تالیف و نگارگــری کتاب های آموزش نقاشی برای کودکان و کتاب های داستان علمی را در کارنامه ی هنری خود دارد. انیمیشن خط های ساده ، تیراژ برنامه کــودک شبکه 1 و افسانه های ایرانی از ساخته های وی است. لوح، مدال و حمایل افتخار از انجمن حافظان فرهنگ و هنر ایران نیز در کارنامه ی هنری او قرار دارد.

9. مصطفی رحماندوست؛ نویسنده، شاعر و مترجم کتاب کودک است. از سوابق حرفه ای وی، می توان به مدیریت برنامه‌ى‌ کودک سیما اشاره کرد و هم چنین نخستین سایت اینترنتی کودکان و نوجوانان و بخش دیجیتال کتاب خانه ی کودکان کتاب خانه ی ملی را نام برد. صد دانه یاقوت ( شعرموش و گربه (قصه، بازنویسى)، خاله روزگار (قصه) و مثل‌ها و قصه‌های شان و از مقاله ها؛ امروز و دیروز ترانه‌های کودکان، خواب خوش- نگاهی به لالایی های دیروز و امروز از آثار این هنرمند نام آشنا است.

10. محمود برآبادی؛ نویسنده، فیلمنامه نویس و دبیر انجمن نویسندگان کودک و نـوجوان است. وی فیلمنامه نویس مجموعه ی داستانی زنـدگی ابوریحان بیرونی است. از سوابق پژوهشی او، تدوین چند کتاب کار برای مربیان پیش دبستانی با موضوع آلودگی هوا، پژوهش در زمینه ی کارهای نقاشی در کتاب کودک است. از کتاب های وی می توان به؛ حماسه‌ى کوچیک، آبچلیک پاکوتاه، مردى که صدا را اختراع کرد، اشاره نمود.

11. محمدرضا یوسفی؛ نویسنده و فیلمنامه نویس، یکی از پرکارترین نویسندگان کودک و نوجوان که حرفه اش نویسندگی است. خالق 214 اثر که محسن هجری ( نویسنده ) می نویسد؛ ” یوسفی می تواند یکی از نویسندگانی باشد که به دلیل کارنامه ی پربار خود در زمینه ی انتقال دستاوردها و میراث تاریخی، در آسیب شناسی ارتباط با مخاطب نقش موثری بازی کند. به ویژه آن که او توانایی عرضه ی این مباحث به زبانی تئوریک را نیز دارد “. از کتاب هایش باید به؛ ستاره کوچولو ( ترجمه به ارمنی در ارمنستان، در کتاب قصه های برگزیده شده جهان برای دانش آموزان )، ملوچک اشی مشی ( بازآفرینی ) و از جوایز به؛ ستاره‌اى به نام غول دیپلم افتخار IBBY ، حسنى به مکتب نمی‌رفت دیپلم افتخار IBBY اشاره کرد.

مطلب مرتبط :   اثربخشی، ارزشیابی، کارکنان، می‌کنند، سرپرستان

12.محمدرضا شمس؛ شاعر، نویسنده و نمایشنامه نویس از معدود هنرمندانی که می سراید، می نویسد و بازی در برخی برنامه ها را در کارنامه ی هنری خود دارد. 20 عنوان از کتاب های وی در بخش کارهای خلاق قرار دارد، از جمله تو مامان منی؟ . منتقــدین کتاب معتقدند؛ کتاب دیوانه و چاه یک کار عرفانی بر مبنای عرفان شرقی است. و نیز کتاب بادبادک و اسب آبی یک کار فلسفی از این نویسنده و شاعر ایرانی محسوب می شود. کتاب دیگر وی با نام شیر آب و بشقاب چینی گلدار از نگاه منتقدان، توصیفی از عشق شرقی است. از سوابق هنری این نویسنده باید به؛ مجموعه هادی و هدی و بزبز قندی اشاره کرد و نیز داستان روباه و خروس که در کتاب ” بخوانیم و بنویسیم ” سال دوم دبستان چاپ می شود. کالبد شکافی افسانه های ایرانی ( بزبز قندی، حسن کچل، خاله سوسکه ) یکی از مقاله های وی است. و از جوایزی که دریافت داشته است می توان به؛ دیپلم افتخار IBBYبرای کتاب دیوانه و چاه، دختره خل و چل و دیوانه و چاه کتاب انتخابی کتاب خانه مونیخ سال 2004 از طرف شورای کتاب ، تنبل پهلوان برنده نشان کلاغ سفید از کتاب خانه مونیخ سال 2010 ، دیپلم افتخار برای نمایش لی‌لی حوضک از چهارمین فستیوال بین المللی نمایش عروسکی تهران را باید اشاره کرد.

13. سید علی شجاعی؛ نویسنده و مترجم کتاب کودک و قائم مقام انتشارات نیسان است. از کتاب های وی؛ اگر آدم برفی ها آب نشوند ( قرارداد با یکی از انتشارات اتریش برای ترجمه ی آن )، ماجرای بـاور نکردنی خرگوشی ( ترجمه ) می توان اشاره کرد. و از جوایز این هنرمند جوان می توان به؛ فصل شیدایی لیلا برگزیده جشنواره جوان ملی ایران و … اشاره نمود.

مطلب مرتبط :   نشانه‌ای، سپهر، فرهنگ، لوتمان، می‌توان

14. مجید راستی؛ نویسنده و فیلمنامه نویس است. کاری که با نام رضا کوچولو برای کیهان بچه ها می نوشت با عنوان علی کوچولو در تلویزیون به صورت فتوـ انیمیشن پخش شد و نیز مجموعهی داستانها با نام ماجراهای علی کوچولو به چاپ رسیده است. وی دو دوره مسئول گروه کودک و نوجوان شبکه 2 و دو دوره قائم مقام گروه کودک و نوجوان همین شبکه بوده است. نویسندگی بخش بیش تری از فیلمنامه ی مجموعه ی انیمیشن حکایتهای بوستان سعدی بر عهده وی بوده است. و از جوایز باید به؛ علی کوچولو تشویقی کتاب فصل ارشاد، اشاره کرد.

دسته بندی : علمی