هر آن چه که لازم است درباره‌ی بیت کوین بدانید!

چکیده این مطلب : انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ ۳ نظر ۶,۸۶۸ بازدید

در این مقاله جواب سوالایی مثل این رو بررسی می کنیم: با در نظر گرفتن رشد در حال افزایش ارزش ارزهای رمزنگاری شده یا دیجیتال، میشه اونا رو پایدار دونست؟ ارزهای رمزپایه چیجوری عمل می کنن؟ و….. بسیاری سوالای دیگه مثل این…..

 

در دنیای امروز، مادیات از اهمیت خاصی بهره مند بوده و نمیشه پول و مسائل مربوط به اونو ندیده گرفت. به خاطر همین، بیت کوین و ارزهای مجازی دیگه دوباره در بالاترین جایگاه خبرها جای گرفتن.

بیت کوین

اتریوم چیه؟

حتماً اتریوم رو می شناسین و در مورد اون شنیدین. اتریوم یه ارز رمز پایه س که ارزش اون فقط در طول سال ۲۰۱۷ میلادی به اندازه ۲۵۰۰ درصد رشد کرده! ممکنه درباره ارزهای مجازی کوچیک تر هم چیزایی شنیده باشین. قیمت این ارزها در اولین روزای فروش به صدها میلیون دلار رسید! شاید هم فقط روی بیت کوین تمرکز داشتین. در سال ۲۰۱۳ میلادی، ارزش این ارز به ۲۰۰ دلار زیاد شد و تیتر خبرها رو به خود اختصاص داد، اما امروز، ارزش اون به چندین هزار دلار رسیده و افراد زیادی رو پولدار کرده!
حال، سؤال اینه که این قیمتا فقط به صورت حبابی زیاد شدن یا این که واقعاً سیستم مالی جهان رو دچار تغییر عمیقی می کنن؟ واسه بررسی این موارد در اول لازمه به چند سوال کلی و عادی درباره این فناوری و ثروت نوین جواب بدیم تا بفهمیم که آدمایی که حاصل یه عمر تلاش خود رو در این مورد سرمایه گذاری کردن، اشتباه بزرگی مرتکب شدن؟ یا نه!

بیت کوین

بیت کوین چیه؟

بیت کوین، اولین ارز مجازیه که هنوزم جایگاه خاصی داره. در اصل، این، نوع جدیدی از دارایی بوده و ترکیبی از رمزنگاری و هم گرایی شبکه س.
اگه یه بیت کوین داشته باشین، درواقع، تنها کنترل یه کلید دیجیتال رو در دست دارین که توسط اون، می تونین ثابت کنین، بیت کوین مزبور به شما تعلق داره.
اگه قصد خرج کردن اون بیت کوین رو داشته باشین، باید در کل شبکه اعلام کنین که مالکیت اونو انتقال دادین. واسه این کار، لازمه واسه اثبات هویت خود از همون کلید مجازی استفاده کنین. با در نظر گرفتن این موارد، کلید شما شباهت زیادی به یه رمز عبور داره که رسیدن به پول تون رو ممکن کرده و در صورت گم کردن اون، اصلا امکان بازنشانی دوباره اون وجود نداره. هر شخصی که به کلید شما دسترسی پیدا کنه، می تونه کنترل کامل و بی قید و شرط دارایی شما رو در دست بگیره. گزارش کلیه نقل و انتقالات به صورت اسنادی در اختیار مالک بیت کوین قرار میگیره. این گزارش رو در اصطلاح، Blockchain یا زنجیره بلوکی یا زنجیره بستک می گن.

بیت کوین

این سیستم چه مزیتی بر سیستم بانکی داره؟

طرفداران بیت کوین، امتیازات مختلفی رو به این سیستم نسبت میدن. از اون جمله میشه به توانایی به کار گیری زنجیره بلوکی واسه پیگیری امور مالی مربوط به تراکنشای هوشمند و اجرای خودکار اون در شرایط خاص، اشاره کرد.
اما بزرگ ترین مزیتی که همه در مورد اون توافق دارن اینه که بیت کوین یه ارز غیر متمرکزه که به هیچ نهاد مالی یا سیستم بانکی وابسته نبوده و شدیدا در مقابل سانسور مقاومت داره.
هرچند، روند پرداخت و تراکنش بیت کوین دیده میشه، اما نمیشه اونو متوقف کرد. این با روشای عادی بانک داری به طور کاملً فرق داره. سیستم بانک داری عادی، این توانایی رو داره که در روند انتقال مالی دخالت کرده و به دلیل اجرای مقررات و دریافت مالیات و جلوگیری از انجام پول شویی، حسابا رو بسته کنه. پس، سیستم نامبرده، مکانی امن واسه انجام جرائم اینترنتی و تجارت مواد مخدر بوده و امکان پرداخت در سیستمای اقتصادی بسته رو جفت و جور کرده و از نبود وابستگی پشتیبانی می کنه. 

بیت کوین

در خریدهای روزانه هم میشه از بیت کوین استفاده کرد؟!

بدیش اینه بعیده که بشه این کار رو انجام داد! یکی از مشکلات کلی ای که بر سر راه کاربرد فیزیکی بیت کوین هست اینه که در بهترین حالت، پرداختا تنها هر ۱۰ دقیقه یه بار تائید می گردن. البته بعضی وقتا این، روزا زمان میبره. این، به اون معنا هستش که ممکنه جایی بیت کوین رو خرج کنین و بعد به محل دیگری رفته و دوبارهً همون بیت کوین رو بپردازید. در آخرً تنها یکی از این تراکنشا تائید شده و دیگری بی محل هستش!
کلاً، نقل و انتقال بیت کوین در بین شرکتای بزرگ و مصرف کنندگان عادی دارای امتیازات محدودیه. انتقال بیت کوین ساده و سریع نبوده و ارزش اون همیشهً در نوسانه. علاوه بر اینا، برابری اون با سیستم بانکی عادی، کاری سخته.
البته این موارد، مانع از این نشدن که بعضی شرکتای بزرگ این تبادلات رو به آزمایش آزمایش بذارن. مثلا، شرکت مایکروسافت در فروشگاه آنلاین خود، بیت کوین رو قبول می کنه و شرکت PayPal هم سیستم یکدست ای رو واسه بازرگانان در نظر گرفته که در اون می تونن ارزهای مجازی رو پرداخت کنن.

بیت کوین

 

بیت کوین به درستیً با طلا قابل قیاسه؟!

شایدً جواب این سوال منفیه. این، اصلا مقایسه جامعی نیس. یکی از خصائص باحال بیت کوین اینه که تعداد اون محدود بوده و تنها ۲۱ میلیون قطعه مجازی بیت کوین هست! این رقم، کمیتیه که در کد مبدا نوشته شده و عملکردیه که طی اون، به آدمایی که توانایی انجام محاسبات رو ایجاد کرده و شبکه رو فعال نگه می دارن، جایزه داده می شه. به دلیل مقایسه بیت کوین با طلا، این افراد معدن چی نامیده می گردن.
در هر ۱۰ دقیقه، یکی از این معدن چیان مقداری بیت کوین جایزه می گیرن. این جایزه جنبه فیزیکی نداشته و از طرف هیچکی نیس، بلکه به طور کاملً مجازی بوده و به کیف پول معدن چیان اضافه می شه. در اول، این جایزه برابر ۵۰ بیت کوین بود. اما هر ۴ سال یه بار، مقدار اون نصف می شه. تا وقتی که آخرین بیت کوین تولید شه. تخمین زده می شه که این زمان، نیمه قرن بیست و دوم هستش.
از نظر گروه خاصی از اقتصاددانان این محدودیت جنبه به طور کاملً مثبتی داره. اگه باور شما بر این باشه که مشکل اصلی سیستم مالی در طول ۱۰۰ سال گذشته به چاپ پول توسط بانکا و ایجاد تورم در طول این روند مربوط بوده، پس بیت کوین عاملیه واسه ایجاد اکوسیستم جایگزینی که تورم رو واسه همیشه کنترل می کنه.

