ساختار سایت و تاثیر آن در سئو

ساختار سایت رو میشه به عبارت ساده این جور تعریف کرد: “ساختار سایت به چیدمان و طبقه بندی محتواا جور واجور در سایت می گن”.

حال سوالی که مطرح می شه اون هستش که ساختار سایت چه تاثیری بر سئو داره؟ چیدمان محتواا درون سایت می تونه موجب شه که موتورهای جستجوگر یه سایت رو بر رقبا ارجحیت بدن؟ در جواب به این سوال باید به روشنی بگم بله!!

شاید ساختار سایت مستقیما یه المان رتبه بندی نباشه اما این ساختار تاثیر زیادی روی المانای کیفی سایت داره و این المانای کیفی بر رتبه بندی سایت تاثیر گذارن. مطلب عوامل مهم موثر واسه بهبود رتبه سایت رو اگه مطالعه نکردید حتما بخونین.

به چه دلیل و چیجوری؟

اگه می خواین جواب این سوالات رو پیدا کنین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشین.

وقتی که یه کاربر واسه اولین بار وارد سایت شما می شه، می دونه که اطلاعات لازم خود رو چیجوری باید پیدا کنه؟ می دونه که باید به کدوم بخش سایت شما مراجعه کنه تا جواب سوالات خود رو پیدا کنه؟ وقتی که یه کاربر به سایت شما مراجعه می کنه می تونه چیزی که به دنبال اون هستش رو خیلی سریع پیدا کنه و یا باید عمیقا سایت شما رو جستجو کنه؟
با وجود اینکه ساختار سایت یه عامل رتبه بندی نیس اما وقتی که الگوریتمای رتبه بندی میخوان محتوای شما رو رتبه بندی کنن از ساختار سایت شما واسه درک بهتر موضوع محتواها و رابطه بین اونا استفاده می کنن. فاکتورهای زیادی واسه رتبه بندی سایت وجود دارن که ما معمولا فقط به لینک سازی و کلید واژه ها توجه میکنیم. اما اگه بخوایم موضوع رتبه بندی سایت رو عمیقا مورد بررسی بذاریم، باید بدونیم که ساختار سایت و چگونگی چیدمان المانای جور واجور در سایت نه فقط می تونه بر سرعت پیدا کردن مطلب مورد توجه به وسیله کاربران اثر داشته باشه و بلکه بر توانایی کراول شدن سایت شما به وسیله کراولرای موتورهای جستجوگر هم موثره.
مقایسه ساختار سایت صاف با ساختار سایت عمقی
دو ساختار سایت عادی که بیشتر طراحان سایت از اون واسه طراحی سایت استفاده می کنن ساختار سایت صاف یا Flat و ساختار سایت عمقی یا Deep هستن. در ساختار سایت عمقی کاربران واسه اینکه به یه محتوای دارای جزییات زیاد برسن باید راه طولانی از لینکا رو طی کنن. اما در ساختار صاف کاربران واسه رسیدن به یه مطلب به تعداد کمتری کلیک نیاز دارن.
براساس نکات بنیادی سئو که به وسیله کارشناسان سئوی مشهور دنیا تعیین شده، واسه وب سایتی که در اون کمتر از ۱۰۰۰۰ مطلب متفاوت هست یا یعنی سایتی که کمتر از ۱۰۰۰۰ صفحه جدا از هم داره، کاربران باید با کمتر از ۴ کلیک از صفحه هوم پیج به محل یا صفحه مورد نظر خود برسن.
با به کار گیری ساختار سایت عمقی، نه فقط کاربران نیاز به صرف زمان بیشتری واسه پیدا کردن محتوای مورد نظر خود دارن بلکه موتورهای جستجوگر و خزندهای اونا هم نیاز به صرف زمان بیشتری واسه پیدا کردن مطالب شما و رابطه بین عناوین اونا دارن. از این رو به کار گیری ساختار سایت صاف به کاربران پیشنهاد می شه چون با به کار گیری ساختار سایت صاف هم کاربران می تونن راحت تر مطلب مورد نظر خود رو پیدا کنن و هم موتورهای جستجوگر می تونن خیلی راحت مطالب سایت شما رو واسه ایندکسگذاری پیدا کنن.
یادتون باشه که هرچقدر کاربران واسه پیدا کردن مطلب مورد نظر خود در سایت شما نیاز به کلیک کردن روی لینکای کمتری داشته باشن و هرچقدر که سریعتر و با پشت سر گذاشتن تعداد کمتری از صفحات به صفحه مورد نظر خود برسن، اندازه رضایت اونا از سایت شما بیشتر میشه.
ایجاد ساختار سایت با معنی
وقتی که صحبت از ایجاد ساختار مناسب واسه یه سایت به میان میاد، تنها موضوع مهم این نیس که ساختار سایت صاف باشه بلکه ساختار سایت علاوه بر صاف بودن باید با معنی باشه تا به کراولرا کمک کنه که رابطه بین مطالب موجود در سایت رو پیدا کنن. موتورهای جستجوگر روزانه حجم بزرگی از داده ها رو مورد بررسی قرار میدن و باید بتونن معنا و معنی و موضوع این محتواها و داده ها رو دریابند. به جای اینکه شما کاری کنین که اونا مجبور باشن با در نظر گرفتن دلایل و قراین موضوع صفحات شما رو حدس بزنن، باید کاری کنین که بتونن موضوع صفحات شما رو خوب درک کنن و این کار با ایجاد ساختار سایت با معنی شدنیه.
هرچقدر که موتورهای جستجوگر پیشرفته تر شن و بررسیاشون معنایی تر شه، ما بیشتر می تونیم با ایجاد ساختاری که غرابت معنایی صفحات رو به اونا نشون بده، به کراول شدن صفحات سایت خود کمک کنیم. تنها باید بتونیم یه رابطه معنایی منطقی در ساختار سایت خود میان صفحات جور واجور سایت بسازیم. واسه این کار شما باید مطالب موجود در سایت خود رو گروه بندی کنین و اونا رو در گروه هایی بذارین که از دید محتوایی و معنایی به هم نزدیکتر باشن.
گردش در سایت (Navigation) و نقشه سایت
نماد خارجی ساختار سایت شما نقشه سایت شما و توانایی گردش در سایت شمان.
گردش در سایت (Navigation)
وقتی که شما امکان گردش در سایت خود رو طراحی و اجرا میکنین باید هم کاربران و هم موتورهای جستجوگر رو در نظر بگیرین. همونجوریکه در بالا گفته شد یه ساختار سایت صاف هم واسه کاربران هم واسه موتورهای جستجوگر بسیار مناسبه.
داشتن امکان گردش در سایت روشن تر و راحت تر، یه جنبه بسیار مهم و اساسی از دید سئو تو یه سایته. گردش در سایت نباید واسه کاربران مشکل باشه و اونا رو دچار گرگیجه کنه. شما باید زمان کافی واسه فکر کردن درباره محتوای سایت خود، قالب سایت خود و گروه بندیای انجام شده در سایت خود صرف کنین تا بتونین بهترین و آسونترین امکان گردش در سایت رو واسه کاربران جفت و جور کنین در این صورت می تونی تا حدود زیادی رضایت کاربران رو از سایت خود جلب کنین.
نقشه سایت
در حالیکه خیلی از سایتا در گذشته نقشه سایت HTML داشتن، بیشتر سایتا تازگیا دارای نقشه سایت XML هستن. یه نقشه سایت XML یه لیست از URL های موجود در سایت شما بوجود میاره و این امکان رو واسه شما جفت و جور می کنه که نقشه سایت خود رو در خیلی از موتورهای جستجوگر اصلی ثبت کنین، این کار موجب می شه که شما بتونین به موتورهای جستجوگر بگید که دوست دارین کدوم صفحات سایت شما کراول گردند. یادتون باشه این موضوع که یه URL مشخص در نقشه سایت XML شما قرار داشته باشه، تضمینی بر اندیس گذاری اون نیس اما قرار دادن URL ها در نقشه سایت XML موجب می شه که کار موتورهای جستجوگر واسه پیدا کردن لینک مطالب شما به خاطر کراول کردن اونا آسون تر شه.
داشتن هر دو نقشه سایت HTML و XML در سایت خیلی خوبه، چون نقشه سایت HTML واسه استفاده کاربران طراحی می شه در حالیکه نقشه سایت XML واسه موتورهای جستجوگر طراحی می شه.

