تحقیقات ۶ ساله از زندگی جانداران دریاها پرده بر می دارد

کشتی تحقیقاتی «تارا» از سال ۲۰۰۹ به مدت سه سال در اقیانوسای سراسر جهان در حرکت بود و نمونه های جور واجور آب رو جمع آوری می کرد. پس از پایان پیدا کردن مسافرت کشتی تحقیقاتی، سه سال دیگه زمان برد تا محققین نمونه ها رو بررسی کنن و حالا نتیجه ۶ سال تلاش همیشگی منتشر شده.

میلیونا و میلیونا موجود میکروسکوپی کوچیک در آبای سراسر جهان در اقیانوسا زندگی می کنن. نتیجه تحقیق تیم ۱۶۰ نفره محققان از سراسر جهان هفته پیش در نسخه خاص مجله Science منتشر شد تا جزئیات ماجراجویی تارا و تلاش محققان رو در اختیار علاقه مندان بذاره.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

طی این تحقیقات عمیق و طولانی، دوباره به محققان ثابت شد که محل زندگی نامبرده تا چه حد میزبان جانوران متنوعه. از میکروارگانیسما گرفته تا بزرگ ترین جانداران کره زمین، همه در آبای سراسر جهان، در اقیانوسا، رودها و دریاچه ها زندگی می کنن.

با وجود اینکه آدما تقریبا محل زندگی خود، کره زمین رو خوب شناخته ان و تحقیقات هر روز نکات جدیدی رو نشون میده، اما دریاها و اقیانوسا هنوز رازها و معماهای بزرگی رو درون سینه خود نگهداشتن.

تنوع جانوران در اقیانوسا بی انتها زیاده اما محدودیتای آدم واسه مطالعه اعماق دریا دلیل شده که دریاها رو به اندازه ای که خشکی رو می شناسیم، نتونیم مورد مطالعه بذاریم.

این کشتی در حدود ۱۴۰ هزار کیلومتر طی ۱۱۴۰ روز سفر خود مسافرت کرده و از ۲۰۰ ایستگاه جور واجور، بیشتر از ۳۵ هزار نمونه از سطح تا عمق هزار متری ورداشته س.

میکروارگانیسما و ویروسا، بزرگترین بیومس اقیانوسا رو با ۱۰ هزار تا یه میلیون سلول اونم فقط در چند میلیلیتر آب دریا تشکیل میدن.

شونِه داران، بزرگ ترین گروه جانوارن هستن که از قسمتای مو مانند واسه شنا کردن استفاده می کنن. تصویر بالا یه جانوری که تنها یه میلی متره رو نشون میده اما دیگه جانوران این گروه حتی تا ۱٫۵ متر هم طول دارن. حرکت مواج مژکای این جونور دلیل ایجاد پیامای عصبی و در نتیجه ایجاد رنگین کمانی از رنگای نئونی می شه.

مکله زنومورفا رو ملاقات کنین. اگه طرفدار فیلمای علمی تخیلی باشین، شک نداشته باشین فیلم Alien رو دیدین. این آمپیپودای قشنگتر و جذاب با بدن شفاف خود شباهت بسیاری به ملکه زنومورفای این فیلم علمی-تخیلی داره و به خاطر همین لقب ملکه زنومورفا رو به خود گرفته.

کوپپادها یا جلوپایان که گروه کوچیکی از سخت پوستان به حساب میان، در اقیانوسای سراسر جهان زندگی می کنن. بعضی در بستر دریا هستن اما بعضیا هم در آبای سطحی هستن. بیشتر این جانداران گروه بسیار کوچیکی در حد یه الی دو میلی متر هستن و یه ترکیب چشم مانند در جلوی سر خود دارن.

خدا رو شکر که این ماهی بیریخت و بدشکل از گونه سیکلوتون در بهترین شرایط ممکن فقط ۶ سانتی متر رشد می کنه و در اعماق ۳۰۰ متریه.

لادریا آنولاتا، با اندازه ۲۰۰ میکرونی (تقریبا ۰٫۲ میلی متری) خود یکی از کوچیک ترین جلبکای تک سلولی شناخته شده. این جور در اقیانوس هند یافت شده. دانه های سبز-زردی که می بینین کلروپلاستای این جلبک هستن که نشون از تولیدکننده بودن جلبک داره.

سافیرینای دریایی در دریای مدیترانه یافت شده و به خاطر ترکیبات موجود در بدن خود اینجور رنگی به خود گرفته.

اسکوئید تازه متولد شده رو ببینین.

عروس دریایی بالا بین ۱۰ تا ۳۰ میلی متر اندازه داره و چیزی که در بالا میبینین مراحل شکار یه ماهیه.

از پشت مثل یه فیله که گوشای خود رو باز کرده اما در واقع به این جونور پروانه دریایی می گن. پروانه های دریایی یه جور حلزون دریایی هستن که معمولا بیشتر از ۱۰ میلی متر رشد نمی کنن.

بعضی جاندارانی که الان هم یافت می شن رو فسیل زنده نام نهاده ان، چون که از گذشته های بسیار دور تا الان تغییرات بسیاری نکرده ان و تونسته ان از دوره های جور واجور زیست شناسی و زمین شناسی جون سالم به در برند. این کرم قشنگتر هم یه فسیل زنده س.