زن، زنان، تربیت، را،، رسالت

اجتماعی و پایه اصلی اجتماع دانستند، پس نتیجه می‌‌گیریم خانواده هسته اصلی اجتماع است و زن هسته و محور اصلی خانواده است.

ایشان زن را گلی می‌‌دانند که از نفوذ فوق العاده­ای بر روی همسر و فرزند برخوردار است. مهمترین ویژگی زن در خانه، همین باشد که مرد هیچگاه به پای آن نخواهد رسید. البته زنان با تدبیر و متدین، از نفوذ بیشتری بر اعضای خانواده خود، برخوردار هستند.

ویژگی ریحان بودن زنان، نمود بیشتری در سخنان ایشان دارد. این گل بودن، تنها در ظاهر وی خلاصه نمی‌‌شود، بلکه شامل روحیات ظریف و عاطفه قوی وی هم می‌‌شود و همین ویژگی است که مرد قوی جثه مانند شیر را، رام خود می‌‌سازد. چنانچه بنا به گفته مقام معظم رهبری، زن از نظر روحیه از مرد قوی­تر است و در پایان، این زن است که پیروز میدان خواهد بود. البته همه اینها به نحوه استفاده زن از این قدرت خدادادی نیز بستگی دارد.

زن مجموعه­ای از احساسات و عواطف حساس است که خداوند متعال، آنرا جهت امر خطیر تربیت در زنان تعبیه نموده است؛ به همین علت زن، عامل آرامش معنوی و تکیه­گاه روحی اعضای خانواده است که راحت تر می­تواند بر عوامل سردی فائق آید و گرمابخش خانواده گردد،زیرا طبیعت انعطاف پذیری دارد که آسان­تر سازگاری می نماید.از نظر آیت الله خامنه­ای، ارزش کار زنانه نسبت به کار مردانه، بالاتر است بنابراین لزومی ندارد که زنان، مقلدکار مردانه برای بالا بردن ارزش خود باشند. زن بدون مرد هم می تواند خانواده را اداره کند، اما این کار از عهده مردان خارج است. غریزه مادری تنها در زنان وجود دارد.

نظرات آیت الله خامنه­ای پیرامون ویژگی‌های منحصربه فرد زن برای تقویت نهاد خانواده عبارتند از:

 • تقلید کار مردانه توسط زنان، هنر نیست بلکه زنان یک کار زنانه ای دارند که ارزشش از هر کار مردانه­ای بیشتر است.
 • کمال زن در غلبه عواطف اوست، بنابراین اگر عواطفش پرخروش نباشد، برای وی عیب است، زیرا که شغل اول وی، تربیت فرزند است.
 • زن یک گل در دست مرد است، حتی اگر دانشمند یا سیاستمدار باشد، در معاشرت خانوادگی، او گل است.
 • از زیبایی‌های طبیعت و اسرار خلقت این است که مرد،دارای استخوان درشت­تر، قد بلندتر و صدای کلفت­تر است ولی در مقابل زن،دارای لطافت‌های روحی و وسایل نفوذ در مرد است تا تعادل برقرار شود.
 • زنان نفوذ خاص و غیر قابل توصیفی بر شوهران خود دارند؛ نفوذی قهری و طبیعی و خدادادی.
 • ارزش‌های معنوی را می‌‌توان از خانواده­ای که محوریت آن زن است، بیرون کشید و در جامعه گستراند.

4-2-1-2-2.   رسالت عظیم مادری

اصلی­ترین جایگاه و ارزش مقام زن، جایگاه تربیتی وی است. اینکه افراد جامعه دارای چه نوع شخصیتی با چه ارزش‌هایی باشند، به وجود و شخصیت زنان آن جامعه بستگی دارد، بنابراین نوع تربیت دختران به عنوان زنان آینده، از تربیت پسران بسیار مهمتر و حیاتی­تر است، زیرا که بنا به فرموده امام خمینی (ره) : « نقش زن در جامعه بالاتر از نقش مرد است، زیرا علاوه بر اینکه خود قشر فعالیند، قشر فعالی را هم در دامن خود تربیت می‌‌کنند» (1370ش، ص 187). مقام معظم رهبری رسالت مادری را، رسالتی مختص زنان دانسته­اند که بسیار مهم است که زن باید قبل از مادر شدن، خود را برای ایفای هرچه بهتر این نقش آماده کند، چرا که سلامت روحی افراد جامعه، به نوع ایفاگری این نقش توسط زنان بستگی دارد.

