بررسی قسمت اول و دوم Shades of Violet؛ فیلمی که بازی شد

اگه بخوایم لیستی از ایده های جالبی که پرداخت درستی نداشتن جفت و جور کنیم، Shades of Violet جایگاه خوبی رو به دست می آورد. با در نظر گرفتن محدودیتای تلفنای هوشمند و هزینه زیادی که ایده این بازی می خواد، طبیعتا نباید انتظارات خود رو بالا ببریم.

ولی با تموم این مسائل و ضعفایی که می تونیم ندیده بگیریم، Shades of Violet در قسمت پرداخته به ایده ها اثری ضعیفه. سازنده خیلی بهتر می تونست عنوانش رو ساخته و اونو به اثری موندگار تبدیل کنه. با این وجود میدونید بخش عجیب ماجرا کجاس؟

قسمت اول Shades of Violet نزدیک به یه میلیون بار دانلود شده.

بازی بازم ارزش تجربه کردن رو داره. اونم فقط به یه دلیل: ایده های جدید. جذابیت نسبی بعضی المانای ساخته استودیوی extendedVR باعث می شه تا آخر بتونین به تجربه خود ادامه بدین. البته فکر نمی کنیم این وضعیت پایدار بمونه و پیشرفت دهنده واسه قسمتای بعدی باید فکری به حال ساخته اش کنه.

اما فعلا ایده های بازی تونسته ان جذابیت دو قسمت ابتدایی رو حفظ کنن و اینکه در آینده چه اتفاقی می افته رو بهتره به زمان واگذار کنیم. پس بیایید از این حرفا فاصله بگیریم و به بزرگترین بخش ساخته extendedVR بپردازیم؛ اون ایده جذاب چیه؟

بعد از محبوبیت بازیای دیوید کیج، سازنده Heavy Rain و Beyond Two Souls، سبک فیلم تعاملی یا همون Interactive Movie با استقبال بیشتر پیشرفت دهندگان رو به رو شد و بعدا هم با بازیای معروفی مثل The Walking Dead و Life Is Strange تماشاگر ادامه این راه بودیم.

در این جوری بازیا [به Interactive Drama هم معروف هستن] گیم پلی نقش خیلی کمرنگی نسبت به عناوین مشابه داشته و مهمترین بخش بازی هم داستانه. پس بیشترین کار شما انجام واکنشای سرعتی یا جواب به معماها با فعالیتای آسون میشه.

ویژگی که موجب شده بعضی بازیکنا عناوین این سبک رو فیلمایی می گن که شما می تونین با اونا تعامل برقرار کنین و انگار خودتون اتفاقات رو پیش ببرین. Shades of Violet هم همینگونه س. تعدادی دکمه در تصویر هست و در مواقع ضرورت، روی اونا کلیک می کنین.

بازی از جهاتی یادآور فیلم Hardcore Henryه.

اما بزرگترین فرق Shades of Violet نسبت به بازیای مشابه، به کار گیری فیلمای واقعی است. برخلاف عناوین این سبک که معمولا از انیمیشنا استفاده می کنن، extendedVR واسه ساخت Shades of Violet از دوربینی اول شخص کمک گرفته و پس تموم اتفاقاتی که میبینین واقعی هستن.

واقعا سازنده واسه عنوانش، فیلمای زیادی رو کنار همدیگه قرار داده و مکانیزمای گیم پلی هم روی همین فیلما پیاده شدن؛ به واسطه واکنشای تون، تماشاگر یکی از این قطعه فیلما هستین. البته این ایده جدید نیس و قبلا سازندگانی از لایو اکشنا استفاده کردن که می تونیم به یکی دیگه از بازیای موبایل یعنی The Bunker اشاره کنیم.

ولی مسئله مهم کمک گرفتن از دوربین اول شخصه. به خاطر همین ویژگی و البته زد و خورده هایی که هنگام انجام بازی می بینین، خوب آدرنالین خون تون بالا رفته و واسه چند لحظه یه طعم متفاوت از هیجان رو می چشید. اینکه گفتیم بازی با وجود مشکلاتش بازم ارزش تجربه کردن رو داره به خاطر همین المان بود.

کلیک، کلیک و کلیک؛ مهمترین وظیفه شما در بازی همینه. بدیش اینه Shades of Violet در باز گذاشتن دست بازیکنا واسه انتخابا یا بعضی اتفاقات خیلی ضعیف عمل کرده و خیلی فرقی بین نتیجه انتخاب هاتون نمیبینید.

اتفاقات Shades of Violet در سال ۲۰۵۰ می افتن. گرما تاثیر زیادی روی کره زمین گذاشته و خیلی از منابع هم به اتمام رسیدن. اتفاقی که نتیجه اش همون سناریوی تکراری چند دستگی مردم و تلاشای اونا واسه زنده ماندنه. این وسط شما باید از حقایق پشت این گرمای کره زمین و گروهی به نام Shades of Violet سر در بیارین.

بدیش اینه از دیدگاه داستانی و روایت با عنوان جذابی، دست کم تا اینجا، رو به رو نیستیم. بازی شخصیتا بده و اتفاقاتی که می افتن اصلا منطقی نیستن. البته بعضی از ضعفای این بخش رو می تونیم به حساب ایده به کار گیری لایو اکشنا بذاریم ولی بازم مشکلات زیادی به چشم میاد.

از اون طرف در بخش گیم پلی هم کنترل بازی سخت بوده و به خاطر همین مسئله، فاصله بین چکپوینتا باعث شده تا بعضی وقتا خسته شید. البته در قسمت دوم سازنده تا حدودی موفق شده ضعفای بخش کنترل رو بپوشونه و با امید به اینکه همین روند با قسمتای بعدی ادامه یابد.

در قسمت دوم، خیلی از مشکلات اپیزود اول برطرف شدن ولی بازم بازی با اون چیزی که توقع داریم فاصله زیادی داره.

از نگاه منتقدانه، Shades of Violet عنوانی ضعیف هستش ولی واسه دارندگان دیوایسای اندرویدی مطمئنا ساخته extendedVR می تونه جذابیتایی داشته باشه. دلیل اینکه واسه معرفی امروز عزممونو جزم کردیم روی این بازی دست بذاریم هم همین بود.

اگه در iOS بازیکنا می تونن با عنوان خوش ساخت The Bunker سرگرم شن اما روی اندروید این سبک عناوین محبوبیت زیادی نداشته و بازیای مشابه خیلی کمی [شاید حتی Shades of Violet تنها عنوان باشه] پیدا می کنین. پس با وجود تموم ضعفا پیشنهاد می کنیم Shades of Violet رو از دست ندین.

بد نیس بدونین فعلا دو نسخه از بازی عرضه شده و قسمت ابتدایی مجانیه. واسه تجربه اپیزود دوم باید ۱٫۹۹ دلار بپردازید. با در نظر گرفتن منوی New Game، پیشرفت دهنده برنامه داره تا پنج قسمت از این عنوان رو واسه تلفنای هوشمند عرضه کنه.

لینک گوگل پلی واسه قسمت اول – لینک گوگل پلی واسه قسمت دوم

در بخش اپلیکیشنای سایت ما بخونین:

بررسی بازی موبایل ایرونی Live TV Tycoon؛ شبکه تلوزیونی خودتون رو مدیریت کنین

هفت سنگ؛ سرگذشت عجیب لورا

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *