دانلود پایان نامه

تعریف مفهومی سایت: مجموعه ای از فایل های حاوی متن،تصویر یاگرافیک و… متصل به هم ،که غالباً شامل یک صفحه اصلی می باشدکه بر روی یک سرویس خدمات دهنده اینترنتی و یاهاست قرار دارند و به عنوان مجموعه ای از اطلاعات توسط یک فرد،گروه یا سازمان تهیه و نگهداری می شوند و عموم مردم می توانند بوسیله اینترنت به آن دسترسی داشته باشند.

تعریف عملیاتی سایت: به مجموعه کلیه صفحاتی که در اینترنت دارای یک آدرس مشخص هستند و کاربران می توانند آنها را مشاهده کنند،سایت گفته می شود.

 • اینترنت[2]

تعریف مفهومی اینترنت: اینترنت شبکه ای وسیع از کامپیوترهاست که در نقاط مختلف جهان قرار دارند و به یکدیگر متصلند از نگاهی دیگر اینترنت مجموعه پایان پذیری از پایگاه های داده[3] است که اطلاعات مختلف و متنوع فردی و جمعی انسان ها را در خود جمع آورده کرده است و هرروز نیز گسترش می یابد همین تعریف،بخوبی فرصت ها و نیز تهدیدهایی را که در ورای آن نهفته است،نشان می دهد پتانسیل های مثبت و کاربردهای مفیدی که جنبه های گوناگون زندگی انسان را تحت تأثیر قرار داده و تسریع،تسهیل و خلاقیت را برایش به ارمغان می آورد،بخشی از توانایی های معجزه آسای این شبکه است.

تعریف عملیاتی اینترنت:عبارتست از کلیه کامپیوترهایی که در سراسر دنیا به هم متصل هستند.شبکه ای که این کامپیوترهارا به یکدیگر متصل می سازدو متدهای انتقال اطلاعات روی این شبکه.

اینترنت متشکل از میلیونها کامپیوتر است که همگی مشابه شبکه بزرگی از تارهای عنکبوت به هم مرتبطند. برخی از کامپیوترها، میزبان اطلاعاتی می‌باشند و بقیه، برای افرادی مثل ما و شما، دسترسی به اطلاعات را فراهم می‌آورند.

ایجاد پایگاههای اینترنتی به سال 1969 یعنی زمانی که وزارت دفاع آمریکا، آژانس پروژه‌های تحقیقاتی گسترده ( ARPA )  را بنا کرد، برمی گردد.. اینترنت مالک خاصی ندارد و آژانس پروژه‌های تحقیقاتی گسترده، اینترنت را جهت تمرکززدایی اطلاعات به وجود آورد. بنابراین اینترنت برای عملکرد متکی به یک یا چند کامپیوتر نیست و هیچ شرکت یا دولتی مالک یا مدیر اینترنت نیست.

 • فضای مجازی[4]

تعریف مفهومی فضای مجازی: این فضا محیط الکترونیکی با محیط شبکه ای از کامپیوترها دانسته می شودکه با استفاده از جلوه های سمعی و بصری[5] سعی دارد تا اشیاء و واقعیت های سه بعدی جهان واقعی را مشابه سازی کند، اما ادعا می شود که فاقد مادیت فیزیکی هستند.

تعریف عملیاتی فضای مجازی: فضای مجازی به مجموعه هایی از ارتباطات درون انسان ها از طریق رایانه و مسائل مخابراتی ، بدون در نظر گرفتن جغرافیای فیزیکی گفته می شود. یک سیستم آنلاین[6] ، نمونه ای از فضای مجازی است که کاربران آن می توانند از طریق ایمیل با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برخلاف فضای واقعی ،در فضای مجازی ، به جابجایی های فیزیکی نیاز نیست و همه ی کارها فقط از طریق فشردن کلیدها یا حرکات «ماوس» انجام می شود.

