق افتادن پرتاب فضاپیمای خورشیدی پارکر خبر داد. این سازمان فضایی قبلا اعلام کرده بود که در این ماموریت می خواد «خورشید رو لمس کنه».

در ادامه این مطلب می خوایم به گفتن اصلی ترین اطلاعات در مورد این ماموریت بپردازیم.

به چه دلیل ناسا می خواد خورشید رو لمس کنه؟

این فضاپیما قراره که از فاصله شش و نیم میلیون کیلومتری سطح خورشید عبور کنه. شاید در نگاه اول این رقم بسیار زیاد و فاصله دور به نظر برسه اما پارکر در این سفر به اندازه ای به خورشید نزدیک می شه که میشه گفت از روی جو خارجی اون عبور می کنه. شش و نیم میلیون کیلومتر تقریبا یه دهم فاصله میان خورشید و عطارده که در واقع نزدیک ترین سیاره به خورشید حساب می شه.

در مورد فضاپیمای پارکر باید بگیم طوری طراحی شده که درک ما از خورشید رو بهتر کنه و همزمان میدانای الکتریکی و مغناطیسی این ستاره بزرگ رو اندازه گرفته و تحلیلی از مواد تشکیل دهنده بادهای خورشیدی ارائه دهد و از تاج خورشیدی عکاسی کنه؛ منظور در واقع همون جو پیرامونی خورشیده که میلیونا درجه داغ تر از سطح اون به نظر میاد. لوازم و ابزارآلاتی که در داخل این فضاپیما تعبیه شدن میتونن جزئیاتی رو ردیابی کنن که از روی زمین ابدا ممکن نیس.

دمای خارجی پارکر در نزدیک ترین فاصله اش با خورشید به ۱۳۷۱ درجه سانتیگراد می رسه که در واقع همون دمای ذوب شدن فولاده. اما سپر یا پوسته محافظ این فضاپیما که از کامپوزیت کربنی ساخته شده و پهنایی برابر با ۲.۴ متر داره میتونه این گرما رو جذب کرده و خود فضاپیما و لوازم داخلی اش رو خنک نگه داره.

باد خورشیدی چیه؟

جریانی از ذرات باردار (بیشتر پروتون و الکترون) است که مرتبا از سطح خورشید به بیرون منظومه شمسی می وزند و سرعتی برابر با یه میلیون و ششصد هزار کیلومتر بر ساعت دارن. میدون مغناطیسی زمین اما حبابی تولید می کنه که از اون در برابر این بادها مراقبت می کنه و همزمان پدیده زیبای شفق قطبی رو می سازه که شبا آسمون قطبای شمال و جنوب رو نورانی میکنه.

بادهای خورشیدی از تاج خورشیدی سر می گیرن اما اینکه چیجوری درست می شن هنوز معلوم نیس. سطح خورشید دمایی در حدود پنج هزار و پانصد درجه سلسیوس داره و حالا محققان امید دارن که با ارسال فضاپیمای خورشیدی پارکر خیلی از پرسشای بدون جواب در این رابطه رو جواب بدن.

به چه دلیل بادهای خورشیدی واسه ما اهمیت دارن؟

این بادها میتونن تمدن بشری رو نابود کنن.

سطح خورشید هرچند وقت یه بار تماشاگر بروز انفجارهای بزرگی با عنوان خروج جرم کرونالیه که در جریان اون حجم بالایی از ذرات داغ به فضا پراکنده می شن. در سال ۱۸۵۹ میلادی یکی از این انفجارها اتفاق افتاد و زمین رو به اندازه ای گرم کرد که به نابودی سیمای تلگراف در آمریکا و اروپا منجر شد. اگه همین اتفاق امروز دوباره اتفاق بیفته ممکنه خاموشیایی رو به وسعت یه قاره رقم بزنه و خسارتایی که به شبکه های برق وارد می کنه شاید نیازمند تلاش چندین ساله واسه برطرف کردن باشن.

جالبه بدونین در سال ۲۰۱۲ میلادی هم فضاپیمای خورشیدی ناسا به نام Stereo-A انفجاری رو در سطح این ستاره شناسایی کرد که از نظر وسعت با انفجار سال ۱۸۵۹ برابری می کرد اما حالا خوبیش اینه جهت اون به سمت زمین نبود.

اندازه فضاپیمای پارکر چقدره؟

فضاپیمای خورشیدی پارکر نسبت به دیگر فضاپیماها کوچکه و ابعادی به اندازه یه ماشین داره. وزن پارکر هم در زمان پرتاب به ۶۸۰ کیلوگرم می رسید.

به چه دلیل این فضاپیما به راکت بزرگی نیاز داره؟

این فضاپیما باید به اونقدر ارتفاعی از سطح زمین برسه که بتونه خود رو از جاذبه زمین دور کنه و به مدار پیرامونی خورشید برسه. پس با کمک یه فروند راکت دلتا ۴ به فضا پرتاب شد که یکی از قدرتمندترین راکتای حال حاضر دنیاست.

پارکر چیجوری به خورشید می رسه؟

پارکر در اولین حرکت خود به سمت خورشید از فاصله ۲۴ میلیون کیلومتری اون عبور می کنه. در این فاصله فضاپیمای پارکر اونقدر به خورشید نزدیک هست تا بتونه با کمک تجهیزاتش اطلاعات کامل و کاملی رو از سطح اون جمع آوری کنه.

این فضاپیما هم اینکه قراره که به ونوس هم نزدیک شه و از جاذبه سطح این سیاره به عنوان یه جور ترمز بهره بگیره و با کمک انرژی به وجود اومده به وسیله حرکت اون بیشتر به خورشید نزدیک شه. بعد از هفت مرحله تغییر راه به این روش پارکر در مدار بیضوی ۸۸ روزه خورشید قرار میگیره و در این نقطه تنها ۶.۱ میلیون کیلومتر تا اون فاصله داره. این فضاپیما همه با هم ۲۴ دور رو تکمیل می کنه و در آخر ماموریتش در سال ۲۰۲۵ میلادی پایان پیدا میکنه.

سرعت پارکر چقدره؟

در دوره های انتهایی کشش شدید به وجود اومده به وسیله جاذبه خورشید سرعت پارکر رو به بیشتر از ششصد و نود هزار کیلومتر بر ساعت می رسونن که سریع ترین سرعت ایجاد شده به وسیله آدم میشه.

پارکر کیست؟

تا سال گذشته این فضاپیما، سولار پروب پلاس نام داشت اما در ادامه ناسا نام Eugene N. Parker رو بر اون گذاشت که در واقع یکی از اخترفیزیکدانان بازنشسته اهل شیکاگوه. پارکر اولین فردیه که از پدیده بادهای خورشید صحبت کرده و این اولین باریه که ناسا نام یه آدم زنده رو روی ماموریتای خود میذاره.