مت کاتز که یکی از مدیران اصلی بخش اسپما در گوگل هستن درباره نقشه سایت گفته:” وقتی که شما یه نقشه سایت HTML ایجاد کنین، ایجاد ورژن XML اون کار ساده ایه. پس بی دقتی نکنین و هر دوی اونا رو ایجاد کنین.”

سئو چیزی بالاتر از کلید واژه ها و لینک سازیه و تعداد فاکتورهایی که رویت پذیری سایت شما در یافته های جستجوها رو تحت تاثیر قرار میدن خیلی زیاده. صرف زمان واسه ایجاد یه ساختار منظم در سایت ارزش اونو داره و در آینده نه خیلی دور یافته های اون واسه شما رو می شه. شما باید کاربران خود رو بشناسین و بدونین که اونا واسه جستجوی یه مطلب در سایت شما از چه روشی استفاد ه می کنن و بعد سایت خود رو به شکلی ساختار سازی کنین که کاربران شما بتونن در سریع ترین و آسونترین حالت ممکن مطالب مورد نظر خود رو در اون پیدا کنن. با انجام این کار شما به صورت همزمان ساختاری ایجاد کردین که واسه موتورهای جستجوگر هم مناسبه و با به کار گیری اون موتورهای جستجوگر می تونن خیلی راحت راه خود رو در سایت شما پیدا کنن و مطالب شما رو کراول کنن.

Releated

10 تفریح پرطرفدار کیش به رأی گردشگران!

تفریحات پر طرفدار کیش می‌دانید چه چیزی را همه دوست دارند؟ اینکه بدون صرف زمان و هزینه‌ی زیاد، به بهترین نتایج برسند! شک ندارم شما هم از بررسی بیهوده‌ی سایت‌های ایرانی خسته شده‌اید و به دنبال یک جواب واقعی می‌گردید. چیزی که شما به شدت نیاز دارید، یک راهنمای تفریحات کیش است. البته باید بدانید که تمام […]

چگونگی نظافت مجتمع های تجاری

چگونگی نظافت مجتمع های تجاری یکی از عوامل مهم و اساسی رونق کسب و کار و جذب مراجعه کننده بیشتر در مراکز تجاری، پاکیزگی و تمیزی محیط می باشد. با فراهم آوردن محیطی درخشان و لوکس می توان تمایل بیشتری به ماندن افراد در یک محیط ایجاد نموده و یا احتمال مراجعه مجدد آنها را […]