 

 • اجتماعی شدن

تعریف مفهومی اجتماعی شدن: تعامل بین یک شخص و محیط اجتماعی او را نشان می دهد که نتیجه آن یک سازش متقابل بین فرد و جامعه بوجود می آید . یا فرایندی است روانی-اجتماعی که بر پایه ی آن شخصیت اساسی تحت تأثیر محیط و مخصوصاً نهادهای تربیتی ،دینی و خانوادگی تشکل می یابد.

تعریف عملیاتی اجتماعی شدن :اجتماعی شدن ،رونداخذ معارف ،الگوها ،ارزش ها و نمادها می باشد. یا شیوه های عمل ،تفکر و احساس خاص گروهها ،جامعه و تمدنی است که هر شخص مجبور به زندگی در آن است،این روند از بدو تولد آغاز و در تمام طول حیات ادامه می یابد و متوقف نمی شود مگر با مرگ.

 

 

 

 

 

 

فواید اینترنت برای کودکان

اینترنت یک منبع اطلاعاتی و ارتباطی جهانی گسترده است که فرزندان شمارا قادر به استفاده از آن در کسب اطلاعات راجع به موضوعات مختلف بازیهای کامپیوتری، ملاقات دوستان، انتخاب واحدهای درسی و شرکت در صدها سرگرمی و فعالیت آموزشی دیگر می‌کند.فواید اینترنت فراتر از کمک به فرزندانتان در انجام تکالیف مدرسه است. اینترنت توانایی سفر به دور دنیا و یادگیری مطالب جدید در مورد دیگر اماکن، فرهنگها، افراد و علوم مختلف از جمله تاریخ، هنر و بسیاری موارد دیگر را فراهم می‌کند.

به طور خلاصه در این جا به هفت دلیل عمده ای که دسترسی کودکان به اینترنت را ضروری می سازد اشاره می‌شود:

 • برای دسترسی به علم و دانش. هزاران کتابخانه مرجع و دایره المعارف در اینترنت قابل دسترسی است.
 • برای گفتگو با کارشناسان در رشته‌های خاص جهت کسب اطلاعات.
 • جهت دسترسی به خبرهای روز.
 • برای تماس با خانواده و دوستان به صورت ارزان( برای مثال از طریق پست الکترونیک)[7].
 • برای امکان بازیهای آموزشی با افراد دیگر در سرتاسر جهان.
 • برای یادگیری در مورد دیگر فرهنگها، اماکن و زبانها.
 • برای قضاوت کردن دیگران در مورد عقاید شما بدون آگاهی از سن و ظاهر شما.

خطرات اینترنت

اینترنت هم همانند تمام وسایل  و ابزاری که در زندگی روزمره از آن استفاده می نمائیم در صورت استفاده نابه جا خطراتی را برای ما به همراه دارد. در هنگاه استفاده از همه ی این وسایل باید هنگام انجام دادن کار مراقب خطرات احتمالی آن نیز باشیم.

خطرات اینترنت می تواند همه ی سنین را در بر گیرید و به این صورت نیست که تنها طیف یا گروه خاصی را هدف قرارداده باشد، اما چون بحث ما در مورد اینترنت و کودکان می باشد بالطبع باید در مورد خطرات اینترنت برای کودکان بحث نمائیم: 

سودجویان از طریق اینترنت و از روش های گوناگون  برای به دام انداختن کودکان استفاده می‌کنند.

یک فرد سودجو، شخص بزرگسالی است که میل جنسی شدیدی به کودکان دارد. امروزه سودجویان به طور روز افزونی از اینترنت برای سازماندهی گروههایی که اقدام به تهیه و توزیع تصاویر منسجمی از کودکان می‌کنند استفاده می‌نمایند.

سودجویان و کلاهبرداران می توانند با گذراشتن لینک[8] های خاصی در سایت خود فرد را به  سمت هدف و مسیر خاصی در اینترنت بکشانند و از این طریق به هدف خود برسند.مسئله امنیت کامپیوتری و مخصوصا امنیت اینترنتی روزبروز اهمیت بیشتری بخود می گیرد و جایگاه خود را در روابط خانوادگی اعضاء خانواده، درست مشابه رفت و آمد و ترددهای عادی و روزانه کودکان مهم و پراهیمت میسازد. همانگونه که شما نصایحی برای کودکان در رفتار و برخورد با غریبه ها در مدرسه و محیط بیرون دارید و قوانینی برای آن تعریف میکنید و اصرار بر اجرای آن دارید، باید در مورد وبگردی و آنلاین شدن کودکان هم همانقدر نکته بین و دقیق رفتار کنید.

مطلب مرتبط :   ققنوس، پرنده، افسانه، اساطیر، یشت

قبل از آنکه کودکان شما اقدام به رفتن بروی اینترنت کنند و به عبارتی به وبگردی پرداخته و به آن عادت کنند لازم است تا تک تک اعضا خانواده بدانند و بفهمند که هنگام آنلاین شدن چه کارهایی میتوانند و چه کارهایی نمیتوانند انجام دهند.

بهترین روش آنست که همه دور هم نشسته و قوانینی تعریف کنید که همگی آنرا فهمیده و قبول کنند و آنرا مانند یک دستورالعمل برای هر کودک مطابق سن او بروی کاغذ آورده و قوانین خاص سن او را برایش مشخص سازید تا هنگام وبگردی از آن استفاده کند. این قوانین را در ادامه بشما پیشنهاد مینمایم.

بهتر است این دستورالعملها را مطابق یک قرارداد تنظیم کرده و بعد از تفهیم به کودک، آنرا به او بدهید تا امضاء کند و موافق اجرای آن نیز باشد. البته این مسئله بستگی مستقیم به سن کودک دارد و هرچه سن او بالاتر میرود حساسیت بیشتری می یابد.

پس بیایید تا به کودکانمان کمک کنیم با امنیت بیشتری از اینترنت استفاده کنند. کودک شما در چه مقطع سنی قرار دارد؟ ابتدا این مقطع سنی را مشخص کنید و سپس توصیه های این مطلب را خوانده و دنبال نمایید.
الف) سنین 2 تا 4 سال –
آغاز

معمولاً در این سن فعالیتهای اینترنتی با همراهی والدین انجام میشود مانند نگاه کردن به عکسهای خانوادگی، استفاده از یک وبکم[9] برای ارتباط با سایر اعضاء خانواده و فامیل و یا دیدن سایتهای مورد علاقه کودکان مانند سایتهایی که لیست آنها در سایت کامتونت[10] آمده است. مطابق مطالعاتی که در سال 2003 انجام شده است کودکان پیش دبستانی یکی از پررشدترین مصرف کنندگان اینترنتی محسوب میشوند. هرچند که این کودکان توجه محدودی به فعالیتهای آنلاین دارند اما تصاویر و اصوات اینترنتی میتواند به بازسازی قوای تجسمی آنها کمک کرده و

تجربیاتشان را دوچندان نماید.

اما سئوال اینجاست که گروه پیش دبستانی چه نوع فعالیتهای آنلاین می توانند داشته باشند. پاسخ اینست که والدین و پدربزرگ و مادربزرگها بچه ها را به دیدن وب سایتهای مخصوص کودکان میبرند و به بازیهای آنلاین میپردازند. در این رده سنی افراد بزرگسال نقشی اساسی در ایجاد محیط امن اینترنتی بازی میکنند و از نزدیک اقدام به مراقبت از کودکان خود مینمایند.

 • حال باید دید که چه نکات امنیتی را میتوان در این گروه رعایت کرد.

1) همیشه وقتی آنها میخواهند به اینترنت وصل شوند همراهشان باشید.

2) با افزودن سایتهای مخصوص کودکان که میشناسید در لیست Favorites برایشان یک محیط آنلاین شخصی ایجاد نمایید.

