دانلود پایان نامه
– چون تا حالا پیش نیامده نمی دونم. ولی فکر کنم اگر دامن بپوشم ولی زیرش جوراب نپوشم بهم تذکر بدهند ولی خب تا حالا پیش نیامده.
برادر هم دارید؟ آن‌ها در مورد پوشش شما نظر نمی‌دهند؟
– نه آن‌ها از من کوچک‌تر هستند و من بیشتر روی آن‌ها مسلط هستم نه آن‌ها.
به نظر شما این موضوع که جلب نظر جنس مخالف در طرز لباس پوشیدن دخترها تأثیر دارد مطلب درستی است؟
– آره به نظرم درسته البته در سنین پایین‌تر بیشتر هست. هر چی بیشتر به خودشان رسیده باشند آرایش‌های متفاوت، مدل موهای مختلف و لباس‌های جذاب‌تر پوشیده باشند خب جذابیت بیشتری دارند دیگر. ممکن هست یک دختر خانمی در میان دوستانش در حال راه رفتن هست و یک پسری بهش متلک می‌اندازد، نه متلک زشت مثلاً می‌گوید چه خوشکل شدی این دختر از آن موضوع احساس رضایت می‌کند. در سنین پایین مثلاً راهنمایی و تا حدودی دبیرستان آره افتخار می‌کنند و ناراحت نمی‌شوند. خلاصه حس خوبی برایشان دارد. دوست دارن بهشان بگویند خوشکل شدی. البته بزرگ‌تر که شدند فکر کنم بیشتر بدشان هم بیاید بیشتر بچه‌ها این‌طوری هستند. به نظرم اعتقادات در این موضوع توی آن سن خیلی تأثیر ندارد. ممکن هست یک خانم چادری هم اگر کسی بهش بگه خوشکل هستی خوشحال بشود ولی فکر کنم بروز نمی ده. کلاً دخترها توی آن سن دوست دارند بهشان بگویند خوشکل شدی.
عنصر ازدواج چقدر در این موضوع موثر هست؟
– می‌گویند من چون خوشکل تر می‌شوم خیلی بهم توجه می‌کنند و پس راحت‌تر ازدواج می‌کنم. زن‌ها توجه را دوست دارند البته نه به شکل متلک‌ها مثلاً خیلی‌ها را می‌شناسم که مذهبی و چادری هم نیستند ولی اگر کسی بهشان متلک از نوع احترام آمیز هم بیندازد ناراحت می‌شوند. حتی تعریف کردن یک پسر از خودشان هم برایشان خوشایند نیست. توی خانواده از این موارد داشتیم.
کلاً متلک اندازی ها ی خیابانی در رفتار خانم‌ها چقدر موثر است؟
– بستگی به فرد دارد یکی ممکن هست خوشش بیاید و هر روز سعی کند بیشتر خوشکل تر و جلب توجه کننده تر بپوشد ولی یکی ممکن هست از فردا رعایت بیشتری بکند و یکی هم ممکن هست هیچ تأثیری روش نذاره. ولی اکثراً من جمله خودم دوست نداریم حتی متلک‌های که بر زیبایی‌مان تاکید می‌کند بشنویم. ولی خودمان را هم تغییر نمی‌دهیم. می‌گویند چرا ما خودمان را تغییر بدیم آن‌ها باید خودشان را درست کنند. آن‌ها کار بدی می‌کنند. البته نگاه هم خیلی مهم است. اکثر زن‌ها از نوع نگاه‌های که پسری که بهشان متلک می اندازه بدشان می‌آید. مثلاً توی خیابان داری راه میری همچنین نگاه ت می‌کند این اذیت کننده است. خب یک جای دیگر را نگاه کن آن باید خودش را درست کند چرا فقط زن‌ها بخواهند خودشان را تغییر بدهند.
به نظر شما تلاش خانم‌ها برای داشتن جذابیت از نوع جنسی است یا از نوعی است که همه انسان‌ها دوست دارند آراسته و جذاب باشند؟
– به نظر در سنین پایین بیشتر جنسی است یعنی اینکه مورد توجه جنس مخالف قرار بگیرند. البته همیشه خانم‌ها اخلاقشان این است که دوست دارن که از زیبایی آن‌ها تعریف بشود. البته فقط زیبایی نه جلوتر از آن. مثلاً ممکن هست دختره خیلی هم لباس آزاد و بی حجاب باشد ولی فقط دوست دارد ازش تعریف بشود مثلاً بگویند چقدر خوشکلی یا چشم‌هایت قشنگ هست ولی نه جلوتر از این. یعنی بهش بگویی بیا نیم ساعت با من پسر باش برخورد بدی می‌کند. به نظرم نود درصد همین طور هستند. همه خانم‌ها خط قرمز دارند ولی حالا این خط قرمزها متفاوت هست.
