بررسی تطبیقی مدل تأویلی مثنوی مولوی از آیات قرآن کریم با مدل هرمنوتیکی شلایرماخر – دانلود

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی مدل تأویلی مثنوی مولوی از آیات قرآن کریم با مدل هرمنوتیکی شلایرماخر

تکه ای از متن پایان نامه :

 

  1. مولانا جلال­الدین که آن نی­نامه را به صرافت طبع و بی­آنکه از اول قصد تطویل و تفصیل آن­را داشته باشد،ساخته فیه ما فیه

این کتاب مجموعۀ تقریرات مولاناست که در طول سی سال در مجالس فراهم آمده‌می باشد. مطالب این کتاب بیشتر پاسخ­هایی به پرسش­های گوناگون می باشد، که جدا از یکدیگر، و به مناسبت­های گوناگون در محضر مولانا مطرح شده، و بخشی از مطالب هم سخنانی می باشد که مولانا در آن­ها روی به معین­الدّین سلیمان پروانه داشته می باشد. این سخنان توسط پسر او سلطان ولد یا یکی دیگر از مریدان یادداشت شده و به این شکل درآمده ‌می باشد. نثر این کتاب ساده و روان می باشد و مفاد این تقریرات مسائل اخلاقی و عرفانی، توضیح آیات و احادیث و کلمات مشایخ بزرگ صوفیه، و درواقع همان مباحثی می باشد که به صورتی بسیار وسیع­تر و عمیق­تر در مثنوی آمده می باشد.

در این کتاب مولانا، از پدر خود بهاءولد، و از برهان محقّق، از شمس تبریز و صلاح­الدّین زرکوب نیز یاد می­کند و مطالبی از آن­ها می­آورد.(زرین­کوب: 1368، 19)

  1. 2. مجالس سبعه

مجموعه مواعظ و مجالس مولانا یعنی سخنانی می باشد که به وجه اندرز و به‌ طریق تذکیر بر سر منبر اظهار کرده ‌می باشد. و این اثر، هفت مجلس مولانا را دربر دارد، که ظاهراً به دست شاگردان و مریدان ثبت و تحریر یافته می باشد.هر یک از این هفت مجلس، مقدّمه­یی مسجّع و متکلّف به زبان عربی دارد، و پس از آن دعایی  مناجاتی، و آنگاه ستایش پیامبر با عبارات دراز و مسجّع و مصنوع، و باز به زبان عربی.

نثر مجالس سبعه، در بیشتر قسمت­های آن مصنوع و متکلّف می باشد و تعبیرات و ترکیبات دور از ذهن بسیار دارد، امّا محتوای آن­ها به هرحال با آثار دیگر مولانا مربوط می باشد و در فهم مثنوی گاه از آن می­توان کمک گرفت. نسخۀ خطی این کتاب در کتابخانۀ سلیم آقا دراسگدار محفوظ وتاریخ کتابت آن سال ۷۸۸ می‌باشد. (استعلامی: 1384، 56)

  1. 3. مکتوبات

همچنین معروف به مکاتیب که نخستین بار در 1356 هجری قمری در استامبول با عنوان « مکتوبات مولانا جلال الدین» چاپ شده اسن. دراین مجموعه 144 نامه می­خوانیم، که بیشتر آن­ها نامه­های شخصی و خصوصی می باشد که مولانا برای امور جاری زندگی مریدان و آشنایان نوشته، و بسیاری از آنان توصیه نامه می باشد. این نامه­ها با نام پروردگار آغاز می­گردد و پس از آن مولانا مخاطب را با ادب و تکریم یاد می­کند و 

 مطالعه تطبیقی مدل تأویلی مثنوی مولوی از آیات قرآن کریم با مدل هرمنوتیکی شلایرماخر

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه