توطئه ها و فشارهای دشمنان جهانی ایستادند. به همین دلیل است که اکنون ملت مبارز ایران در حالی وارد سی و سه سالمین حیات پربار انقلاب خود می شود که با مباهات تمام، استقلال خود را حفظ کرده است و قطعاً پس از این نیز برخلاف تمام تحریم های دشمنان جهانی، از استقلال خود با تمام توان پاسداری خواهد نمود.
1-4-2- استقلال علمی
در رژیم ستم شاهی دستیابی به علوم مختلف و پیشرفت های تکنولوژیکی و تکیه بر داشته های داخلی، یک گفتمان و رویکرد مسلط نبود، بلکه تمام نگاه های رژیم منحوس پهلوی به دنیای غرب معطوف بود و باتوجه به اینکه کشورمان همیشه در طول تاریخ مهد تمدن و علم به شمار
می رفته اما باید اذعان داشت که در حکومت پهلوی در مسیر خودباختگی علمی و فرهنگی و وابستگی به بیگانگان حرکت می کرد.
اما بعد از انقلاب اسلامی شاهد استقلال علمی بوده ایم .امام خمینی در این باب جوانان را مخاطب قرار داده و می فرمایند : اکنون وقت آن است که به خود آییم و توطئه های استعماری را خنثی کنیم و جوانان عزیر ما که سرمایه های میهن هستند باید بدانند که رفتن به غرب و شرق برای آموختن علوم مختلف آنان را از رسیدن به مقصود که استقلال و آزادی است باز می دارد و وابسته ترشان خواهد نمود. دشمنان ما که به کشور مان چشم طمع دوخته اند هرگز نخواهند گذاشت ما استقلال پیدا کنیم و از وابستگی رها شویم باید به خود تلقین کنیم که در غرب هیچ خبری جز عقب نگه داشتن ما از قافله تمدن و تعالی نیست و باید همه بدانیم که دشمنان غارتگر ما چشم طمع به دانشگاهها دوخته اند که ولو در آینده ای دور به دانشگاهها رخنه کنند و جوانان پاکدل را با افسانه ها و دروغپردازیها منحرف نمایند و راه را برای خود و چپاولگریها و استثمارها باز نمایند. اساتید متعهد به مصالح کشور و جوانان پرشور وطنخواه ناظر باشند که مبادا در صفوف آنها از غربزدگان فرصت طلب رخنه کنند و مقاصد شوم جهانخواران را بتدریج تحمیل نمایند. اگر کوچکترین انحراف را در اقوال و اعمال شخصی دیدید آن را کوچک نشمارید و بلافاصله در نطفه خفه کند .(صحیفه امام، جلد ۱۸ : ۳۳۸ و ۳۳۹ )
یکی از افتخارات غرورآفرین جمهوری اسلامی ایران، رشد روزافزون و حضور فعال کشور در عرصه‌های علمی است؛ به‌گونه‌ای که هم‌اکنون دانشمندان و پژوهشگران ایرانی در زمرۀ دانشمندان و پژوهشگران ممتاز جهان قرار گرفته‌اند.
دستیابی به فنّاوری و دانش کامل چرخۀ سوخت هسته‌ای و ساخت مجتمع عظیم یو.سی.اف اصفهان، مجتمع غنی‌سازی نطنز، کارخانۀ آب سنگین اراک و قرار گرفتن در ردیف پنج کشور برتر جهان در این زمینه و همچنین ورود موفقیت‌آمیز و هم‌زمان با سایر کشورهای پیشرفته به عرصۀ علوم جدید، مانند لیزر، بایو و نانوتکنولوژی (برای تقریب به ذهن باید یادآوری شود که قطر اتم محصولات تولیدشده از نانو یک هشت‌هزارم موی انسان است)، میکروالکترونیک، ورود به علم ژنتیک و تولید اولین گوسفند و موش شبیه‌سازی‌شده، دستیابی به دانش فنّی استفاده از پلیمرهای گیاهی در صنایع بسته‌بندی، در جایگاه پنجمین کشور پس از امریکا، آلمان، انگلیس و ایتالیا، تنها بخش ناچیزی از افتخارات کسب‌شده در این زمینه است.
