متا تگ ها چه هستند و چه اهمیتی در سئو دارند؟

 

سئو و بهینه سازی سایت

سئو

متا تگا چه هستن و چه اهمیتی در سئو دارن؟

۱۷

۱

۸ ۲۰۱۰

شایدً شمام با آدمایی در رابطه بودین که عقیده دارن واسه کسب رتبه اول یافته های جستجوی گوگل، فقط کافیه به صفحات سایت خود متا تگ اضافه کنین. ، باید بگم این طرز فکر به طور کاملً اشتباهه! واقعا متا تگا، تنها یه تیکه از پازل پیچیدۀ الگوریتم رتبه بندی هستن و موتورهای جستجوی اصلی واسه رتبه بندی وب سایتا، عوامل زیاد بسیاری رو در نظر می گیرن.

در حالیکه بحثای بسیاری دور و بر اهمیت متا تگا در موتورهای جستجو هست، باید در همین جا اعلام کنم به کار گیری متا تگا واسه سایت شما معجزه نمی کنه. مطمئن باشین صِرفِ به کار بردن متا تگا، رتبه بالایی در یافته های جستجوی گوگل، بینگ و یاهو براتون به دست نمی آورد.

با این حال، متا تگا به کاربران و موتورهای جستجو کمک می کنن تا موضوع سایت شما رو بهتر بفهمن. پس اگه نتونین در سایت خود به درستی از متا تگا استفاده کنین، تماشاگر اثرات داغون کننده اون بر رتبه بندی سایت تون هستین.

در این مقاله براتون توضیح میدم که متا تگا چه هستن، کدوم یکی از متا تگا اهمیت بیشتری دارن و چیجوری میشه از اشتباهات عادی در بین به کار بردن متا تگا جلوگیری کرد.

متا تگا چه هستن؟

اگه به زبون ساده بگیم، متا تگا اسنیپتای متنی هستن که محتوای یه صفحه رو توصیف می کنن. جالبه بدونین متا تگا روی صفحه سایت ظاهر نمی شن، اما در کدهای HTML صفحه وجود دارن.

همۀ ما با کارکرد برچسبای وبلاگ آشنایی داریم و متا تگا هم کم و بیش به همون شکل عمل میکنن. واقعا، متا تگا توضیحات مختصری درباره محتوای صفحه به موتورهای جستجو ارائه می کنن.

تنها فرق بین برچسبای وبلاگ و متا تگا اینه که متا تگا فقط در کدهای HTML سایت وجود دارن و معمولاً در کد Heading صفحه قرار می گیرن. پس، این کدها فقط واسه موتورهای جستجو (و آدمایی که می دونن در چه قسمتی به دنبالشون باشن) میشه دید.

کلمه متا (به انگلیسی: Meta)، کوتاه شدۀ عبارت Metadata است. Matadata، داده هایی هستن که این تگا واسه موتورهای جستجو جفت و جور می کنن. اگه ساده تر بگیم (شاید هم سخت تر!) داده های متا، داده هایی از داده های صفحات سایت شمان.

به کار گیری متا تگ به سئوی سایت کمک می کنه؟

در جواب به این سوال باید گفت: بله. کمک می کنه. اما نه همۀ اونا و نه در همۀ مواقع! در ادامه مقاله شما رو با شکلای جور واجور متا تگا آشنا می کنم.

اگه می خواین بدونین که متا تگای فعلی صفحات سایت شما چه چیزیه، کافیه در مرورگر خود کلیک راست کنین و گزینه “View Page Source” رو انتخاب کنین.

با انتخاب این گزینه، یه تَبِ جدید در گوگل کروم باز می شه (در مرورگر فایرفاکس، یه پنجره جدید به صورت پاپ آپ باز می شه). شما می تونین در قسمت بالای کدها که با عنوان “Head” مشخص شده، تگای متای یه صفحه رو ببینین.

شکلای جور واجور متا تگا رو بشناسین

، در اول باید بدونین که چهار نوع متا تگ اصلی هست که در این مقاله با اونا آشنا میشین. بعضی از این متا تگا مانند گذشته مهم و کاربردی نیستن. یه سریای دیگه از اونا هم می تونن با جمع آوری اطلاعات واسه گوگل، ترافیک سایت شما رو زیاد کنن.

البته اینجا باید اعلام کنم که تعداد متا تگا بیشتر از ۴ عدده. دلیل اینکه در این مقاله تنها ۴ متا تگ اصلی رو به شما عزیزان معرفی می کنیم اینه که به کار گیری دیگر شکلای جور واجور تگای متا خیلی عادی نیس و بعضی از اونا هم به بازاریابی اینترنتی در رابطه نیستن.

۴ متا تگای مهم به ترتیب زیر هستن:

  • کلمات کلیدی متا یا Meta Keywords: کلمات کلیدی هستن که با موضوع صفحه سایت شما در ارتباطند.
  • تگ عنوان یا Title Tag: تگ عنوان، همون نوشته ایه که شما در بالای مرورگر خود مشاهده می کنین. از نظر موتورهای جستجو، این نوشته عنوانِ صفحه سایت است.
  • توضیحات متا یا Meta Description: توضیح مختصری از موضوع صفحه س.
  • متا رباتا یا Meta Robots: به رباتای موتورهای جستجو اطلاع میدن که در روبرو شدن با یه صفحه چه کاری بکنن.