 3) از موتورهای جستجوی مخصوص کودکان مانند MSN Kids Search به آدرس اینترنتی http://sea.search.msn.com/kids برای جستجوی موارد مورد نیاز استفاده کنید.

4) ابزار فیلتر سازی اینترنت را مورد توجه قرار دهید. MSN Premium Parental Controls میتواند بشما کمک کند.

5) به کمک ابزار پیشگیری از بروز پاپ آپ از کودک حکایت کنید. اکثر نمونه های ویندوز XP بروز شده، حاوی این قابلیت هستند. تولبار MSN هم میتواند بشما کمک کند. این تولبار را میتوانید از آدرس http://toolbar.msn.com بردارید.

ب)سنین5تا6سال-خودمختاری
بچه های این سن بیشتر تمایل دارند تا به تنهایی وبگردی کنند. در این مرحله باید با آنها بیاموزید که به چه نکاتی دقت کنند. این رده سنی دیدی مثبت به دنیا دارد و معمولا همه چیز را باور دارد.

بچه های این سن معمولا دستورات کامپیوتر را دنبال میکنند، از ماوس استفاده میکنند و به بازیهای کامپیوتری میپردازند. البته آنها وابستگی شدیدی به افراد بزرگسال دارند تا بتوانند به وب سایت مورد نظر برسند، ایمیل بفرستند یا اطلاعات آنلاین را تحلیل کنند.

 • مسائل امنیت برای وبگردی این رده سنی به این شرح است.

1) مانند رده سنی قبلی نکات امنیتی را راعایت کنید.

2) کامپیوتر را به نحوی قرار دهید که بتوانید صفحه آنرا دیده و فعالیتهای کودک را زیر نظر بگیرید.

3) به کودک خود مسائل شخصی را بیاموزید و به او یاد دهید که اطلاعات مربوط به خود و خانواده را وقتی آنلاین است به دیگران نگوید.

4) در این سن به او اجازه ندهید تا از سیستم پیام فوری IM ، ایمیل، چت روم استفاده کند.

5) در کودک خود این اعتماد را بوجود آورید که اگر مسئله ای او را در اینترنت ناراحت کرد با شما در میان بگذارد.

ج) سنین 7 تا 8 سال – رشد علائق

بچه های این رده بدنبال انجام کارهایی که از آن منع شده ا ند میروند. وقتی آنلاین هستند به سایتهایی میروند که اجازه ندارند و یا با کسی صحبت کنند که نباید. این سن بسیار به خانواده علاقمند است. دوست دارد در مورد جنسیت و توانمندی عقلی خود بداند، اعتماد میکند و سئوالی درباره شناسایی طرف خود نمیکند.

 • مسایل امنیتی این سن میتواند بشکل زیر باشد.

1) مطابق ابتدای مقاله، یک قانون برای استفاده از اینترنت تدوین کنید.

2) او را تشویق کنید که فقط از سایتهایی دیدن کند که اجازه آنرا دارد.

3) مسائل مطرح شده در ردیفهای سنی قبلی را نیز رعایت کنید.

4) بجای آنکه به کودک اجازه دهید آدرس ایمیل شخصی داشته باشد یک آدرس ایمیل خانوادگی بگیرید.

5) به کودک بگویید قبل از ارسال اطلاعات در محیط آنلاین، شما را آگاه سازد.

6) از فیلترهای ایمیل برای جلوگیری از دریافت ایمیلهایی از افراد بخصوص یا حاوی مطالب و موارد نامناسب استفاده کنید.

7) در این سن به او اجازه استفاده از پیام فوری IM را ندهید.

8) او میتواند فقط از چت رومهای سایتهای مخصوص کودکان تحت نظارت شما استفاده نماید.

9) درست مانند رفتارهای او با سایر دوستانش در زندگی عادی، از او درباره دوستان آنلاینش سئوال کنید و به بحث بنشینید.