ایشان تولید مثل و تربیت کودک را، از کارهای اساسی و بسیار سخت و هر کاری را در برابر آن آسان می­دانند، به همین خاطر بچه­داری، یک هنر بزرگ و مجاهدت زنان محسوب می شود و مادری یک نقش دائمی تا آخر عمر برای زنان است و فرزندان تا آخر عمر تحت تأثیر مادر هستند. چون زنان نسبت به فرزندان، زحمات بیشتری را تحمل­ می­کنند، پس براساس عدل الهی،از ارزش بالاتر و حق بیشتری نسبت به فرزندان برخوردارند و به طور طبیعی امکان حضانت بیشتری برای مادران نسبت به فرزند وجود دارد.

این نقش به قدری از نظر آیت الله خامنه­ای مهم است که از نظر ایشان، هیچ نقش دیگری با آن قابل قیاس نیست.

نظرات آیت الله خامنه ای پیرامون رسالت عظیم مادری عبارتند از:

 • بچه داری هنر بزرگی است که در غریزه زن وجود دارد، ولی کار سختی است که انسان را از پای در می‌‌آورد و فرسوده می‌‌کند.
 • همه تحت تأثیر مادران هستند.
 • مادر بر فرزند خود از همه مربیان دیگر، نفوذ خاصی دارد، مگر مادرانی سست روحیه و سست عنصر که نخواهند یا نتوانند، آن نفوذ را به کار برند.

4-2-1-2-3.   وظایف زن جهت تربیت صحیح

رفتار و خلق مادرو نوع زندگی کردن وی، بسیار مهم است که زنان باید به آن توجه نمایند و قبل از مادرشدن، به حساسیت این رسالت آگاه شوند. در واقع آیت الله خامنه­ای توجه به این نقش خطیر و آمادگی و رشد عقلی و عاطفی را لازم می­دانند تا زنان به نحو احسن، این مسئولیت خطیر را انجام دهند. مادر است که با عمل و کلام خود، فرهنگ و ارزش­های یک جامعه را به نسل بعد منتقل می کنند. پس مادر نسبت به رفتار و گفتار خود مسئول است و اگر وی نسبت به خانواده و تربیت فرزند، علاقه مند و پایبند باشد، می تواند فرزندان خوبی تربیت کند.

مقام معظم رهبری تنها آغوش پر محبت مادر را، بهترین جایگاه تربیتی می داند که هیچ جایگزینی ندارد. مادران باید به تربیت فرزندان اهمیت بدهند و در آن دقت لازم را مبذول نمایند و فضای خانه را جهت تربیت صحیح فرزند مهیا سازند. انس مادران باقرآن، حلّال بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات تربیتی خواهد بود.

نظرات آیت الله خامنه ای پیرامون وظایف زن جهت تربیت صحیحعبارتند از:

 • لزوم آشنایی زن با رسالت عظیم مادری خویش.
 • مادری با معرفت و بینش و معلومات لازم، از مؤثرترین مؤثرات فرهنگی و اخلاقی است.
 • خانم ها همیشه باید فعالیت‌های اجتماعیشان با حفظ جنبه مادریشان باشد و الگویشان زهرای اطهر باشد..
 • مادر است که فرهنگ، معرفت، تمدن و ویژگی‌های اخلاقی یک قوم و جامعه را، با جسم، روح، خلق و رفتار خود، دانسته یا ندانسته به فرزند منتقل می‌‌کند.
 • مادران با زندگی کردن، فرزند تربیت می‌‌کنند که هرچه زن صالح­تر، عاقل­تر و هوشمندتر باشد این تربیت بهتر خواهد بود.
 • اگر زنان با قرآن مأنوس شوند، بیشتر مشکلات جامعه حل خواهد شد.
 • رسیدن زنان به تعالی فکری موجب اصلاح جامعه است.
 • دشمنان سعادت انسان­ها، به نقش زن در اصلاح جامعه توجه می‌‌کنند و روی آن کار می‌‌کنند.

4-2-1-2-4.   آثار بی توجهی به نقش مادری

نقش مادری یک غریزه طبیعی در وجود زن است و برای سلامتی روحی و جسمانی وی مفید است و بی توجهی به آن، برخلاف فطرت و طبیعت زنانه و برای جامعه و انسانها زیان بار است و آیت الله خامنه­ای برای آن آثاری چون عدم تکامل و رشد یافتگی افراد جامعه، ایجاد عقده‌های روانی در فرزند، گرفتاری و بدبختی نسل جوان و عدم پیشرفت جامعه دانستند..

