خانه هوشمند چیست؟

شاید تا کنون در مورد خونهای هوشمند شنیدین؛ در این مطلب می خوایم شما رو با خونهای هوشمند بیشتر آشنا کنیم.

تو یه خونه هوشمند، صحبت در مورد اتصالاته

وقتی که ما از گوشیای همراه معمولی به سمت گوشیای هوشمند حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات رو تماشاگر بودیم. به جای اینکه فقط قادر به ایجاد تماس و ارسال پیامای متنی باشیم، حالا با تلفنای هوشمند به اینترنت وصل میشیم، ایمیل می فرستیم، پیامای لحظه ای ارسال می کنیم، فایلای مورد نیازمون رو دانلود می کنیم و بسیاری کارای دیگه که به ارتباطات نیاز دارن رو انجام می دیم.

در مورد خونهای هوشمند هم وضعیت به همین منواله. فرق اصلی خونهای هوشمند با خونهای معمولی در اینه که همه وسایل در خونهای هوشمند به همدیگه وصل هستن و با یه دستگاه مرکزی کنترل می شن. کنترل آب و هوا، چراغا، لوازم، قفلا و شکلای جور واجور مختلفی از دوربینا و مانتیورهایی که می تونن به خونهای هوشمند و خودکار اضافه شن از هر جای خونه و حتی دور از خونه قابل کنترل هستن.

ایجاد این اتصالات از راه جورواجور قابل انجامه. سیستمای اختصاصی ای وجود دارن که خاص خونهای هوشمند ساخته شدن مانند Z-Wave Zigbee ،KNX و Control4.

شما می تونین از راه وای فای و روی بستر اینترنت، این وسایل رو کنترل کنین. هم اینکه بعضی از اونا ممکنه با بلوتوث هم قابل کنترل باشن؛ در این شرایط حتی میشه بدون به کار گیری اینترنت هم اونا رو کنترل کنین. هر کدوم از این سیستما امتیازات و مشکلات خاص خود رو دارن و بهترین گزینه واسه شما بستگی به نیاز و کاری داره که می خواین انجام بدین.

در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این خونها، چگونگی کارکرد و کنترل شون بخونین.

امتیازات یه خونه هوشمند چیه؟

و اما فایده رابطه وسایل خونه با همدیگه چیه؟ تو یه کلام و به طور خلاصه جواب اینه: راحت بودن! داشتن یه خونه هوشمند باعث می شه بتونین کارای زیادی رو با زحمت کمتری انجام بدین. کارایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپا، روشن مایکروفر واسه گرم کردن غذا و چیزای دیگه ای به جز اینا.

شما می تونین واسه وسایل خونه خود زمانبندی هم مشخص کنین، پس یه سری کارا در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام می شن. حتی بعضی از این وسایل هوشمند توانایی یادیگری داشته و از کارایی که شما انجام می دید، می آموزند، در نتیجه با فعالیت بسیار کمتری می تونین انجام خیلی کارا رو به صورت خودکار به وسایل خونگی خود محول کنین.

علاوه بر راحتی، خونهای هوشمند بهره وری از انرژی رو هم زیاد می کنن. مثلا میشه به ترموستات هوشمند شرکت Nest اشاره کرد. این ترموستات از شما یاد میگیره که خونه تون باید چقدر گرم یا سرد باشه و دما رو به طور خودکار تنظیم می کنه، پس شما نگران صرفه جویی در مصرف انرژی نیستین. هم اینکه وقتی در خونه نباشین این ترموستات به حالت «راه دور» رفته و با تنظیم دمای خونه، مبلغ قبضای به کار گیری وسایل گرمایشی و سرمایشی شما کمتر می شه! سیستم خونه خودکار Webee هم از فعالیتا و کارای شما می آموزد و پیشنهادایی واسه افزایش بهره وری در به کار گیری لوازم و دستگاه های هوشمند، به شما انجام میده.

الان چه کالاهایی واسه خونهای هوشمند وجود دارن؟

الان وسایل زیادی واسه هوشمند سازی خونها در بازار هست، و با گذشت زمان تعداد بیشتری در حال ورود به بازار هستن. در مورد لامپای هوشمند یکی از بهترین گزینه های موجود رو Philips Hue ارائه میده، اما یه سریای دیگه هم مانند Holi Smart Mood Lamp هم که تازه شروع به کار کرده، محصولی قابل احترام رو ساخته.

کار یه لامپ هوشمند چیه؟ به طور خلاصه این لامپا به شما اجازه میدن واسه روشن و خاموش شدنشون زمان بندی خاصی تعریف کنین و یا به حرکات شما عکس العمل نشون میدن، یا بدون نیاز به دست زدن به کلید لامپ، می تونین اونو به وسیله گوشی هوشمند خود خاموش کنین.

یکی از وسایل هوشمندی که ممکنه شما بیشتر با اون آشنا باشین تلویزیونا هوشمنده، این تلویزیونا به اینترنت وصل شده و میشه با اونا محتواهای جورواجور رو دید. شما می تونین بدون هیچ سختی ای به Netflix و Hulu لاگین کرده و فیلم دانلود کنین، بازی انجام بدین یا چیزی رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارین. امروزه شرکتا زیادی تلویزیونای هوشمند میسازن اما میشه از بین اونا به Vizio و بعضی مدلای ساموسونگ اشاره کرد.

البته وسایل هوشمند دیگری هم وجود دارن مانند، یخچال فریزرها، اچاق گازها، تشخیص دهنده های دود و شاید نام آشنا ترین اونا یعنی ترموستاتا. قفلای هوشمندی هم وجود دارن که میشه از راه اپلیکیشن و با تلفن هوشمند اونا رو کنترل کرد و مثلا دری که اینجور قفلی روی اون سوار شده رو بست یا باز کرد. استفاده همزمان از همه این وسایل هوشمند به شما کمک می کنه تا به آسونی خونه خود رو کنترل کنین و بهترین بهره وری ممکن رو در مصرف انرژی داشته باشین.

همین الان شروع کنین و خونه خود رو هوشمند کنین

درسته که الان خرید وسایل هوشمند واسه داشتن خونه ای هوشمند بسیار پر هزینه میشه، اما می تونین متناسب با بودجه خود وسایلی ارزون تر رو جفت و جور کنین. (مثلا می تونین WeMo bundle رو  فقط با ۶۰ دلار جفت و جور کنین.)

واسه داشتن خونهای هوشمند حتما احتیاجی به صرف هزاران دلار پول نیس. می تونین خودتون هم اینکار رو انجام بدین! مثلا با یه رایانه کوچیک Raspberry Pi و یا Arduino بعضی کارای خونه خود رو می تونین خودکار کنین. البته واسه اینکار لازمه کمی هم برنامه نویسی بدونین.

شمام دوست دارین خونه خود رو هوشمند کنین؟ واسه هوشمند کردن خونه خود تا کنون کاری انجام دادین؟ پیشنهاد شما واسه ایجاد خونهای هوشمند چیه؟ چه وسایلی اولویت دارن؟ نظرتتان رو با بقیه کاربران سایت ما به اشتراک بذارین.