توسعۀ چشمگیر سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و بهره‌برداری گسترده از علوم رایانه‌ای در کشور، طراحی سیستم انتقال هم‌زمان صوت و تصویر در اینترنت و رشد 70 درصدی انجمن‌های علمی، ساخت انواع روبات و کسب موفقیت‌های جهانی در مسابقات روبوتیک و قرار گرفتن ایران در ردیف پنج تا هشت کشور برتر روبوکاپ جهان، کسب موفقیت‌های جهانی در المپیادهای مختلف علمی، از جمله المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر، و کسب مقام نخست جهانی در مسابقات علمی و اختراعات در سوئیس، کسب مقام دوم در نمایشگاه بین‌المللی اختراعات و ابتکارات در مسکو و همچنین افزایش ثبت اختراعات، که تقریباً به‌طور کامل پس از انقلاب آغاز شد و تا سال 1381 به پانصد مورد و پس از تأکیدهای مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت ایجاد نهضت نرم‌افزاری و تأکید مجدد در مردادماه سال 1385 برای تهیۀ نقشۀ جامع علمی کشور، با جهشی چشمگیر، به حدود شش‌هزار اختراع در سال 1386 رسیده است، بخش دیگری از این موفقیت‌ها به‌شمار می‌رود. (روزنامه کیهان، 25 اردیبهشت 1387 )
این موفقیت ها نشان دهنده رشد و انکشاف علمی ایران در سال‌‌های پس از انقلاب اسلامی است،‌بگونه ای که هم اکنون ایران درمجموع در ردیف 10 کشور برتر جهان در المپیاد‌‌های علمی قرار گرفته است.( روزنامه جمهوری اسلامی17/1/89)
مجموعه این موفقیت‌ها سبب شده است که در هر سال میزان تولید علم در کشور به دو برابر برسد و در سال 1386 ایران در مقام کشور پنجم آسیا و اول منطقه در تولید علم و فنّاوری به‌ویژه در رشته‌های ریاضی، مکانیک، پلیمر، شیمی، مهندسی شیمی، فنّاوری نانو و پزشکی و رتبۀ دوازدهم ریاضی، سیزدهم کامپیوتر، هفدهم مکانیک، هیجدهم شیمی، پانزدهم نانو در جهان مطرح، و مرکز شبکۀ نانوتکنولوژی در میان کشورهای اسلامی شود (در رشتۀ نانو ایران در جایگاه اول در منطقه و جهان اسلام و پنجم در آسیا و بیست‌وپنجم در سطح جهان قرار گرفته است). (همان )
افزایش بی‌سابقۀ ظرفیت دانشگاه‌ها، که فقط در چند سال اخیر بیش از 92 درصد رشد یافته، همراه رشد چشمگیر هیئت‌های علمی و همچنین افزایش تعداد دانشجویان، که از حدود دویست هزارنفر در قبل از انقلاب، به بیش از 000/300/3 در بعد از انقلاب اسلامی در مقاطع و رشته‌های مختلف رسیده است (این مقدار برابر سطح آموزش عالی در کشورهای صنعتی است؛ یعنی سه‌هزار دانشجو به ازای هر یکصدهزار نفر) و علاوه بر آن پذیرش تعداد بسیاری دانشجوی خارجی در نظام آموزشی عالی، از دیگر مصادیق توسعۀ علمی کشور است. (روزنامه کیهان، 5 خرداد 1387)
با این اوصاف می توان گفت روحیۀ خودباوری و اعتماد به نفس ملی که انقلاب اسلامی ایران در مردم ایجاد کرد، عرصه‌های علمی و تکنولوژیک را نیز بی‌رقیب نگذاشت. گذشته از هر آنچه مطرح شد موارد بسیار دیگری نیز در کارنامه علمی انقلاب اسلامی و هویت ملی ایرانی موجود است که قطعاً از حوصله این پژوهش خارج می باشد . اما بطور کل می توان می توان این شکوفایی هویت ملی علمی را در چند سط مطرح نمود.
1. دستیابی به فناوری هسته‌ای و به عبارتی بومى کردن دانش هسته اى و سایر علوم استراتژیک
2. پیشرفت‌های شگرف در دانش استنساخ و شبیه‌سازی.
3. فنآوری نانو تکنولوژی و فنآوری سلول‌های بنیادی
4. عدم نیاز شهروندان بیمار برای معالجه به خارج از کشور.
5. تلاش برای دستیابی به داروی بیماری‌های صعب‌العلاج نظیر ایدز.
6. ریشه‌کن کردن بیماری‌هایی نظیر فلج اطفال در سراسر کشور.
7. خودکفایی علمی در تولید تسلیحات نظامی.
8. ورود کشور به علوم انحصارى غرب با شکست آپارتاید علمی
9.فراهم سازى زمینه استفاده از تحقیقات سایر کشورها بدون تقلید محض
10. ارتقاء سطح علمى کشور و جایگاه دانشگاههاى داخلی
11. تقویت اعتماد به نفس نخبگان جوان و توسعه فعالیتهاى علمى کشور و. . .
12. پیشرفت در صنایع نظامی، صنایع موشکی- مخابراتی(سایت دولت)

مطلب مرتبط :   دیدگاه اسلام در مورد تعلیم و تربیت

2-4-2- استقلال اقتصادی

الف- بازسازی اقتصاد تک محصولی
اقتصاد ایران در رژیم پهلوی نمونه کامل اضمحلال اقتصاد ملی کشورهای جهان سوم در نظام سرمایه داری بین الملل بود کشوری که در اواخر عمر رژیم پهلوی با فروش بی دریغ نفت، تلاش داشت به معیارهای رشد و توسعه غربی دست یابد. در همین راستا، کشاورزی ایران که در گذشته نه چندان دور نیاز مردم را تأمین می‌کرد در سایه واردات محو شد. و در پرتو حاکمیت هزار فامیل، اقتصاد ایران به زایده نظام سرمایه‌داری جهانی تبدیل گشت، ولی انقلاب اسلامی از همان روزهای اول روح برابری و نفی استثمار را در پیکر نیمه‌جان اقتصاد کشور دمید و هر چند جنگ تحمیلی باعث شد که مدتی این برنامه به عقب بیفتد ولی پس از پایان جنگ طی دو برنامه 5 ساله با هماهنگی مردم و دولت سازندگی آغاز گردید. حجم سازندگی در این مدت کوتاه به حدی سریع بوده که اعجاب جهانیان را برانگیخته است. علاوه بر بازسازی خرابی‌های جنگ تحمیلی که یک نمونه کوچک آن از بین رفتن چندین شهر و صدها روستای کشور را شامل می‌شد، طرح‌های بزرگی اجرا شده که از جمله تنها می‌توان از مجتمع فولاد مبارکه، فولاد اهواز، سد ساوه، سد مارون و سد پانزده خرداد و کارخانجات متعدد سیمان، نیروگاههای مختلف برق، راه آهن بافق- بندر عباس و سرخس- مشهد – تجن، پروژه‌های مختلف در امور کشاورزی، صنعتی- پالایشگاهی، نفت و گاز و پتروشیمی و … نام برد که هر کدام نیاز به توضیح فراوان دارند. راه اندازی این طرح‌ها و همچنین طرح‌هایی که تا پایان برنامه چهارم توسعه به بهره‌برداری می‌رسد تا حد زیادی چهره مملکت ما را دگرگون می‌کند. به ثمر رسیدن این طرح‌ها باعث می‌گردد کشور ما از اقتصاد تک محصولی نجات یافته، صادرات غیر نفتی افزایش یابد و ثروت کشور در مسیر عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه قرار گیرد.
ب. محرومیت زدایی گسترده
از جمله تبعات سیاست مصرف‌گرایی حکومت پهلوی، تمرکز و توجه ویژه به کلانشهرها و بی‌توجهی به شهرستان‌ها و روستاها بود. نتیجۀ این عملکردها، محرومیت گسترده و وحشتناک مردم در مناطق محروم، موج عظیم مهاجرت به تهران و ایجاد مناطق حاشیه‌ای و زاغه‌ای بود. تأسیس جهاد سازندگی در اولین سال پیروزی انقلاب و آبرسانی، برق‌رسانی و عرضۀ خدمات رفاهی به روستاها، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی بود؛ دستاوردی که اینک نیز در دولت نهم از مهم‌ترین سیاست‌های اجرایی است.

مطلب مرتبط :   (اختیار، مشی‌های، نیازسنجی، زیست‌محیطی، کارگذاریعنوان نوشته :تحقیق درمورد

3-4-2- استقلال نظامی
– دفاع قهرمانانه در مقابل حملات رژیم بعث
پس از پیروزی انقلاب اسلامی استکبار جهانی و ایادی داخلی آن برای ساقط نمودن جمهوری اسلامی توطئه‌های فراوانی را به اجرا درآوردند که همه این توطئه‌ها به شکست انجامید. از جمله این توطئه‌ها می‌توان از هجوم گسترده نظامی رژیم بعث عراق نام برد که با دفاع قهرمانانه نیروهای مسلح و مردم، نقش بر آب شد و متجاوزان با خفت و خواری بیرون رانده شدند. به رغم برتری فوق العاده نیروهای مسلح ما اعم از ارتش، سپاه و بسیج از لحاظ فرماندهی، معنویت و روحیه و… نسبت به دشمن متجاوز، ما نتوانستیم به اهداف کامل خود دست یابیم و دلیل آن حمایت مستقیم غرب و شرق و کشورهای منطقه به خصوص آمریکا از رژیم بعث بود. ولی به هر حال در طول تاریخ کشورمان این اولین جنگی بود که بر ما تحمیل شد ولی در پایان آن، متجاوز با همه پشتوانه‌ای که داشت نتوانست به ذره ای از اهدافش دست یابد. ضمن اینکه در پایان جنگ با اعلام دبیرکل سازمان ملل مبنی بر متجاوز

دسته بندی : علمی