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

کلمات کلیدی متا یا Meta Keywords

کلمات کلیدی متا، از اون دست متا تگایی هستن که به کار گیری اونا دیگه عادی نیس. شاید در چند سال گذشته، به کار گیری کلمات کلیدی متا واسه سئوی سایت به درد بخور بود، اما دیگه اینجور نیس.

پس از گذشت یه مدت، مدیران گوگل عزمشونو جزم کردن که تاثیر کلمات کلیدی متا رو به صفر برسانند. امروزه، گوگل دیگه کلمات کلیدی متا رو در الگوریتم رتبه بندی خود دید نمی کنه چون سوء به کار گیری اونا بسیار آسونه.

جنبش خودتون رو شروع کنین!

تگ عنوان یا Title Tag

در طرف دیگه، تگ عنوان قرار داره که مهم ترین مورد بین متا تگای هست. تگای عنوان روی رتبه بندی سایت در یافته های جستجو، تاثیر مستقیم دارن. میشه گفت تگ عنوان، تنها متا تگیه که کاربر خیلی راحت می تونه اونو مشاهده کنه.

شما می تونین تگ عنوان هر صفحه رو در تَبای مرورگر خود ببینین:

توضیحات متا یا Meta Description

توضیحات متا یکی از متا تگای خیلی خوبه. این تگ به موتورهای جستجو و بعضی جستجو کنندگان، موضوع سایت شما رو به صورت کوتاه توضیح میده. فرض کنیم شما در گوگل، عبارت انکر تکست رو جستجو می کنین. به احتمال زیاد با نتایجی مشابه نتیجه زیر روبرو شید:

هم اینکه، گوگل بارها اعلام کرده که به کار گیری کلمات کلیدی در توضیحات متا تاثیری روی رتبه بندی یه سایت نداره. با این حال، نوشتن یه متن جذاب همراه با کلمات کلیدی در رابطه می تونه کاربران رو تشویق کُند روی لینک سایت شما در یافته های جستجو کلیک کنن.

هرچند دلیل این تصمیم گوگل خیلی روشن نیس، اما مدیران گوگل بارها اعلام کردن که کلمات کلیدی متا دیگه اهمیتی ندارن. با این حال به کار گیری توضیحات متا، مطمئناً به افزایش اندازه کلیک سایت کمک می کنه.

نکته: اگه در قسمت توضیحات متای صفحه خود چیزی ننویسین، گوگل به جای شما این کار رو انجام میده. پس واسه اینکه از بروز هر گونه خطا و کج سلیقگی جلوگیری کنین، بهتره همیشه توضیحات متا رو خودتون بنویسین.

رباتای متا یا Meta Robots

با به کار گیری این تگ، شما به موتور جستجو توضیح می دید که با صفحات سایت تون چیکار کنه:

  • index/noindex: با به کار گیری این کدها در صفحه می تونین به موتور جستجو حالی کنین که باید صفحه نامبرده رو در یافته های جستجو نشون بده یا خیر.
  • follow/nofollow: به کار گیری این کدها به موتورهای جستجو میگه که لینکای موجود در صفحه باید دنبال شن یا خیر.

منتظر چه اتفاقی باشیم؟

در بالا توضیح دادیم که به کار گیری متا تگا، چیجوری می تونه بر بازاریابی موتورهای جستجو اثر داشته باشه. از تموم گفته های بالا می تونیم نتیجه بگیریم:

  • تگ عنوان یا همون Title Tag، به تنهایی می تونه رتبه سایت شما در یافته های جستجو رو عوض کنه.
  • نوشتن توضیحات متای جذاب می تونه اندازه کلیک و اندازه بازدید از سایت تون رو زیاد کنه.
  • توضیحات متای (Meta Description) جذاب می تونه مانند متن تبلیغ گوگل بکنه.

به کار گیری متا تگا اصلا آسونه و تنها نیازمند آشنایی مقدماتی با زبون HTMLه. هم اینکه اگه واسه سایت خود از یه سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنین، بهتره بدونین پلاگینای بسیاری واسه مدیریت متا تگا وجود دارن که می تونین از اونا استفاده کنین.

موضوع مرتبطسئو و بهینه سازی سایت

 

 

Releated

10 تفریح پرطرفدار کیش به رأی گردشگران!

تفریحات پر طرفدار کیش می‌دانید چه چیزی را همه دوست دارند؟ اینکه بدون صرف زمان و هزینه‌ی زیاد، به بهترین نتایج برسند! شک ندارم شما هم از بررسی بیهوده‌ی سایت‌های ایرانی خسته شده‌اید و به دنبال یک جواب واقعی می‌گردید. چیزی که شما به شدت نیاز دارید، یک راهنمای تفریحات کیش است. البته باید بدانید که تمام […]

چگونگی نظافت مجتمع های تجاری

چگونگی نظافت مجتمع های تجاری یکی از عوامل مهم و اساسی رونق کسب و کار و جذب مراجعه کننده بیشتر در مراکز تجاری، پاکیزگی و تمیزی محیط می باشد. با فراهم آوردن محیطی درخشان و لوکس می توان تمایل بیشتری به ماندن افراد در یک محیط ایجاد نموده و یا احتمال مراجعه مجدد آنها را […]