ده نکته ضروری رهبری برای کارمندان و مدیران پایین دست

وظیفه مدیر یا مدیران، رهبری تیم زیر دستشه. اما در جایگاه یه کارمند یا بخشی از یه تیم در زمانایی که کسی مدیریت و رهبری تیم رو رو دوش نداره باید چیجوری رفتار کرد؟

نکته مهم اینجاس که 'رهبری' عنوانی خشک و خالی نیس، این وظیفه رو دوش تک تک افراد یه تیمه. شما در جایگاه خود حتی اگه رئیس یه مجموعه نباشین می تونین در نقش یه رهبر وظایف رو به هر کدوم از اعضا محول کنین تا مدیریت پروژه خوب پیش رود.

در ادامه به ۱۰ نکته اساسی در همین رابطه اشاره شده. با سایت ما همراه باشین.

۱- در ارتباطات شفاف باشین.

رهبرها وقتی چیزی به درستی پیش نمی ره مخفی سازی نمی کنن. اونا وقتی باید به چیزی 'نه' بگن، بی دلیل موافقت نمی کنن. حرف و عمل یه رهبر دقیقا باید همون چیزی باشه که از زبونس بیرون اومده و از اون سر میزنه. معنی این حرفا تاکید بر خشونت یا رک گویی بی پرده نیس بلکه منظور اینه که از یه رهبر لایق نباید رفتارای پشیمون سر بزنه.

۲- انعطاف پذیری رو یاد بگیرین.

معمولا کم پیش میاد که یه راه درست واسه انجام کاری نتیجه مثبت بده. اگه شما اصرار دارین که هر چیزی رو فقط از یه راه پیش ببرین، این راه و روش شما نه فقط در حد یه رهبر، بلکه در حد یه مدیر پایین دست هم نیس. در این مواقع از خود سوال کنین: « این راهی اشتباهه یا تنها یه راه متفاوت واسه رسیدن به نتیجه هستش؟»

۳- واسه خود و کارتون ارزش و احترام قائل باشین.

لیدرها مودب و بانزاکت هستن و به همدیگه احترام می ذارن. در مقابل، آدمای سبک، گستاخانه رفتار می کنن. اگه کسی در جلسه حرفتون رو قطع کرد از اون بخواین که این کار رو انجام نده. اگه یکی از همکاران خواست وظیفه خودشو به شما واگذار کنه بگید: 'این ممکن نیس.' معنی این رفتارها این نیس که هیچوقت در حق کسی لطفی نداشته باشین و همیشه جدی برخورد کنین. شما شک نداشته باشین باید مهربانی و لطف رو هم چاشنی کارتون کنین؛ اما باید بدونین بخاطر جایگاه رهبری ای که دارین، باید همونجوریکه خوب و دوست داشتنی به نظر می رسید، به فکر منافع شرکت باشین. به این خاطر لازمه در کار جدیت بیشتری از خود نشون بدین.

۴- کمک به بقیه رو یادتون نره.

رهبر یه تیم وقت زیادی رو با بقیه می گذرونه و واسه بهبود کیفی کار اعتبار و انرژی زیادی خرج می کنه. اون به جای اینکه به دنبال فرصت واسه بهبود جایگاه خودش با به کار گیری کارای بقیه باشه، به دنبال فرصتی واسه کمک به روند موفقیت سایرینه. یادتون باشه که یه لیدر، باید ویژگیای مطلوب بقیه رو بیشتر نمایان کنه.

۵- مسئولیت اشتباهات خود رو قبول کنین و از بقیه کمک بخواین.

هممون اشتباهاتی می کنیم و باید اشتباهات خود با قبول کنیم. وقتی کسی اشتباهی رو در کارش گزارش می کنه تلاش نکنین سرزنشش کنین. به جای این کار از اینکه شما رو در جریان قرار داده تشکر کنین و به اون بگید که مشکل رو برطرف می کنین. هم اینکه وقتی شرایط بر وفق مراد پیش نمی ره، تلاش کنین به جای ترس و انجام همه کارا به تنهایی، از بقیه کمک بخواین.

۶- ایده های بقیه رو هم بشنوین.

تصور نکنین تنها ایده های خودتون عالی هستن. بقیه هم ممکنه ایده های معرکه ای داشته باشن. یه رهبر مناسب به همه نقطه نظرات توجه می کنه، حرف افراد حاضر رو قطع نمی کنه و به ایده های خوب بها میده.

۷- خطر پذیر باشین.

بیشتر وقتا همه فکر می کنن همیشه همه چیز واسه مدیران و رهبرها خوب پیش میره. اما در واقع شکست بخشی از پیروزیه. شما با باخبر شدن از اینکه بخشی از خطر می تونه به شکست برسه لازمه با پذیرش خطر، قدرت رهبری خود رو نشون بدین. اگه بتونین این ریسکا رو با موفقیت بگذرونین، توانایی خود در رهبری رو نشون دادین.

۸- شبکه سازی کنین.

شبکه سازی کردن به پیدا کردن شغلای تازه وابسته نیس، بلکه به آشنایی و رابطه با افراد جدید ربط داره. با یادگیری روشای آشنایی با افراد جدید، شما می تونین یاد بگیرین که چه رفتارها و کنشایی در روابط موثره و چه مواردی می تونه از خود تاثیر منفی به جای گذارد. با کمک به بقیه در شغل شون، شما توانایی خود در رهبری کردن و راهنمایی دادن به بقیه رو به معرض نمایش می ذارین.

۹- پوست کلفت باشین.

تبعیضا به انحای جور واجور در همه جا دیده می شن. در کنار پذیرش این موضوع تلاش کنین تا حد امکان از خورده شدن حق تون جلوگیری کنین. دنیای کار و کاسبی، دانشگاه نیس؛ در بخش کارگزینی ادارات و شرکتا نباید انتظار مشاوره های شغلی رو داشت. اگه کسی با شما رفتار منفی ای داشت، بدون این دست اون دست کردن به خود نگیرید. به جای اون تلاش کنین توجیهی خوشبینانه واسه اون رفتار پیدا کنین. تا حد امکان روی تغییر رفتار خود کار کرده و خود رو با محیط موافق کنین. اما اگه این موضوع جواب نداد و بازم مورد آزار فرد یا آدمایی قرار می گرفتید، جلوی این موضوع رو بگیرین و موضوع رو گزارش کنین.

۱۰- تلاش نکنین چیزی رو استثنا کنین.

هیچکی ذاتاً خاص و متفاوت از بقیه نیس. پس تا حد امکان از اینکه در مورد قوانین شما رو رو استثنا قائل شن، دوری کنین. تنها راهی که می تونین خود رو برجسته و متفاوت نشون بدین، سخت کوشی و کار هوشمندانه س. در این صورت خواسته های عجیب شمام می تونن جنبه مثبت و عادی به خود بگیرن. چون که لیاقت خود رو نشون دادین. معنی این حرف این نیس که شما نمی تونین درخواست جایزه یا افزایش حقوق بدین. اما این درخواستا اگه جایگاه خود رو نشناسید، خیلی هم اثر نمی کنن.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *