مرد هزارچهره پرونده‌های اقتصادی کیست؟

این روزا صحبتی از پرونده مفاسد اقتصادی که می شه همه منتظر هستن پای مدیر عامل فراری بانک ملی به میان بیاد. مدیر دلیلی که در توانایی هاش باید گفت می تونه لوح تقدیر امر به معروف بگیره، قانون بازنشستگی رو دور بزنه و بزرگترین اختلاس تاریخ کشور رو هم رقم بزنه. ۳۲ متهم در پرونده اختلاس ۳ هزار میلیاردی، ۱۱ متهم اصلی در پرونده بیمه ایران و ۱۴ متهم در پرونده فساد بزرگ بانکی جدید در استان هرمزگان در دادگاهها حاضر می شن اما هر گاه صحبتی از این پرونده ها می شه پای یه متهم در میونه.

پرونده فساد اقتصادی

شهریور ماه سال گذشته وقتی ماجرای اختلاس ۳ هزارمیلیاردی کشف شد، استعفای مدیر عامل قبلی بانک ملی از اون جهت که اعتراف به اشتباه و انصراف در قاموس مدیران ایرونی وجود خارجی نداره، همه رو در شوک و شک فرود برد. همین اقدام، به خودی خود زمینه تجلیل و تعریف از اونو درست کرد، چه متنی که بر نامه اش نوشته بود بر سوز این انصراف می اضافه کرد، غافل از اینکه انصراف داوطلبانه اون مقدمه ای بر یکی از مشهورترین فرارهای تاریخ بود. شوک فرار اون به کانادا و روایت خونه ۳ میلیاردی اش در اونجا، ده ها برابر بیشتر از استعفایش بود. حالا ۹ جلسه دادگاه از اون پرونده فساد مالی بزرگ برگزار شده و هر چقد که جلوتر میریم سرو کله خاوری از کانادا در هر پرونده فساد اقتصادی پیدا می شه.

 

پرونده بیمه و خاوری

اسفند سال ۸۸ رئیس دستگاه قضا از شناسایی و دستگیری اعضای یه باند بزرگ مفاسد اقتصادی در یکی از شرکتای دولتی خبر میده و میگه: همه این آدما به جرم خود مبنی بر اختلاس اعتراف و اقرار کردن که فقط اختلاس یه نفر از اونا، شش میلیارد تومنه. گمانه زنیای رسانه ای حکایت از اون داشت که این پرونده همون پرونده بیمه س که پای بعضی مسئولان دولتی هم به اون باز شده. رابطه این قضیه با کنار هم قرار دادن نقش بعضی افراد در ماجرای انتصاب خاوری مشخص می شه.

محمودرضا خاوری ۲۲ فروردین ۱۳۸۸ از طرف سید شمس الدین حسینی –وزیر اقتصاد- به مدیرعاملی بانک ملی منصوب شد. اینکه مدیر دلیلی که در اول دولت نهم احمدی نژاد و هم جهت با شعار تغییر در نظام بانکی کشور برکنار می شه، چیجوری بعد از ۴ سال دوباره به سیستم بانکی برمیگرده خود جای تعجب و تحیره. ابراهیم حکیم فعال دبیر کل مجمع اسلامی کارکنان بانکا در گفت وگویی میگه که نهادهای نظارتی رسما با انتصاب خاوری به مدیرعاملی بانک ملی مخالفت کرده بودن فکر می کنم دستایی پشت پرده بود تا دوباره ایشون رو بر گردونن.

 خاوری بازنشسته شده بود و  طبق مصوبه دولت هیچ بخش دولتی حق به کار گیری نیروی باز نشسته رو نداره مگه اینکه هیات وزیران که عالی ترین شورای دستگاه اجرایی کشوره نسبت به استفاده دوباره نیرو مصوبه خاص داشته باشه. بعدا سند دیگری به امضای محمدرضا رحیمی خطاب به وزارت اقتصاد منتشر شد که نشون می داد خاوری از تک و توک مدیران و کارکنان دولتیه که با نگاه خاص و بر خلاف اتمام سنوات خدمت با امضای معاون اول رییس جمهور به کار مشغول شده.

آذرماه سال ۸۹ غلامحسین محسنی اژه ای در جواب به سوال خبرنگاری به روشنی گفت که اتهاماتی اقتصادی متوجه معاون اول رئیس جمهوره ولی این اتهام باید رسیدگی شه تا ببینیم منتهی به محکومیت یا تبرئه ایشون می شه.

به چه دلیل خاوری برنمی شه

 

رئیس فراری بانک ملی در این پرونده هم نقش داره و این وام به دستور و موافقت ایشون تعلق گرفته.  این صحبتای مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود وقتی که درباره جزئیات فساد بانکی صد میلیون یورویی صحبت می کرد. پورمحمدی گفته ردپایی ازسیاسیون و افراد صاحب نفوذ این استان در این پرونده دیده نمی شه و تا الان ۱۴ نفردر رابطه با این پرونده احضار شدن اما با قرار وثائق و تامینای لازم تازمان تشکیل دادگاه آزاد هستن. از کل ۱۰۰ میلیون یوروی مورد نظر در این پرونده ۸۰ میلیون یورو پرداخت شده و ۲۰ میلیون یوروی دیگه هم طی ماه های گذشته به شرکتی که در هرمزگان و چند کشور آسیای میونه فعالیت دارن، پرداخت شده. به گفته رئیس سازمان بازرسی ۷۱ میلیون یورو (از ۸۰میلیون یورو) ضبط و در حال برگردونده شدن به بانکه و واسه ۹ میلیون یوروی باقیمونده هم که به ریال تبدیل شده اخذ وثیقه شده.

آخرین اعلام نظر درباره خاوری رو دادستان کل کشور به زبون آورده که گفته پرونده اون در حال تکمیل و ارسال به دادگاهه و دادگاه هم حکم غیابی رو میده. غلامحسین محسنی اژه ای گفته که  اگه ایشون به کشور بازمی گشت شک نداشته باشین به نفعش بود ما بازم از راه پلیس بین الملل و کشوری که ایشون در اون اقامت داره، این موضوع رو دنبال می کنیم اما پلیس اینترپل هم خیلی در بند گرفتن خاوری نیس که اژه ای شکایت کرده به چه دلیل پلیس بین الملل حاضر نیس اقدام جدی در این مورد بکنه؟ همه مستنداتی رو که نشون دهنده اینه که ایشون پول گرفته و در این فساد دست داشته است، به پلیس بین الملل نشون دادیم واسه اینکه بهونه ای دست اونا نباشه. با امید به اینکه اونا هم به وظیفه قانونی بین المللی خود عمل کنن.

noindex