10) با او درباره امنیت مسائل جنسی بزبان کودکانه صحبت کنید و هشدار دهید چون میتواند براحتی وارد این نوع سایتها شود.

د) سنین 9 تا 11 سال – وبگرد دانا

این نوجوانان میخواهند همه چیز را بدانند. برای آنها عادی است که بدانند آنجا چیست. برای عدم دسترسی به مسائل خطرناکی مانند مسائل سکسی و یا نحوه ساخت بمب و آدم کشی میتوانید از کنترلهای مخصوص اولیا در اینترنت استفاده کنید تا آنها را سد نمایید. این سن در حین وابستگی به خانواده تمایل زیادی به استقلال دارد. او  میخواهد ا ز مسائل اطراف برای خود جذابیت درست کند و

مطلب مرتبط :   مجنون، لیلی، (همان:، مولانا، دیوان

ارتباط با دوستان برایش بسیار مهم میشود.

بچه های این سن از اینترنت برای یادگیری و تحقیق مسائل مدرسه سود میجوید. آنها میتوانند موزیک دانلود کنند، از ایمیل استفاده کنند، به بازیهای آنلاین بپردازند. آنها بهترین راه برای ارتباط با دوستانشان را پیام فوری IM می دانند.

 • برای حفاظت از این گروه سنی، موارد زیر مهم خواهد بود.

1) مسائل گروهای قبلی در اینجا هم کاربرد دارد.

2) مصر باشید که کودک شما هیچگاه افراد آنلاین را بصورت واقعی ملاقات نکند.

3) به او بیاموزید که بدون اجازه شما اقدام به دریافت فایل[11] از اینترنت نکند. ممکن است او با این کار

انواع برنامه های جاسوسی و ویروسها را به کامپیوتر راه دهد.

4) بهتر است یک user account با محدودیت در اختیار او قرار دهید تا بدون اطلاع شما نتواند کارهایی مانند نصب برنامه روی کامپیوتر انجام دهد.

5) به او در مورد سایتهای مستهجن هشدار داده و او را به سمت سایتهای مفید هدایت کنید.

6) حتما به ایمیل و اشتراک پیام فوری IM او دسترسی داشته باشید تا مطمئن شوید که با غریبه ها ارتباطی ندارند.

7) با کودک خود درباره عادات رفتارهای شایسته آنلاین صحبت کنید. آنها باید یاد بگیرند که از اینترنت برای ایجاد شایعه و یا آسیب رسانی به دیگران استفاده نکنند.

 

 

 

 

مطالب نامناسب و غیر مجاز در اینترنت

مطالب نامناسب نیز یکی دیگر از خطراتی است که کودکان ما را تهدید می‌کند. وجود سایت هایی با محتواهای وحشتناک و مشمئز کننده و یا سایت های هرزه نگار که به راحتی و تنها با تایپ چند عبارت کوتاه در اختیار کودکان ما قرار می‌گیرد.

رؤیت مطالب نامناسب در اینترنت ممکن است  از همان کودکی ، کودک را به مسیری ببرد که پدر و مادر مخالف آن هستند. روزی در هنگام تماشای  یک مسابقه ی فوتبال صحنه ای را دیدم که اگر اینجا نقل کنم مشخص خواهد شد که والدین تا چه اندازه مواظب فرزندانشان هستند تا کلمات رکیک را نه جایی بشنوند و نه درجایی مشاهده نمایند.

روزی در یکی از ورزشگاه های کشور و در جریان یک مسابقه فوتبال لیگ برتر که اتفاقا به صورت زنده از یکی از  شبکه های استانی در حال پخش شدن بودن پدری هر دو گوش فرزندش را محکم گرفته بود.

پس از پایان مسابقه فوتبال وقتی که گزارشگر برنامه  ورزشی  نود از این پدر دلیل این کار را پرسید گفته بود که می خواستم پسرم فحش ها و حرف های رکیکی که تماشاگران در دقایق پایانی مسابقه فوتبال بر زبان می آوردند را نشنود.