در مورد خانواده شما همه اعضای خانواده در مهمانی‌ها حجاب دارند؟
– نه مثلاً همین دختر خاله‌هایم که گفتم حجاب ندارند در مهمانی‌ها. دلیلشان هم این است که می‌گویند این‌ها همه مثل برادر های ما هستند با هم بزرگ شدیم این حرف‌ها چیه اصلاً. مادرها شان هم همیشه می‌گویند این‌ها هنوز بچه هستند بگذار جوانی کنند و راحت باشم. نگاه کنید اصلاً آن‌ها همین‌طور بزرگ شدن این‌طوری شکل گرفتند اصلاً بهش فکر نمی‌کنند. برایشان بدیهی ی و طبیعی هست. نمی دونم چطور بگم اصلاً به این چیزها فکر نمی‌کنند. به این فکر می‌کنند که زودتر ازدواج کنند و برن سر کار و این حرف‌ها. ازدواج کردن این معنی را می دهد که قشنگ هستند که میان خواستگاریشان و اگر کسی ازدواج نکرده حتماً قشنگ نبودند دیگر.
به نظر تون تیپ و قیافه و زیبایی در ازدواج خیلی مهم هست؟
– بله خیلی مهم است. به همین دلیل است که دخترها می‌خواهند زیباتر باشند تا شانس بیشتری برای ازدواج داشته باشند. برای پسرها بیشتر ظاهر مهم است.
خب اینجا زیبایی با استفاده از لوازم آرایشی و بیرون گذاشتن مو برای زیبا شدن خیلی متفاوت هست. منظورتان کدام است؟
– خب اگر صرف زیبایی مد نظر باشد که خوب هم مرد و هم زن زیبایی را دوست دارند. من و اکثر خانم‌ها فکر می‌کنند و معتقدند کسانی که آرایش می‌کنند و لباس تنگ و موهای رنگ کرده دارند زیبا تر هستند و در نتیجه خواستگار بیشتری خواهند داشت. البته آقایان مثلاً فکر می‌کنند خانم‌ها با حجاب بی عرضه هستند و سر زبان ندارند. حتی من مادری را می‌شناسم برای پسرش دنبال دختر می‌گشت می‌گفت این چادری ها نمی‌توانند زندگی پسرم را جمع کنند نا توان هستند. می‌گویند چادری ها مظلوم هستند ساده هستند گول می‌خورند و نمی‌توانند زندگی پسرمان را جمع کنند. مثلاً برایم پیش آمده که پرسیدند چادری هست یا نه اگه هست نمی‌ایم خواستگاری. مثلاً می‌گویند دخترای چادری بلد نیستند آرایش کنند. راست هم می‌گویند اخه خب این‌ها اهل این چیزها نبودند بلد نیستند. می‌گویند این نمی تونند خودشان را درست کند و پس نمی‌تواند من را سیر کند. البته مادرشان این حرف‌ها را بیشتر می‌زنند. فکر می کنن اگر پسرشان با یک دختر چادری ازدواج کند آن دختر نمی‌تواند تأمینش کند و سیرش کند. به همین خاطر می‌پرسند بلد هست آرایش کند. یا مثلاً چطوری می‌رود بیرون اهل تیپ زدن هست؟ اگر این کارها را می‌کند ما میایم خواستگاری. من خودم چادری نیستم ولی خب این حرف‌ها حرف‌های خوب نیست. یکی برایم تعریف می‌کرد که شوهرش گفته تو که چادری هستی توی خانه هم آرایش نمی‌کنی و من توی خیابان این دخترها را می‌بینم نسبت به تو سرد می‌شوم و تو هر چی پول برای این لوازم بخواهی من بهت می‌دهم برو لوازم آرایشی بخر و توی خانه استفاده کن.
چون دختر های چادری توی خانه هم آرایش کمتر می‌کنند مردها این چنین گرایشی دارند. مردها فکر می‌کنند این خانم‌های که خیلی آرایشی می‌کنند پس تو خانه خیلی زیباتر هم هستند با اینکه ممکن هست دیگر توی خانه حال و حوصله آرایش کردن نداشته باشد و آن مرد به هدفش هم نرسه. ولی این موثر هست.
شما توی خانواده افراد مذهبی هم دارید؟
– مذهبیشان من هستم شما نگاه نکنید من موهایم را بیرون می‌گذارم من نمازم اول وقت هست و ترک نمی شه حتی اگر کار داشته باشم. دعا می خونم حتی نماز شب هم می خونم. من آخر مذهبی‌های خانواده هستم.
توی جمع‌های خانوادگی‌تان حول موضوع حجاب درگیری و اختلاف نظر پیش می‌آید؟
– خاله‌هایم خیلی به من گیر می‌دهند. می‌گویند چرا روسری را در نمی‌آوری اینجا مهمانی است. حالا یک شبه و از این حرف‌ها. من سعی می‌کنم رد کنم خیلی کشش نمی‌دهم و با خنده و شوخی ردش می‌کنم. خیلی تیکه می‌اندازند. ولی دعوا نمی‌شود.
پس تا حالا برخورد بد و چکشی با شما نشده؟
– چرا توی دبیرستان خیلی بهم گیر می‌دادند. من ابروهایم کلاً نازک هست بهم گیر می‌دادند که تو ابرو هات را بر می‌داری و از این حرف‌ها. که من مجبور شدم عکس‌های بچه گی ام را بیاورم و مادر هم آمد تا قبول کنند ابرو های من همین‌طور هست. خیلی ناراحت می‌شدم ولی من سعی نمی‌کردم لجشان را در بیاورم. من همین طوری هستم و نه کسی می تونه بیشتر کند حجابم را نه کمتر. ممکن هست چادر بپوشم می‌خواهم بروم یک محله خاص ولی موهایم را داخل نمی‌کنم. مثلاً باشگاه خبرنگاران که می‌روم گیر میدن و من چادر می‌پوشم ولی موهایم را بیرون نمی‌گذارم.
خانم‌ها در مواقعی که عادت ماهیانه هستند و از لحاظ روحی هم تأثیرات بدی روی آن‌ها هست و نوعی درون گرایی و افسردگی خفیف دارند سعی می‌کنند با آرایش آن را تحت تأثیر قرار بدهند؟
– من که این‌طور نیستم ولی خیلی‌ها را می‌شناسم که آن مواقع بیشتر آرایش می‌کنند. فکر می‌کنم اعتماد به نفس بهشان می ده. مواقعی هم که ناراحت هستند آرایش کردن سرگرمشان می‌کند و مشغول آن میشن نه اینکه می‌خواهند جلب توجه بیشتری کنند. با این سرگرم می‌شوند و سعی می‌کنند مرتب‌تر باشند و این‌طوری شاد تر به نظر برسند. احساس بهتری دارند.
شما وقتی جاهای مختلفی می‌روید آیا متوجه تفاوت رفتارها به خاطر تیپ و ظاهر شما می‌شوید؟
– بله مثلاً یک جا دولتی هست و من این‌طوری بروم برخورد خوبی با من ندارند مثلاً اگر کار دولتی باشد که اصلاً برخورد خوبی نمی‌کنند اما اگر خصوصی باشد کاری به تیپ و لباس من ندارند یا ممکن هست برعکسش را انتظار داشته باشند.
موضوع دیگری به نظر تون می رسه بخواهید بفرماید؟
– بله. یک موضوع ذهن من را خیلی درگیر کرده. من کلاً دامن را خیلی دوست دارم. در تاریخ ایران هم زن‌ها دامن‌ها بلند و پوشیده زیاد استفاده می‌کردند چرا ما الآن نمی‌توانیم استفاده کنیم. هم پوشیده هست هم بلند چه اشکالی دارد. دامن کوتاه نه دامن بلند تا روی کفش. دامن مال خانم‌هاست اگه آن‌ها نپوشند کی بپوشد.

مطلب مرتبط :   بطلان، حقوقی، تخلف، تعهد، اجاره

مصاحبه با زهرا 24 ساله
به نظر شما چند نوع و دست خانم با حجاب داریم؟
– طیف‌های متنوعی هست. یک نوع هستند که از بچگی مادرشان حجاب و چادری داشته آن‌ها هم با حجاب شدند. یکی هم الزاماً مادرش چادری نیست ولی خودش بزرگ که شد فکر می‌کند و چادر را انتخاب می‌کند که حالا می تونه مادرش چادری باشد یا نباشد آن خودش چادر را انتخاب می‌کند. البته برعکسش هم هست یعنی فکر می‌کنند و چادر را می‌گذارند کنار.
البته در این بین یک عده هستند که با فکر و با تحقیق مطالعه چادر را انتخاب می‌کنند که این‌ها چادر را عاشقانه دوست دارند و عمیقاً به آن معتقد هستند و مستحکم هستند در انتخاب.
یک عده هم از ترس خدا حجاب را رعایت می‌کنند که می تونند گروه سومی باشند ولی باز هم ممکن هست در بین آن‌های که به خاطر اینکه خانواده این‌طوری بودند و آن‌های که اعتقادی به چادر رسیدند هم وجود داشته باشند این‌طور افراد. این آدم‌ها خودشان می‌دانند زن برای مرد جذابیت دارد و از آن طرف هم تعداد زیادی آیه و حدیث داریم در مورد اینکه وای بر زنی که جلو نامحرم بی حجاب باشد یا مثلاً از زینت هاش استفاده کند و یا بوی عطرش به مشام برسه خوب آدم وقتی این احادیث را می بینه و می‌شنود خب احساس ترس می کند که بخواهد حجابش را کنار بگذارد.
به