« یکی از وظایف مهمّ زن، عبارت از این است که فرزند را با عواطف، با تربیت صحیح، با دل دادن و رعایت و دقت، آنچنان بار بیاورد که این موجود انسانی ـ چه دختر و چه پسر ـ وقتی که بزرگ شدند، از لحاظ روحی، یک انسان سالم، بدون عقده، بدون گرفتاری، بدون احساس ذلّت و بدون بدبختی‌ها و فلاکتها و بلایایی که امروز نسلهای جوان و نوجوانان غربی در اروپا و امریکا به آن گرفتارند، بار آمده باشد» (در اجتماع زنان خوزستان(20/12/75)).

نظرات آیت الله خامنه ای پیرامون آثار بی توجهی به نقش مادریعبارتند از:

 • فراموش نکردن هنر مادری، عاملی است جهت پیشرفت جامعه.
 • تنها مادر است که می‌‌تواند فرزند را، حمایت عاطفی نماید تا دچار عقده‌های عاطفی نشود.
 • بهترین روش تربیت انسان، در آغوش پرمحبت مادراست و زنانی که خود را از این موهبت محروم می‌‌کنند، به زیان خود و فرزندان خود و جامعه اقدام می‌‌کنند.
 • زنانی که به خاطر فعالیت­های خارج از خانه، از آوردن فرزند استنکاف می‌‌کنند، برخلاف طبیعت بشری و زنانه خود اقدام می­کنند، در حالی که خدا به این امر راضی نیست.

4-2-1-2-5.           تکالیفاختصاصی زن در خانه

مقام معظم رهبری بر خلاف جو زمانه، خانه و نقش زن در خانه را هیچ معضلی ندانستند، بلکه ایشان نقش زن را، یک رسالتی دانستند که باید زن نسبت به این رسالت خود آگاه گردد و رسالت زن را در دو نقش مادری و همسری تقسیم نمودند و لزوم تفکیک این دو رسالت از هم را، به زنان گوشزد نمودند. در واقع زنان نباید این دو نقش را در هم آمیزند و یکی را فدای دیگری نمایند، بنابراین افزایش تدین، تعقل، حفظ و تقویت ظرافت‌های زنانگی توسط زنان، از ابزارهایی است که زنان را در ایفا نمودن رسالت‌های خود یاری می­کند. ایشان غرق شدن زنان در خانه را هم درست نمی‌‌دانند بلکه افزایش کیفیت حضور آنها را، از حضور کمی ‌‌زن در خانه، لازم­تر و حیاتی­تر دانستند، لذا بیان فرمودند که حضور زن در اجتماع به شرطی درست می‌‌باشد که به کیفیت حضور وی در خانه، لطمه­ای نزند که اگر حضور زن در اجتماع به قیمت آسیب دیدن خانواده شود، زنان باید اولویت را به خانه بدهند. در واقع حضور کیفی زن در خانه، فقط صرف حضور کمی‌‌وی نیست، بلکه وجود زن در خانه باید زمینه آرامش ، آسایش و رشد اعضای خانواده را فراهم نماید. از دیدگاه مقام معظم رهبری زن می‌‌تواند از حضور کمی‌‌خود در خانه بکاهد، اما حضور کیفی خود را بالا ببرد.زنان نباید تحت تأثیر هر تصور جالبی که از بیرون از خانه دارند، به نقش خانوادگی خود بی توجهی نمایند و آنرا دست کم بگیرند. زنان با وجود داشتن تخصص­های مختلف اگر زن خانه نباشند، برای آنها یک عیب محسوب می شود.

خانه حوزه حزبی زن است، به طوری که اولین و مهمترین مسئولیت اختصاصی وی است و در شرایطی مجاز به انجام فعالیت­های بیرون از خانه است که آسیبی به این حوزه حزبی زن، وارد نشود، جز در موارد اضطراری که نقش بیرونی زن، فقط از عهده او برآید و هیچ کس دیگر آن تخصص را نداشته باشد.زن با داشتن هرگونه فعالیتی، باید سهم خانه را در نظر داشته باشد و فضای خانه را چون بهشتی جهت رشد معنوی اعضای خانواده سازد. همت زن باید،در جهت تقویت قوه زنانه که همان عاطفه و ظرافت­هاست و تقویت قوه تعقل باشد تا بتواند از عهده وظایف خطیر خود به خوبی برآید. چنانچه بدیهی است، روحیه عاطفی زنان گاهی با منطق و تعقل در امور خشک سازگار نیست. اگر زنان از دو قدرت خدادادی خود یعنی عاطفه فراوان و ظرافت‌های زنانگی ویژه خویش و تعقل که مرد در آن شریک است درست استفاده نکنند، در هر دو صورت ناکام خواهد ماند. در صورت اول زن به گونه­ای است که فقط خود را از عاطفه و ظرافت‌های زنانه سرشار کرده است بدون آنکه تعقل خود

 • 6