بیت کوین

بیت کوین چه ارتباطی با دی اکسید کربن داره؟

براساس تخمینای سیتی بانک، برق مصرفی شبکه بیت کوین تا آخر کار اون، برابر اندازه برق مصرفی کشور ژاپنه. مشکل این جا هستش که روند استخراج بیت کوین به شکل عجیبی با اتلاف انرژی همراه بوده و این موضوع تا حدودی عمدیه.
معدن چیانی که با همدیگه رقابت می کنن تا اولین کسی باشن که مسائل محاسباتی رو حل می کنن، واسه کسب موفقیت باید چرخه های زیادی رو بگذرونه. با این حال، موفقیت اونا، بیشتر به شانس بستگی داره.
هر ۱۰ دقیقه یه بار، اولین کامپیوتری که محاسبه رو انجام میده و به نتیجه می رسه، جایزه زیادی دریافت می کنه. اما کامپیوترای دیگری که برنده نشده ان هم همین روند رو طی کرده و زمان مشابهی رو واسه انجام محاسبات ریاضی صرف می کنن.
وجود محاسبات پیچیده و براساس شانس، موجب می شه که هیچکی نتونه کنترل رویدادهای شبکه رو در دست گرفته یا اونا رو پیش بینی کنه. دریافت جایزه توسط یه معدن چی، اثبات این موضوعه که کامپیوتر اون مسئله رو حل کرده. اما، در عین حال، این جایزه تا لحظه تائید پایانی تراکنشای آخرین ۱۰ دقیقه، مخفی باقی می مونه.
از اون لحظه به بعد، دستگاه های موجود در شبکه به حل مسئله تازه ای می پردازن که توسط آخرین معدن چی تنظیم شده. اما، اینجاش خیلی مهمه که اونا فقط در صورت موافقت با فهرست تراکنشای معدن چی مزبور، این کار رو انجام میدن. یعنی، برنده شدن در این رقابت کافی نیس تا از بقیه بخواین که پول شون رو به حساب شما واریز کنن. چون که افراد خیلی راحت می تونن شما رو ندیده گرفته و به حرف معدن چی دیگری در زنجیره گوش کنن.
این جایزه به خودی خود واسه بیت کوین لازم نیس. اما، وجود اون واسه اطمینان از این موضوعه که معدن چیان شبکه به اندازه کافی برق مصرف کنن. امید بر اینه که در دراز مدت، هزینه های مربوط به تائید سریع تراکنشای داوطلبانه بتونن جای این مورد رو بگیرن.
مشکل این جا هستش که برق مصرفی و توان محاسباتی این پردازش قوی و جایزه تصادفی اون، گرون تر از اون هستش که بشه اونو جعل کرد.

بیت کوین

 

بیت کوین تنها ارز مجازی هست؟!

اصلا! البته بیت کوین از تموم ارزهای مشابه خود ارزشمندتره. در سال ۲۰۰۹ میلادی و پس از به وجود اومدن بیت کوین و به دنبال موفقیت اون، ارزهای مجازی دیگری بوجود اومدن. این ارزها با بهره بردن از کد عمومی و رایگان بیت کوین، اهداف دیگری رو در پیش گرفتن.
بعضی از اونا اهداف به طور کاملً مشخصی رو دنبال می کردن. مثلاً فایل کوین (Filecoin) می خواد تا یه جور دراپ باکس (Dropbox) غیر متمرکز رو ایجاد کنه. هم اینکه، می تونین به شبکه بگید مقداری فایل کوین دارین و اینطوری می تونین بعضی اطلاعات رمزنگاری شده رو ذخیره کرده و در ازای اون، به آدمایی که این اطلاعات رو روی کامپیوترای شون ذخیره می کنن، فایل کوین بپردازید. سؤال اینه که به چه دلیل باید اینجور کاری رو انجام بدین؟ ، دوباره موضوع سانسور مطرح می شه! اگه چیزی رو در دراپ باکس خود ذخیره کنین که باب طبع شرکت نیس، اونا می تونن اطلاعات شما رو از سیستم حذف کرده و مانع ورود شما گردند. اما با وجود فایل کوین، دسترسی به اطلاعات ذخیره شده و باخبر شدن از محتوای اون، غیر ممکنه. هم اینکه، امکان نداره که بتونن شبکه رو مجبور کنن تا کاربری رو بلاک کنه.
اهداف ارزهای دیگه، کمی مبهم تره. مثلا، اتریوم (Ethereum) دومین نام بزرگیه که پس از بیت کوین قرار میگیره و یه ارز مجازیه که واسه ایجاد ارزهای مجازی تولید شده! کاربران با نوشتن «تراکنشای هوشمند» می تونن به طور موثری برنامه ریزی کرده و این برنامه رو روی کامپیوتر هر کاربری که اتریوم کافی بپردازه، فعال کنن.
این ارزهای مجازی درواقع، یه جور اپلیکیشنای غیر متمرکز هستن که به طور خلاصه اونا رو (dapps) می گن که تنها بر کارکرد سیستم تمرکز نداشته و یه هدف کلی رو دنبال می کنن.

 

هارد فورک (hardfork) چیه؟!

هارد فورک، به تغییرات در قوانین و نرم افزار ارزهای رمز گذاری می گن که باعث می شه قوانین قبلی کهنه و بی اعتبار شده و قوانین جدیدی شکل بگیره. به هارد فورک در زبون فارسی "انشعابات" می گن. در بعضی شرایط فورکا مثبت یا منفی هستن و این موضوع باعث ایجاد نوسانات قیمت در ارزای مجازی می شه. مثلا در ارز مجازی بیت کوین، به دلیل وجود فورکا این ارزا بوجود اومدن:

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)

بیت کوین دایموند (Bitcoin Diamond)

سوپر بیت کوین (Super Bitcoin)

در آخر هارد فورک انشعابات بین کاربران و پیشرفت دهندگان یه ارز مجازیه که تصمیم به نبود رعایت قوانین جدید گرفتن و با ایجاد قوانین جدید واسه ساخت یه بلاک چین، ارز جدیدی ساخته می شه و به راه خود ادامه میده، پس وقتی که تو یه ارز مجازی هارد فورک اتفاق می افته قوانین قبلی کهنه و بی اعتبار شده و یه نسخه جدید راه اندازی می شه.

 شبکه بیت کوین همراه با پیشرفت خود با مشکلات جدیدی مواجه می شه. این شبکه که در اول واسه ترافیک خاصی طراحی شده بود، امروزه با موج ترافیک وسیع تری روبرو شدن که همین امر موجب مشکل در کارکرد فنی و تأخیر در تائید تراکنشا می شه.
این مسئله تو یه کار و کاسبی و تجارت متمرکز، موضوع مهمی نیس. چون که خیلی راحت میشه نرم افزارها روآپدیت کرده و مشکل رو برطرف کرد. اما، بروز رسانی شبکه بیت کوین، لازمه اون هستش که تک تک معدن چیان رو راضی کنین تا این نرم افزار جدید رو قبول کنن. از طرف دیگه، آدمایی که بازم از نرم افزارهای قدیمی استفاده می کنن نسبت به کسائی که از نرم افزار جدید استفاده میکردن، قرارداد رمزنگاری شده متفاوتی رو اجرا می کنن.
در ۶ سال ابتدایی به وجود اومدن بیت کوین، هارد فورک به کابوس پیشرفت دهندگان تبدیل شد و اونا تا جایی که می تونستن از اون دوری می کردن. اما تازگیاً، تقسیماتی که در جامعه بیت کوین بوجود اومده موجب شده که فورک های زیادی به وجود اومده و همه در جهت مقابله با کم شدن ترافیک عمل کنن.

مشاهده نسخه pdf مقاله: هر اون چه که لازمه درباره بیت کوین بدونین!