حال قطعاً در اینترنت که بزرگی  و عظمت آن به وسعت یک دنیاست و در آن همه چیز خوب و بد یافت می شود و صد البته خوبی ها و نکات مثبتش بیش از نکات منفی آن است  باید مراقب بود و خیلی هم باید مراقب بود.

ارتکاب جرایم: بمبها، مواد مخدر، دزدی و شخصیت های غیر واقعی

در برخی از صفحات مخرب سایتها اطلاعات و دستورالعملهای ساخت انواع بمبها و… توضیح داده شده است. در کمتر از 60 ثانیه بعد از وارد کردن واژه‌های کلیدی [12]مناسب، چند سایت اینترنتی حاوی دستورالعملهای دقیقی با عناوین ذیل را می‌توان پیدا کرد:

چگونه یک بمب اولیه دستی بسازید.

چگونه از مواد شوینده، مواد منفجره بسازیم.

مبارزه با تستهای متابولیت مواد مخدر و…..

زورگویی‌های الکترونیکی نیز یکی دیگر از خطرات اینترنتی است و عبارت است از اذیت و آزاری که از طریق رسانه‌های الکترونیکی صورت می‌گیرد. این مسئله از افترا و تهمتهای ناروا بر روی سایت گرفته تا تهدیدات ارسال شده توسط پیام های الکترونیکی یا تلفن های همراه را در بر می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

تهاجم به حریم خصوصی

این گفته که هیچ چیز مجانی به دست نمی آید در اینترنت هم مثل دنیای واقعی، مصداق دارد. در بسیاری موارد، شما حریم خصوصی خود را فدای اینترنت می‌کنید و این کار را با استفاده به ظاهر رایگان از نرم افزارها و خدمات کامپیوتری انجام می‌دهید.

بسیاری از سایت ها اعلام می نمایند که هرشب می توانید جدیدترین اخبار را در ایمیل خود داشته باشید یا خیلی از آنها اعلام می نمایند که ما جدیدترین آهنگ های موسیقی را به ایمیل شما ارسال خواهیم کرد و یا پیام های مشابه اینچنینی و در مقابل  از شما آدرس ایمیل و پسوردتان را می خواهند.

باید دقت نمود که در اکثر سایت و معمولا در سمت راست یا چپ لینکی تحت عنوان عضویت در خبرنامه قراردارد.

این مسأله در خیلی از سایت های معتبر و سایت های وابسته به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی نیز صادق است چرا که مدیر سایت می خواهد از طریق ایمیل با شما در ارتباط باشد و آخرین اخبار و یا به طور مثال محصولات شرکت را برای شما ارسال نماید.

در این موارد منطقی است که فقط از شما نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل شما خواسته شود ، حالا ممکن است گاهی وقت ها شماره همراه شما هم پرسیده شود که این هم تاحدودی منطقی به نظر می رسد اما اگر از شما به طور مثال از شما رمز[13] ایمیل شما یا رمز کارت شما پرسیده شود در این مواقع باید احساس خطر نمود و با احتیاط عمل نمود، چراکه تنها با داشتن  آدرس ایمیل هم فرد قادر خواهد بود برای شما ایمیل ارسال نماید و یا با داشتن شماره روی کارت به حساب شما پول واریز نماید و نیازی به رمز نیست.

برخی از سایت ها هم از کاربران خود درخواست می کنند که در صورت تمایل به استفاده از خدمات سایت  ابتدا باید در سایت عضو شوند  که در اینجا هم وضعیت به همین منوال می باشد و شما نباید رمز خود (حالا رمز هر چیزشخصی که مربوط به شماست) را در اختیار مدیر سایت قراردهید.

 

[1] site

[2] internet

[3] Data base

[4] Sayberi space

[5] multimedia

[6] online

[7] Email

[8] link

[9] webcam

[10] Come too net

[11] File download

[12] Key words

[13] password

دسته بندی : علمی