بررسی تطبیقی مجازات های جایگزین حبس در نظام های حقوقی ایران و آمریکا – دانلود پایانامه ارشد

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی مجازات های جایگزین حبس در نظام های حقوقی ایران و آمریکا

تکه ای از متن پایان نامه :

ث) تعزیر بدل از قصاص نفس ، معاونت در قتل عمدی و محاربه و افساد فی الارض

ج) جرایم اقتصادی ، با موضوع جرم بیش از یکصد میلیون( 000/000/100)ریال

این جرایمی که در این ماده به آن اشاره شده می باشد مانند جرایمی محسوب می شوند که نشان از خطر ناک بودن فرد مجرم دارد پس با فلسفه تعویق و تعلیق همخوانی ندارد و نباید به مجرمین این جرایم این امتیاز را داد. البتّه این ماده بیشتر در مورد تعلیق صدق پیدا می کند نه تعویق زیرا در بحث تعویق تنها جرایم درجه شش تاهشت قابل تعویق هستند و جرایم یاد شده در ماده 47 جزو جرایمی از درجات بالاتری هستند .

مددکار اجتماعی و نیز ملاحضه وضعیّت مرتکب ، دادگاه حسب مورد به تعیین کیفر یا صدور حکم معافیّت از کیفر اقدام می کند.»

اگر فرد موفق گردد تا تمامی خواسته های دادگاه را اجابت نماید و جرمی نیز به عمد مرتکب نشود پس احتمالا متنبه و اصلاح شده می باشد ودیگر نیازی نیست تا فرد را مجازات کنیم  زیرا مجازات بی جای فرد هم با انصاف و عدالت سازگار نیست وهم تاثیر نخواهد داشت و چه بسا دیدگاه افراد را هم نسبت به سیستم قضایی کشور تحت تأثیر قرار دهد.

گفتار دوّم : تعویق صدور حکم در آمریکا

تعویق صدور حکم[1] در آمریکا در ایالات با استقبال نسبتاً خوبی مواجه شده می باشد و در حدود نیمی از ایالات آن را در مجموعه قوانین خود گنجانده اند و کوشش دارند تا از آن در کنار سایر برنامه ها بهره گیری نمایند، امّا در مقابل در قوانین فدرال بهره گیری از آن بسیار محدود می باشد. درک بهتر از نهاد تعویق صدور حکم در آمریکا نیازمند بررّسی شرایط و ویژگی های آن می باشد که در این گفتار به اظهار آن می پردازیم.

بند اوّل: تعریف تعویق صدور حکم در آمریکا

آن چیز که که در کشور آمریکا به عنوان تعویق صدور حکم دانسته می گردد تفاوت خاصّی با همزاد خود در حقوق ایران ندارد . به موجب قانون هر کس که در مرتبه اوّل مرتکب جرم خفیفی گردد اگر دادگاه مناسب[1] Probation before Judgment or Deferred Adjudication or Deferred Judgment

 مطالعه تطبیقی مجازات های جایگزین حبس در نظام های حقوقی ایران و آمریکا

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه