دانلود پایان نامه

علت داشتن باغها دارای هوای سرد نسبت به محلات دیگر است که البته وجود همین باغها و جویبارها است که هوای این منطقه را پاک و تمیز نموده است .
اقتصاد محله ازگل در قدیم شامل : صنایع غذایی ، بافندگی ، دامداری وباغداری بوده است . در گذشته محله ازگل تمام زمینها به صورت زراعی ، باغداری بوده است . عمده محصولات باغی این محله عبارت بوده است از : گیلاس، آلبالو، گردو، سیب که امروزه نیز باغهای متعددی از گیلاس و گردو نیازهای ساکنین را بر آورده می کند. در گذشته اکثر ساکنین محله ازگل به کار باغداری، کشاورزی و حتی دامداری می پرداختند امروزه اکثراً کاسب هستند و اکثر ساکنان این محله دارای وضع مالی مناسب رو به بالا هستند .
برخی از مراکز درمانی بزرگ کشور در شهرستان شمیرانات واقع شده است اما محله ازگل از امکانات بهداشتی و درمانی چندان مناسبی برخوردار نیست. هم اکنون در این محله یک مرکز بهداشت به اسم درمانگاه سیدالشهداء در 12 متری قائم روبروی برج اورانوس واقع است و 2 داروخانه در این محله فعال است .یک مرکز بهداشت به تازگی در کنار میوه و تره بار ازگل دایر شده است اما این محله فاقد بیمارستان مجهز و درمانگاه شبانه روزی است .
محله ازگل دارای 2 پارک بزرگ است که خوشبختانه به وسایل ورزشی مجهز است که بیشتر اوقات فراغت جوانان محله ازگل در پارک سپری می شود. پارک ازگل در میدان ازگل واقع است که در گذشته قناتی در آن جا بوده باشگاهی به نام باشگاه امیر در کوچه بیدستان دوم در سال 85 تاسیس شد که مورد استقبال شهروندان محله ازگل و حتی محلات دیگر قرار گرفت به تازگی شهرداری منطقه در کوچه مدرسه سالن ورزشی بنا کرده است که متاسفانه هنوز امکانات مناسبی برخوردار نیست . محله ازگل با اینکه زمین های بی مصرف و استفاده نشده فراوانی دارد اما هنوز فاقد زمین های ورزشی، فوتبال، ورزشگاه و مجموعه فرهنگی و ورزشی است .
از مراکز آموزشی در محله ازگل می توان تعداد زیادی مراکز آموزشی در دور ههای مختلف از مقطع ابتدایی تا کنکور که معمولاً از امکانات مناسب و قابلیت علمی بالایی برخوردارند از جمله مدرسه تقوی نیا که توسط خیر مدرسه سازی به نام مرحوم سید رضا تقوی نیا در سال 81 می توان نام برد. مرحوم رضا تقوی نیا یکی از خیرین مدرسه ساز محله ازگل بوده که 2 باب مدرسه از خود به جای گذاشته است. این مدرسه با اهدا 4000 متر مربع زمین از املاک مرحوم به دو پروژه آموزشی 28 کلاسه دخترانه تبدیل شده است مدرسه تقوی نیا در کوچه بیدستان دوم واقع است . در کوچه مدرسه دبستان پسرانه احمد ناصری که از قدمت بالایی برخوردار است فرسوده شده است و سال1390 شهرداری تصمیم به تخریب این دبستان گرفته است .
یکی از مراکز مذهبی ازگل که نقش عمد هایی در همبستگی ساکنین این محله دارد مسجد ازگل است . این مسجد خیابان هاشم ازگلی کوچه احمد ازگلی واقع شده که جشن ها اعیاد ، مراسم ، سوگواری ها در مسجد جامع ازگل تشکیل می گردد حتی امروزه کلاس های زبان، کامپیوتر، خیاطی برای بانوان در طبقه دوم مسجد برگزار می گردد. با توجه به ساختار کوهستانی و ویژگی خاص محله ازگل این محل در قدیم به عنوان پناهگاه و مامنی مطمئن در مواقع شورشها، جنگها و آشوبها نگریسته می شده اکنون نیز بسیاری از ساکنین محله ازگل دارای اعتقادات راسخ و قوی هستند .
ازگل چند سالی است که دارای یک باغ بزرگ به نام باغ سبز است که ویژه جشنها، مراسم ازدواج و سوگواری ها می باشد که این باغ تا حدودی باعث رونق و رفت و آمد زیادی شده است . در کنار این باغ زمینی حصارکشی شده و چند ماهی است که عملیات مترو برای سهولت حال ساکنین انجام می شود که بنابر پیش بینی های مسئولین مترو در 4 سال آینده راه اندازی می شود . سرای سالمندان واقع در میدان ازگل و بهزیستی حضرت علی (ع) در ازگل وجود دارد. هم چنین دفتر خیریه در نزدیکی بازار میوه و تره بار و وجود خود میدان تره و بار در خیابان ازگل باعث راحتی و آسودگی خرید ساکنین محله است. ساکنین محلات دیگر به علت نزدیکی این میدان برای خرید به ازگل می آیند .
3-5-13-1 موارت قوت و ضعف محله ازگل :
هر محله دارای نقاط مثبت و منفی می باشد که ازگل نیز این این امر مستثنی نیست . محله ازگل روز به روز به امکانات رفاهی مجهز می شود و ارتقاء می یابد اما تا به نقطه اوج خود برسد راه زیادی باید طی کند . نبودن بیمارستان مجهز، نبود مراکز خرید، نبودن بانک، دستگاه خود پرداز، عکاسی، فرهنگسرا، عرض کم خیابان اصلی ازگل، نابود کردن طبیعت، از بین بردن فضای سبز محله از بین بردن باغ ها و جایگزین شدن خانه ها در باغ ها و … نیمی از مشکلات محله ازگل است . از سوی دیگر آب و هوای مناسب محله، وجود باغها، رودها و درختان بلند باعث می شود ازگل مانند نگینی در شمیران بدرخشد. با راه اندازی سرای محله در ازگل به جرأت می توان گفت بسیاری از نیازهای ساکنین را برطرف شده است. وجود کلاس های عکاسی زبان کامپیوتر برای جوانان خانه سلامت، خانه اسباب بازی و… در این سرای محله به نقاط قوت این محله افزوده است ( سند هویت محله ازگل ، منطقه 1 شهر تهران ،1385 ) .
3-5-14 محله شهرک محلاتی :
منطقه یک در بلندای شهر تهران و با وسعتی حدود 210 کیلومتر مربع بر اساس داده های آماری، بیش از433500 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. انبوه ساختمانهای آماده و نیمه ساخت در آینده ای نزدیک، جمعیت منطقه را به مرز 500 هزار نفر خواهد رساند.این منطقه به لحاظ طراحی شهری دارای بافتی نامید. شمیرانات که در دامنه کوهپایه های البرز جنوبی واقع است، « باغ شهر » شبه روستایی است و می توان آن را به دلیل نیمه کوهستانی بودن و ساختاری ویژه که آمیزه ای از شهرسازی مدرن و سنتی است، اگرچه عرصه مشکلات بیشتری در فعالیتهای عمرانی است، اما به عنوان ساختگاهی قدیمی، با اهمیت و دارای ویژگی های آب و هوایی، زمینه و اقتضای کارهای عمرانی بیشتری را داشته و دارد. از مهم ترین مراکز فرهنگی این منطقه می توان فرهنگسرای نیاوران و نگارخانه جماران و فرهنگسرای ملل را نام برد. همچنین کاخ موزه سعد آباد و کاخ ملت و کاخ نیاوران و امامزاده صالح تجریش نیز در این منطقه قرار دارند.این منطقه دارای نواحی مختلف می باشد که یکی از این نواحی ناحیه 10 است که شامل شهرک شهید محلاتی و شهرک قائم می باشد.
محله شهرک شهید محلاتی در سال 1372 در محدوده شمیرانات بوجود آمده که از سمت شمال به ارتفاعات قائم، از جنوب به اتوبان ارتش، از سمت شرق به بلوار قائم (عج) و از سمت غرب به خیابان وزارت امور خارجه و خیابان نخل شرقی منتهی می شود. در آخرین مرزبندی که در مرداد سال 1387 انجام شد، مساحت محله 1909455 متر مربع می باشد. در مورد چگونگی بوجود آمدن این محله می توان گفت که تمامی زمین های این محله باغ بزرگی بوده که متعلق به شخصی بهایی بوده است و پس از انقلاب و فرار وی از ایران به دستور امام خمینی (ره) این باغ تفکیک و به خانواده های سپاهی واگذار گردید که هنوز دیواره های آن باغ در اطراف محله به چشم می خورد و آن دیواره ها در واقع مرز محله را نشان می دهند. ساکنین این محله افراد سپاهی، خانواده شهدا و جانبازان هستند. در حال حاضر اهالی این محل تا فاز 2 همه سپاهی هستند و از فاز 3 به بعدتقریبا همه املاک را افراد غیر سپاهی خریداری کرده اند که در مجموع از نظر مادی اهالی این محله متوسط رو به بالا هستند. محله شهرک قائم در مجاورت شهرک شهید محلاتی و سوهانک قرار دارد.اکثر قریب به اتفاق اهالی و ساکنان این محله افراد نظامی و ارتشی هستند که از طریق تعاونی ارتش خانه هایشان به آنها واگذار شده است. در حال حاضر شهرک شامل 2 فاز است. و در ارتفاع نسبتا بالایی از سطح زمین قرار دارد. از لحاظ آب و هوایی و چشم انداز موقعیت بسیار خوب و زیبایی دارد و افراد و گردشگران بسیاری را جذب خود کرده است. در میان ساکنان این محله مقام های لشکری و کشوری و شخصیت های مذهبی نیز وجود دارند. که به نوبه خود باعث برجستگی و منحصر به فرد شدن این محله شده است ( سند هویت محله شهرک محلاتی ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-14-1 ویژگی های اجتماعی ، اقتصادی وفرهنگی و کالبدی محله شهرک محلاتی :
این محله شامل 2 شهرک مجزا می باشد. اما در برخی ویژگی ها مانند مقوله های فرهنگی و مذهبی دارای مشابهت هایی هستند. وجود تکایا و حسینیه ها و برگزاری مراسم های مذهبی یکی از این ویژگی هاست. در سال 78 از طرف مردم محله درخواست تدفین شهدا در سطح محله به دولت داده شد و در همان سال اولین شهدای گمنام در سطح تهران در این محله دفن شدند و مقبره الشهدا شهرک شهید محلاتی بدین شکل بنا گردید.در مقبره الشهدا مزار روحانی گرانقدری به چشم می خورد که خدمات زیادی را به مردم محله و کشور ارائه داشته اند این روحانی حاج آقا اسکندری مسئول فرهنگی سپاه و امام جماعت مسجد انصار شهرک شهید محلاتی بودند که در سال 1380 در حین ماموریت به علت تصادف به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. در سطح محله برخی افراد به صورت گروه های اثرگذار و فعال و به صورت خودجوش به انجام فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و مذهبی مشغول هستند. این افراد به برگزاری و برپایی مراسم های مذهبی در مناسبت های مختلف و جذب تعداد زیادی از جوانان و دادن آموز شهای دینی به آنان، همچنین انجام امورخیریه و کمک به نیازمندان محله در حد توان مشغول هستند. در بخش دیگری به فعالیت هایی همچون انجام امور محله که از طریق شورایاری قابل پیگیری و انجام می باشد، کمک به جوانان محل در زمینه مشکلات تحصیلی، تعامل با ساکنان محله و برنامه ریزی مستمر در خصوص حل مشکلات ساکنان از طریق شورایاری، حل اختلافات درون محله ای، می پردازند. همچنین برخی افراد با توجه به نیاز محله در فعالیت هایی همچون ساخت مسجد، یا در بخش های زیربنایی مانند آبرسانی به محله، و ساماندهی و ساخت مسیر فاضلاب محله، همیاری برای ساخت مدرسه، ورزشگاه و فعالیت در شورایاری محله مشارکت دارند . یک نکته جالب و این که زنان هم در این محله با توجه به توانایی های خود در فعالیت هایی همچون برگزاری جلسات مذهبی(تفسیر، احکام و…)، تهیه جهیزیه برای نوعروسان، جمع آوری کمک های مردمی برای نیازمندان و خانواده های بی سرپرست مشارکت دارند. از دیگر فعالیت هایی که در این محله صورت می گیرد، برگزاری نمایشگاه های مختلف است، همچون نمایشگاه غذا و….خلاصه اینکه مشارکت توسط ساکنان محله نشان دهنده تمایل آنان به رشد و شکوفایی و رفع مشکلات و کمبودها در سطح محله م یباشد و مشارکت افراد بخشی از سرمایه اجتماعی محسوب می شود و در جوامع امروزی ارزش والایی دارد.
تمامی

مطلب مرتبط :   گمراه، اللَّهُ، گمراهى، حیله، اعتداء

دسته بندی : علمی